مسیرساز
همزمان با آغاز هفته گردشگری

افتتاح ۱۸۳ پروژه با ۳۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه

افتتاح ۱۸۳ پروژه با ۳۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه

به گزارش مسیرساز، همزمان با آغاز هفته گردشگری در ایران، ۱۸۳ پروژه گردشگری با حجم سرمایه گذاری ۳۱۷۷ میلیارد تومان از جانب وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همراهی وزیر راه و شهرسازی راه اندازی شد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، براساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با آغاز به کار این پروژه ها ۳۸۹ هزار و ۷۵۱ مترمربع به ظرفیت گردشگری کشور اضافه و برای ۲۲۸۱ فرصت شغلی به وجود آمد. این پروژه ها شامل ۲۱ هتل، ۸۱ اقامتگاه بوم گردی، ۲۱ سفرخانه سنتی، ۲۶ مجتمع گردشگری و ۳۴ پروژه دیگر است.
در این آیین، هشت پروژه اقامتگاه سنتی جواهریان در (شهر کاشان) استان اصفهان، سفره خانه سنتی بهزاد در استان تهران، سفره خانه سنتی فصیحی در استان گیلان، هتل بوتیک علاءالدوله در استان یزد، هتل بوتیک قرائتی در استان فارس، مجتمع گردشگری ایرانمنش در استان کرمان، هتل فرازنده در استان البرز و عمارت سفید فخوری در استان گلستان توسط وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شکل ویدئوکنفرانس همزمان راه اندازی شد. و مدیران هر یک از این استان ها هم در رابطه با ارزش و اثرات اقتصادی و فرهنگی این پروژه ها سخن گفتند.

رستم قاسمی: آماده همکاری هستیم
رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ که این پروژه ها با همراهی او افتتاح شد، اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی می تواند منشا تحولات در کشور باشد. کار در حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری می تواند نقش مؤثری در حوزه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی داشته باشد. در دنیا کمتر کشوری مانند ایران داریم که تمام خصوصیت های طبیعی و تاریخی و فرهنگی داشته باشد، باید زمینه را برای جذب و توسعه توریست فراهم نماییم.
وی همینطور بیان نمود: امروز گردشگری سلامت از پیشرفت خوبی برخوردار می باشد. در حوزه گردشگری حلال هم زمینه هایی فراهم گشته است.
قاسمی افزود: دو هفته گذشته نشست وزرا در عشق آباد برگزار شد، این نشست به کشورهایی که محصور در خشکی هستند، اختصاص دارد. همه در این جلسه اتفاق نظر داشتند که ایران از نظر ژئوپلیتیک می تواند ترانزیت کشورهای منطقه و جهان باشد، چهار کریدور شمالی و جنوبی و شرقی و غربی داریم. ۱۴ هزار کیلومتر راه آهن در ایران داریم، اما سرچشمه های اصلی را وصل نکرده ایم.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: ۲۰۰ میلیون تن ظرفیت بار در کشور وجود دارد که فرصت خوبی برای ایران است، باید از این ظرفیت به خوبی استفاده نماییم.


او اظهار نمود: با ظرفیتی که کشورمان در حوزه های مختلف دارد می تواند تحولی بزرگ در حوزه گردشگری ایجاد نماید. پس از یک سال تلاش کردم مجوزی را بگیرم در حوزه حمل و نقل و خطوط ریلی تا بتوانیم با این مجوز تحول عظیمی در حوزه حمل و نقل کشور ایجاد نماییم. امروز از هند وقتی کانتینری بارگیری می نماییم، باید ابتدا به چابهار و بعد به رشت و بعد به آذربایجان و سپس به اروپا و فنلاند برود. بین ۱۵ روز زمان می برد از هند به فنلاند برود. قاسمی خاطرنشان کرد: رئیس جام جهانی قطر را به کیش دعوت کردم آنها وقتی زیبایی های کیش را دیدند شگفت زده شدند. ظرفیت های زیادی در کشور داریم با کمک همه در دولت باید زمینه برای توسعه گردشگری فراهم گردد.
قاسمی همینطور اظهار داشت: در وزارت راه و شهرسازی آماده همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای توسعه و رشد صنعت گردشکری کشور هستیم.


علی اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری کشور ـ هم در مراسم افتتاح همزمان این پروژه ها که چهارشنبه ششم مهرماه ۱۴۰۱ در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، تصریح کرد: نگاه ما برای افتتاح پروژه ها تسهیل ضوابط و بهره برداری از پروژه های گردشگری می باشد.
او اضافه کرد: یکی از نگاههای جدی ما انتفاع اقتصادی برای سرمایه گذاران است که آئین نامه آن تدوین و مورد تایید اولیه قرار گرفته است. امیدواریم با بازکردن گِره ها برای سرمایه گذاران بتوانیم در توسعه گردشگری کشور نقش آفرینی نماییم.

استانداردسازی باند فرودگاه مهرآباد بعد از ۸۰ سال
حمیدرضا سیدی ـ رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران ـ نیز از استانداردسازی باند فرودگاه مهرآباد بعد از ۸۰ سال اطلاع داد و اضافه کرد: این باند فرودگاهی با ترمینال ۱۰۰ هزار متر مربعی استاندارد افتتاح می گردد. این پروژه به توسعه حمل و نقل و صنعت توریسم کمک می نماید.
او اظهار داشت: دو مأموریت در شرکت فرودگاه ها داریم، نخست توسعه و نگهداری ۵۳ فرودگاه است و مأموریت دوم کنترل ترافیک ۱۵۰۰ پرواز در سطح کشور که به پروازهای داخلی و عبوری سرویس دهی می نماییم که می تواند ظرفیت گردشگری ایجاد نماید.

امضاء سه تفاهمنامه با وزارت خانه های راه و کشور
بعد از افتتاح پروژه ها، سه تفاهمنامه میان معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت جداگانه با شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، وزارت خانه های راه و کشور به امضا رسید که مبحث آنها در جهت بهره مندی از تمام ظرفیت های ملی و بین المللی کشور و توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی در اراضی متعلق به شرکت فرودگاه ها، حفظ و اشاعه فرهنگ مسافری و گردشگری دریایی و هم ارتقاء ایمنی ترددهای دریایی به منظور بهره برداری همه جانبه از دریا و همینطور به منظور ایجاد تاسیسات گردشگری و در جهت تقویت هماهنگی های لازم در نحوه صدور مجوز و واگذاری اراضی به سرمایه گذاران حائز شرایط و دارای اهلیت بوده است.


پنجم مهرماه برابر با ۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری نامیده شده که این مناسبت در ایران به مدت یک هفته گرامی داشته می شود.
منبع:

1401/07/08
08:49:38
5.0 / 5
206
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی