مسیرساز
سرپرست عمران پردیس نیامده رفت

اینجا واقعا بهشت ممتاز تهران است؟

اینجا واقعا بهشت ممتاز تهران است؟

مسیرساز: سرپرست شرکت عمران شهر جدید پردیس، نیامده رفت. این در حالیست که پردیس، نفس دو دولت را گرفته و پنج تغییر مدیریتی از سال 1397 تا حالا هم آن طور که باید و شاید، زندگی پردیس نشینان را سر و سامان نداده است؛ از مترویی که درگیر اما و اگرهای بودجه ای و زیست محیطی شده گرفته تا 14 هزار واحد باقی مانده مسکن مهر و نیاز حدود 5000 میلیارد تومانی بودجه، تنها قسمتی از معضلات شهری است که لقب ممتازترین شهر جدید کشور را به خود مختص کرده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، امروز مدیریت شرکت عمران شهر جدید پردیس برای پنجمین بار در چهار سال قبل تغییر نمود. پیمان پیرفرشی ـ سرپرست قبلی که فقط چهار ماه از زمان مسئولیتش گذشته بود، رفت و امیرحسین جابرانصاری از شهرداری تهران جایگزین او شد؛ او هم بعنوان سرپرست. پردیس یعنی بهشت، بهشتی که حالا در جریان این تودیع و معارفه، لقب ممتازترین شهر جدید کشور را به خود اختصاص داد؛ جمله ای که میرمحمد غراوی ـ عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در توصیف این شهر بیان کرد. او این را هم اظهار داشت که امیدواریم با مساعدت ها و اختصاص منابع دولتی به پردیس بتوان باقیمانده پروژه مسکن مهر را تکمیل و تحویل مالکان داد.
به موضوع حاشیه های منتسب به سرپرست سابق شامل عدم توانایی در تامین منابع مالی، کند شدن روند تحویل واحدهای مسکونی، نارضایتی پیمانکاران از انباشت مطالبات یا حتی اختلاف او با برخی کارکنان شرکت عمران نمی پردازیم؛ چونکه برای ساکنان پردیس و مخاطبان اهمیت چندانی ندارد. آن چه مهمست اینکه پردیس کماکان از کمبود خدمات و زیرساخت های شهری رنج می برد.
پردیس به خاطر خوش آب و هوایی و ارزش افزوده اش گاهی با شمال تهران مقایسه می شود. به یاد داریم که سال ۱۳۹۵ مدیرعامل سابق شرکت عمران شهرهای جدید در توصیف پردیس گفت «این رانت اطلاعاتی را به شما می دهم که ارزش افزوده پردیس در آینده نزدیک به شدت بالا می رود». البته آن پیش بینی درست از آب درآمد و به دلیلهای گوناگون مثل دلال بازی و احتکار مسکن قیمت آپارتمان های مهر این شهر، میلیاردی شده اما از آن طرف با انبوه ساکنانی روبه رو شده که از زندگی در این شهر دل خوشی ندارند.
تحویل واحدهایی با ایرادات متعدد، کمبود مراکز درمانی، تفریحی، تجاری، ورزشی، مشکلات حمل و نقل و حتی وجود سگ های ولگرد، تنها قسمتی از مصائب زندگی در پردیس است که ساکنان این شهر همیشه طی تماس با خبرنگار ایسنا از آن گله مند هستند.
طبق محاسبات از حدود ۸۴ هزار واحد مسکن مهر پردیس تا اواسط سال قبل حدود ۷۰ هزار واحد افتتاح شده است؛ بااینکه خیلی از متقاضیان از وجود نقصها واحدهای تحویلی ناراضی هستند. با این وجود روند تحویل واحد در یک سال اخیر کند شده است.
پروژه مترو تهران ـ پردیس هم با گذشت پنج سال از اتمام مطالعات و چهار سال از وعده شروع عملیات اجرائی هنوز درگیر مطالبی مثل بازمهندسی با نگاه مهندسی ارزش است و به نظر نمی رسد به این زودی ها چالش های فنی و مالی این طرح برطرف شود.
دو دولت درگیر تکمیل پروژه های زیرساختی و واحدهای مسکونی شهر جدید پردیس بودند اما این شهر هنوز آن طور که باید و شاید شکل و شمایل شهری به خود نگرفته است. این در حالیست که طی چهار سال قبل پنج مدیرعامل و سرپرست در شرکت عمران شهر جدید پردیس تغییر کرده اند.
حدود پنج سال قبل عنوان می شد که می توان با ۲۰۰۰ میلیارد تومان به شهر جدید پردیس سر و سامان داد. اما تورم های سنگین و افزایش قیمت ها این عدد را به بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان رساند. البته شنیده می شود تا حالا حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های شهر جدید پردیس هزینه شده اما پیشرفت کارها چندان مطلوب نبوده است. هم اکنون نیز برخی افراد از نیاز پردیس به ۵۰۰۰ میلیارد تومان دیگر سخن می گویند. سوال این است که این برمودا تا کی مقرر است منابع را ببلعد؟
منبع:

1401/02/18
23:44:53
5.0 / 5
90
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی