مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز پیشنهاد شد

واگذاری سهام کارخانه ها به کارگران آن

واگذاری سهام کارخانه ها به کارگران آن

به گزارش مسیرساز یک فعال حوزه کار نبود امنیت شغلی را ناشی از عدم اجرای صحیح قانون کار دانست و اشاره کرد: مالکان و صاحبان کارخانه ها بجای آنکه ابزار و ماشین آلات کارخانه ها را به ثمن بخس بفروشند و دنبال سود و سرمایه باشند، سهام کارخانه را به کارگران واگذار کنند تا هم کارخانه ها سرپا بمانند و هم کارگران با دلسوزی و دلگرمی بیشتر به کار ادامه دهند.علی اکبر سیارمه ـ در گفتگو با ایسنا با تکیه بر اجرای دقیق قانون کار، اظهار نمود: اگر درباره نبود امنیت شغلی صحبت می نماییم دلیلش عدم اجرای قوانین و مقررات مربوط است. قانون کار در مورد حقوق کارگران تعاریفی دارد ولی می بینیم این قوانین اجرا نمی شود؛ همین قوانینی هم که شاید گاها کاستی داشته باشد متاسفانه نظارت دقیقی از جانب مراجع ذیربط و ذیصلاح بر آن نمی گردد.

وی افزود: قرارداد تعریف دارد و به واسطه آن حقوق طرفین در یک رابطه کار لحاظ و صیانت می شود بنابراین در ارتباط با حقوق کارگر نیازمند اجرای صحیح قانون کار هستیم ولی متاسفانه برخی کارفرمایان و سرمایه گذاران وقتی بحث منافع به میان می آید، همه موانع را کنار گذاشته و حقوق و دستمزد کارگر را بهانه می کنند.

این فعال حوزه کار در مورد نتایج قاچاق و واردات بی رویه بر امنیت شغلی کارگران، اظهار نمود: اگر کارگر یک نیروی اثرگذار در تولید است باید جایگاهش را درنظر بگیریم ولی می بینیم که در بحث دستمزد هنوز هزینه تمام شده کالا را به دستمزد گره می زنند، در حالیکه هزینه های جانبی کارفرمایان چیز دیگری است.

سیارمه با اشاره به اینکه نباید منشا تمام کاستی ها و آشفتگی های اقتصادی را کارگر و نیروی انسانی بدانیم، اضافه کرد: اگر مسؤلان برنامه اقتصادی در بحث واردات و صادرات دارند می توانند عرضه کنند و این مسئله ربطی به کارگر و حقوق او ندارد. درست است که بستن قراردادهای موقت امنیت شغلی کارگر را به خطر می اندازد و با واردات بی رویه به تولید داخلی لطمه وارد می شود اما نباید همه مسایل و مشکلات کارگری را در بعد اقتصادی ببریم.

وی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درمورد واگذاری نادرست کارخانه ها، اظهار داشت: یکی از مسایلی که باعث از بین رفتن امنیت شغلی کارگران شده واگذاری های نادرست کارخانه ها بوده است. متاسفانه بزرگترین کارخانه ها را با ۳۰۰۰ پرسنل واگذار کردند و در بیشتر این واگذاری ها دقت عمل صورت نگرفت و قیمت مواد اولیه ای که در انبارها بود بیشتر از پول فروش کارخانه بود.

سیارمه اظهار داشت: گاها عده ای آمدند ماشین آلات را از رده خارج کردند و بدون هیچ دلسوزی بعنوان ضایعات فروختند و کارگران را پشت در گذاشتند. هنوز هم کارخانه هایی را داریم که پس از ۱۰ سال از واگذاریشان می گذرد ولی نه تنها راه نیفتاده بلکه تمام پرسنل و نیروهای کارش بیکار شده اند در حالیکه اگر نظارت بر این موارد باشد دیگر کارخانه ها را به ثمن بخس نمی فروشند و کارگران را خانه نشین نمی کنند.

این فعال کارگری پیشنهاد کرد: مالکان و صاحبان کارخانه ها به جای فروش ماشین آلات و ابزارکارخانه و واگذاری نادرست، سهام آنرا به نیروهای انسانی از کارگر ساده گرفته تا مهندسان کارخانه واگذار کنند. اگر این اتفاق بیفتد هم کارخانه ها سرپا می مانند، هم کارگران با دلسوزی و دلگرمی بیشتر به کار می پردازند.

منبع:

1401/02/26
10:39:33
5.0 / 5
179
تگهای خبر: ابزار , تولید , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی