مسیرساز
معاون استاندار لرستان:

افتتاح سد کمندان منوط به جابه جایی روستا است

افتتاح سد کمندان منوط به جابه جایی روستا است

به گزارش مسیرساز، لرستان معاون هماهنگی امور عمرانی لرستان اظهار داشت: افتتاح سد کمندان منوط به جابه جایی روستا است.


احمدرضا دالوند ششم بهمن در بازدید از محل اجرای عملیات سد کمندان و محل جدید راه اندازی روستای کمندان با اشاره به اینکه این سد از پروژه های مهم و اساسی استان بوده که مورد توجه قرار گرفته، اظهار نمود: تخصیص آب این پروژه ۲۸ میلیون مترمکعب درنظر گرفته شده است و مخزن سد حدود ۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.
وی افزود: سد کمندان با هدف تأمین آب کشاورزی و شرب شهرستان های ازنا و الیگودرز و ۴۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه راه اندازی شده که الان آبگیری سد با پنج میلیون مترمکعب انجام و با پیشبینی بارش ها در آینده علاوه بر تکمیل ظرفیت ۲۸ میلیون متر مکعبی، حتی امکان سرریز شدن آن هم وجود دارد.
دالوند سد کمندان را از پروژه های کلیدی و مهم استان به شمار آورد و خاطرنشان کرد: از سال قبل تابحال عملیات راه اندازی شبکه های آبی در چهار فاز اتمام یافته و با حفر پنج حلقه چاه پشتیبان جهت تأمین آب آشامیدنی در مواقع ضروری، امید می رود این طرح، تاثیر مثبت خویش را در رفاه حال مردم و توسعه لرستان داشته باشد.
معاون عمرانی استاندار لرستان ضمن اشاره به برنامه زمان بندی ساخت سد کمندان بیان نمود: این پروژه در سال ۱۳۸۳ عملیات اجرایی آن استارت خورده که متأسفانه تا سال ۱۳۹۷ پیشرفت زیر ۴۰ درصدی داشته است، خوشبختانه الان شاهد اتمام عملیات اجرایی سد هستیم ولی افتتاح کامل آنرا منوط به جابه جایی روستا می دانیم.
وی اظهار نمود: کل پروژه سد کمندان بیشتر از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و عملاً میتوان گفت عملیات اجرایی این سد پایان یافته و پنج درصد باقیمانده در بحث جابه جایی منازل روستای کمندان است.
دالوند اضافه کرد: یکی از موضوعات اصلی اجرای این طرح بحث جابه جایی روستای کمندان و راه اندازی محل جدید این روستا بوده که با عنایت به همکاری اهالی، تلاش فرماندار و نماینده مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین شهرستان، محل جدید روستا هم تعیین شده است، در تلاشیم این محل جدید در کارگروه تخصصی توسط دفتر فنی استانداری بررسی و با عنایت به کارهای انجام شده در اسرع وقت مجوز سازمان زیربنایی را هم دریافت نماییم.
قابل ذکر است سد کمندان یکی از سدهای مهم استان لرستان بوده که از نوع خاکی با هسته رسی و ارتفاع آن از پی ۶۵ متر، طول تاج ۶۵۰ متر، عرض از پی ۳۸ متر است.
منبع:

1401/11/08
12:12:00
5.0 / 5
217
تگهای خبر: راه اندازی , ساخت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی