مسیرساز
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

راه اندازی ۴۰ شهرک جدید در کشور

راه اندازی ۴۰ شهرک جدید در کشور

به گزارش مسیرساز معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: علاوه بر ۱۸ شهر جدید فعال در کشور، برنامه راه اندازی ۱۸ شهر دیگر و ۴۰ شهرک را با ظرفیت جمعیت پذیری حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در دستور کار قرار داده ایم؛ از این تعداد سه شهرک و یک شهر جدید در اطراف تهران ایجاد می شود.


حبیب اله طاهرخانی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: طی حدود چهار سال قبل بحمدالله با یک اقدام جهادی توانستیم از راه عرضه مسکن به شکل گسترده در شهرهای جدید تا حدودی جلوی رشد لجام گسیخته قیمت مسکن در کلانشهرها را بگیریم؛ به صورتی که از ۳۵۲ هزار واحد مسکن مهر که بر عهده ما بود ۳۰۳ هزار واحد را تحویل دادیم. مابقی هم عموما به مرحله نازک کاری رسیده و گاها معطل انشعابات توسط دستگاههای خدمات رسان است. با عنایت به حجم گسترده عرضه واحدهای مسکونی، الان قیمت مسکن در شهرهای جدید حدود یک چهارم کلانشهرها است.

جمعیت شهرهای جدید سه برابر می شود
وی ادامه داد: هم اکنون ۱۸ شهر جدید فعال با جمعیت بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور وجود دارد که در نظر داریم ۱۸ شهر با ظرفیت جمعیتی یک میلیون و ۴۶۴ هزار نفر و ۴۰ شهرک با جمعیت پذیری ۴۳۵ هزار و ۲۵۲ نفر را بر مبنای تکنولوژی های نوین، انرژی پاک و دوستدار محیط زیست راه اندازی نماییم. مجموعا در آینده ۳۶ شهر جدید و ۴۰ شهرک با هدف گذاری اولیه جذب حدود هفت میلیون نفر جمعیت خواهیم داشت.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: از شهرک های مورد نظر در اراضی دولتی، ۱۰ مورد در استان مازندران، هفت شهرک در گلستان، شش مورد در فارس، سه مورد در یزد، دو شهرک در تهران، دو مورد در آذربایجان شرقی، دو شهرک در هرمزگان و در استان های البرز، اصفهان، کردستان، کرمان، اردبیل، سمنان و خراسان جنوبی هرکدام یک شهرک ایجاد می شود.
طاهرخانی با اشاره به اینکه برخی از ۱۸ شهر جدید که در برنامه گنجانده شده شهرهای جدید تیس، ایوانکی، گلمان، تابناک و نایبند به مرحله اجرا رسیده است اظهار داشت: بالغ بر ۴۵۴ هزار واحد مسکونی در ۱۸ شهر جدید در آینده ایجاد می شود. تعداد واحدهای مسکونی شهرکها هم ۱۳۲ هزار و ۲۰۰ واحد خواهد بود.

تکمیل ۷۰ هزار واحد مسکونی در اطراف تهران
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: طی چهار سال قبل علاوه بر تکمیل ۳۰۳ هزار واحد مسکن مهر همچون تکمیل ۷۰ هزار مسکن در شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد، حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان از راه مشارکت با بخش خصوصی و منابع داخلی شرکت عمران در بخشهای زیربنایی و روبنایی شهرهای جدید هزینه کردیم. بحمدالله کارها روی غلتک افتاده به صورتی که از ۸۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری مستقیمی که خودمان انجام دادیم ۴۵۰۰ میلیارد تومان فقط در سال ۱۳۹۹ محقق شد.
طاهرخانی با اشاره به اینکه در ماه جاری ۷۳ پروژه را به بهره برداری می رسانیم اظهار داشت: این پروژه ها در بخشهای مختلفی افتتاح می شود که همچون آنها میتوان به حمل و نقل ریلی، مراکز درمانی، تجاری و محوطه سازی اشاره نمود. همینطور ۲۳ پروژه کلنگ زنی می شود. هم اکنون هم ۲۷۹ پروژه زیربنایی و روبنایی در دست اجرا داریم.

رشد جمعیت شهرهای جدید شش برابر کلانشهرها
ازاین رو گزارش، سالجاری جمعیت ۲۱ شهر جدید از ۱.۲ میلیون نفر عبور کرد. طبق آمار روند رشد جمعیت در شهرهای جدید به شش برابر کلانشهرهای کشور رسیده که بر مبنای اعلام شرکت عمران، علت اصلی آن به توسعه زیرساخت ها و خدمات در این شهرها مربوط می شود. در سال های گذشته ۳۵۲ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید برنامه ریزی شد که تا تیرماه سال جاری ۳۰۳ هزار واحد تحویل شده است. راه اندازی ۲۰۰ مدرسه، تکمیل مترو هشتگرد، بازار اندیشه، آزادراه تبریز ـ سهند، بوستان مشاهیر پرند، مجموعه چندمنظوره شهر جدید صدرا و دهها پروژه دیگر که یا افتتاح شده یا در دست اجرا قرار دارد، بخشی از عملکرد شرکت عمران شهرهای جدید در چهار سال قبل بوده است.
منبع:

1400/06/03
15:20:55
5.0 / 5
205
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی