مسیرساز

ریزش شاغلین بخش خدمات در بهار پارینه

ریزش شاغلین بخش خدمات در بهار پارینه

مسیرساز: برمبنای نتایج یک پژوهش، تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار سال قبل نسبت به فصل مشابه سال پیش از آن، بیش از 980 هزار نفر کاهش داشته است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، روند بررسی تعداد شاغلین کارهای عمده اقتصادی حاکی از آنست که جمعیت شاغلین بخش خدمات در بهار سال قبل در مقایسه با فصل مشابه سال پیش از آن با کاهش روبه رو شده و ریزش ۹۸۲ هزار و ۵۱۹ نفری نیروهای کار را نشان میدهد. مقایسه تعداد شاغلین بخش خدمات در تابستان ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز از کاهش ۸۹۰ هزار نفری حکایت دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، در بخش ساختمان در صورتیکه تعداد شاغلین در بهار ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال پیش از آن کاهش ۶۶ هزار نفری را نشان می دهد، آمارها در تابستان ۱۳۹۹ روند افزایشی داشته به شکلی که بیش از ۲۴۰ هزار نفر به جمعیت شاغلین این بخش افزوده شده است.

افزایش شاغلین بخش ساختمان می تواند نشان از رشد مجدد کارهای ساخت و ساز در کشور باشد و انتظار می رود بخشهایی از صنعت همچون تولید سیمان و کاشی و سایر مصالح ساختمانی رونق بگیرند. البته پیش بینی می شود در صورتیکه واردات بی رویه محصولات ساختمانی مشابه سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ را شاهد باشیم، اشتغال در بخش تولید این محصولات تغییر محسوسی پیدا نکند.

بخشهای نفت و معدن نیز طی تابستان سال قبل روند افزایش تعداد شاغلین را نشان میدهد اما در بخش صنعت فارغ از سه بخش معدن، نفت و ساختمان، مقایسه هر دو دوره بهار و تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش تعداد شاغلین را به همراه داشته است.به سبب این گزارش، تعداد شاغلین در بخش تولید محصولات فلزی تولید شده با ۱۶ هزار و ۸۹۳ نفر افزایش به ۴۱۷ هزار و ۳۱۷ نفر رسیده که نشان میدهد این بخش در حال تبدیل به یک بخش عمده اقتصادیست و باید توجه داشت که کوتاه کردن دست دلالان از مواد اولیه مورد نیاز این بخش، رونق این بخش را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

همچنین تعداد شاغلین بخش تولید مبلمان در بهار ۱۹۹۹ نسبت به بهار سال قبل ۳۷ هزار و ۷۵۶ نفر کاهش داشته ولی در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به تابستان سال قبل ۵۸۵۳ نفر بالا رفته است که انتظار می رود با باز شدن مرزها و کاهش قیمت دلار، افزایش واردات سبب رکود در این بخش نشود.در بخش خرده فروشی تعداد شاغلین در بهار ۱۹۹۹ نسبت به بهار سال قبل ۲۳۶ هزار و ۷۷۶ نفر و در تابستان ۱۹۹۹ نسبت به سال پیش از آن، ۲۵۷ هزار و ۵۰۶ نفر کاهش یافته است پس در این بخش همچنان تاثیر شیوع بیماری کرونا رو به افزایش است.

در بخش هتل و رستوران نیز با کاهش تعداد شاغلین روبه رو هستیم به نحوی که در بهار ۱۳۹۹ بیش از ۱۵۸ هزار نفر و در تابستان ۱۳۹۹ بیش از ۱۲۹ هزار نفر کاهش یافته که نشان میدهد تاثیر شیوع بیماری کرونا اندکی کاهش یافته است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، کاهش ۶۱ هزار و ۴۸۴ هزار نفری شاغلین بخش بهداشت و مددکاری اجتماعی در تابستان ۱۹۹۹ نسبت به تابستان سال قبل نیز بااینکه باید مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد ولی بنظر می رسد که این کاهش به سبب کاهش مراجعه بیماران غیرکرونایی به مطبها و کلینیکهای بخش خصوصی باشد.

منبع:

1400/02/30
22:33:03
5.0 / 5
308
تگهای خبر: تولید , خدمات , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی