مسیرساز
وقتی مردم به محدودیت های كرونایی اهمیتی نمی دهند!

پابرجا بودن سفرهای جاده ای در ایام ممنوعه

پابرجا بودن سفرهای جاده ای در ایام ممنوعه

مسیرساز: در هفته ای که گذشت و درحالی که از چهارشنبه ممنوعیت های کرونائی سفر اعمال شده است، با وجود کاهش نسبی تردد وسایل نقلیه مختلف، خبری پایین آمدن ترافیک و شلوغی محورهای مواصلاتی کشور نیست و بنظر می رسد این ممنوعیت ها انطور که باید اجرائی نشده است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بود از ساعت ۱۲ چهارشنبه هفته گذشته (دوازدهم خردادماه) تا ساعت ۱۲ ظهر دوشنبه ( ۱۷ خردادماه) ممنوعیت تردد بین استانی اجرا شود اما بنظر می رسد این ممنوعیت اجرا نشد و سفرهای بین استانی سیر نزولی را در ایام هفته گذشته به غیر از کاهش جزئی در ایام ممنوعیت اعلام شده تجربه نکرد و این کاهش نیز در پی افزایش سفرهای مردم در ایام ابتدایی هفته گذشته بود.

بر اساس آخرین آمارهای انتشار یافته از طرف مرکز مدیریت راه های کشور، در بازه زمانی جمعه هفتم خرداد ماه تا پنج شنبه هفته گذشته ۱۳ خرداد ماه تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بین استانی بطور متوسط به یک میلیون و ۸۵۲ هزار و ۳۲۵ وسیله نقلیه بوده است. این میزان تردد نسبت به هفته پیش از آن هشت دهم درصد افزایش داشت و نسبت به هفته مشابه سال قبل با پنج درصد کاهش همراه بود.

نکته قابل توجه دیگر در این آمار انتشار یافته این است که در بازه زمانی مورد نظر هشت میلیون و ۷۷۳ هزار پلاک یکتا در محورهای مواصلاتی مشاهده شده است و این آمار یعنی خودرو های مشاهده شده با پلاک یکتا نسبت به هفته های قبل تغییر چندانی نداشته است و حتی نسبت به ممنوعیت های کرونائی گذشته در هفته ای مشابه افزایش نسبی داشته است. این خودرو ها مانند گذشته عمدتاً متعلق به استانهای تهران و البرز با سهمی بیش از ۲۰ درصد و بعد از متعق به استانهای فارس، خراسان رضوی، اصفهان، مازندران و گیلان است.دو استان شمالی مازندران و گیلان جز مسافرپذیرترین مناطق در کشور به شمار می روند که بمحض تعطیل شدن روزهایی در هفته شاهد سفرهای بسیار زیادی به این دو استان هستیم. آمارها هم گویای این مسئله است و بعنوان مثال در هفته ای که گذشت پلاک های غیر بومی مشاهده شده در مازندران عمدتاً متعلق به استانهای تهران و البرز، خراسان رضوی، اصفهان و گیلان بوده و عمده پلاک های غیر بومی مشاهده شده در گیلان نیز به استانهای تهران و البرز، مازندران، قزوین، اصفهان و اردبیل اختصاص داشته اند.

ترددهای بین استانی در هفته گذشته در استانهای خوزستان، یزد، آذربایجان شرقی و بوشهر به ترتیب با هشت درصد، هفت درصد، شش درصد و پنج درصد بیشترین افزایش را نسبت به هفته مشابه سال قبل تجربه کرده اند و در استانهای زنجان، گیلان، قزوین و مازندران نیز به ترتیب با منفی ۲۳ درصد، منفی ۲۱ درصد، منفی ۱۶ درصد و منفی ۱۶ درصد بیشترین کاهش سفر را داشته اند.

البته تغییری که بتازگی در اعلام آمارهای تردد بین استانی مرکز مدیریت راه های کشور به وجود آمده این است که این اعداد و ارقام تنها با سال قبل مقایسه و بررسی می شود و دیگر خبری از مقایسه آن با هفته پیش از ارائه این آمارها نیست.

منبع:

1400/03/16
17:45:57
5.0 / 5
489
تگهای خبر: ترافیك , تردد , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی