مسیرساز
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

افتتاح نهضت ملی مسکن در ماه های آتی

افتتاح نهضت ملی مسکن در ماه های آتی

مسیرساز: بنا بگفته معاون وزیر راه و شهرسازی، برخی واحدهای نهضت ملی مسکن که از قبل شروع شده، طی ماه های آتی قابلیت بهره برداری و تحویل به متقاضیان را خواهد داشت.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، برمبنای تکلیف وزیر راه و شهرسازی برای دستگاه های مجری طرح، باید به زودی عملیات اجرائی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید و سایر شهرهای کشور با محوریت شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن، شروع شود.
محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - ضمن اشاره به موضوع مذکور گفته است: از پروژه های (نهضت ملی مسکن) که قبلا شروع شدند و عملیات اجرائی آنها در حال انجام می باشد بخشی طی ماه های آتی قابلیت بهره برداری و تحویل به متقاضیان را خواهند داشت که با پیشرفت زمان جزییات آن اعلام خواهد شد.
وی همین طور از تصویب سند آمایش سرزمین برای اولین بار آگاهی داد و توضیح داد: سند آمایش سرزمین در جلسات مشترک وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه تنظیم شده است. سند آمایش سرزمین سندی است که نظام توزیع جمعیت، اشتغال و فعالیت را برای آینده پیش بینی می کند و می تواند در نیازسنجی ها کمک موثری باشد.
محمودزاده در شرایطی از افتتاح عن قریب برخی واحدهای نهضت ملی مسکن آگاهی داده که انبوه سازان، پیشرفت پروژه در حالت کلی را چندان مناسب نمی دانند.
در این خصوص محمد مرتضوی ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان ـ با اشاره به اینکه تا کنون بیشتر قراردادهای نهضت ملی مسکن با نهادهای عمومی مثل بنیاد مسکن منعقد شده است به ایسنا اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دیگر نهادها به سبب ضرورت زمانی برای سرعت دادن به کارها در بخش محدودی از پروژه ورود کرده اند. برخی از همکاران ما نیز در بعضی استانها کارهایی را در پروژه جهش تولید و تامین مسکن بر عهده گرفته اند اما برای آن که پروژه بطور کامل راه بیفتد نیاز است تا با انبوه سازان بعنوان بزرگترین تشکل در عرصه تولید مسکن، تعامل مناسب تری صورت گیرد که تا کنون اقدام جدی از طرف وزارت راه و شهرسازی برای همکاری مشاهده نکرده ایم.
بدین سبب گزارش، پروژه جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) با هدف راه اندازی چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال آینده، پس از اختتام نام نویسی قسمتی از متاهل ها اکنون در مرحله فراخوان ثبت نام افراد مجرد بالای ۲۳ سال قرار دارد و تا ۲۰ بهمن ماه نام نویسی در سامانه saman.mrud.ir ادامه خواهد داشت.
آخرین وضعیت این طرح از تامین زمین ۷۶۰ هزار واحد و آمادگی پروژه برای شروع عملیات اجرائی حکایت دارد. این آمار البته مربوط به اوایل دی ماه است. حدود ۵۳۰ هزار واحد از ۷۶۰ هزار واحد، مربوط به پروژه اقدام ملی است که با نهضت ملی مسکن ادغام شده است. البته طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی ممکنست تمام ۷۶۰ هزار واحد به مرحله اجرا نرسیده باشد و در مراحل مختلف قرار دارد.
بطور مثال ممکنست برخی پروژه ها کلنگ زنی نشده باشند ولی آماده کار هستند. مع الوصف ۲۱۰ هزار واحد یا کلنگ زنی شده یا آماده کلنگ زنی است. برای ۵۵۰ هزار واحد نیز زمین تامین شده که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در استان های مختلف درحال فراهم کردن اقدامات شروع به کار پروژه ها هستند. رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ مدتی قبل وعده داد که تا آخر سال جاری تعداد واحدهای درحال اجرای نهضت ملی مسکن به ۸۰۰ هزار واحد می رسد.
منبع:

1400/11/07
23:27:15
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی