مسیرساز

بخشنامه دستمزد ۱۴۰۰ به كارفرمایان ابلاغ گردید

بخشنامه دستمزد ۱۴۰۰ به كارفرمایان ابلاغ گردید

مسیرساز: با ابلاغ بخشنامه دستمزد 1400 از طرف وزیر کار، کارفرمایان از شروع فروردین ماه سال آینده فرصت دارند تا سیستم خودرا با میزان افزایش حداقل مزد و مزایای جانبی نظیر حق مسکن، بن خواربار و حق اولاد انطباق دهند تا برای پرداخت حقوق و مزایا در آخر فروردین ماه مشکلی وجود نداشته باشد.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از امضای بخشنامه دستمزد سال ۱۴۰۰ توسط وزیر کار تا اختتام وقت اداری روز چهارشنبه و ابلاغ آن آگاهی داد.

شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) در جلسه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ بعد از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۰، در اجرای ماده (۴۱) قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هر چه بیشتر درآمد آنان با سطح معیشت و همین طور باتوجه به مقتضیات بنگاه های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد:

۱- از اول سال ۱۴۰۰ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۸۸۵.۱۶۵ ریال (هشتصد و هشتاد و پنج هزار و یکصد و شصت و پنج ریال) تعیین می گردد. همین طور از اول سال ۱۴۰۰ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۲۶ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۸۲۷۸۵ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۹ افزایش می یابد.

تبصره- با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۸۸۵.۱۶۵ ریال (هشتصد و هشتاد و پنج هزار و یکصد و شصت و پنج ریال) بند (۱) کمتر شود.

۲- به کارگرانی که در سال ۱۴۰۰ دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۴۶۶۶۸ ریال نیز بعنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق الذکر برای گروه یک باتوجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می گیرد.

تبصره ۲: به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۹، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۳: برمبنای مصوبه مورخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ شورای عالی کار و در امتداد تقویت مهارت محوری و بهره مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایتمندی کارگران با سابقه، از شروع سال ۱۴۰۰ همه کارگران دارای قراردادی دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، شامل اینکه حق سنوات یا مزایای اختتام کار خودرا تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

۳- برمبنای مصوبه مورخ ۱۳۸۷.۷.۲۱ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و بمنظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران، شامل دائم و موقت قرار شد از شروع سال ۱۴۰۰ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال از طرف کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یک بند (۲) در کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همین طور چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به سبب دستورالعمل های اداره کل روابط کار و جبران خدمت خواهد بود.

۵- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در روزهای تعطیلات تابستانی در سال ۱۴۰۰ بطور موقت در کارگاه ها اشتغال می یابند، نخواهد شد.

۶- واحدهای مشمول قانون کار بمنظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با راندمان و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در میان کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت نامه های کارگاهی و پیمان های دسته جمعی و بعد از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که شورای عالی کار مبلغ حق مسکن کارگران برای سال آینده را ۴۵۰ هزار تومان تصویب کرد. کمک هزینه مسکن کارگران قبل از این ۳۰۰ هزار تومان بود.

حق مسکن تنها آیتم بسته مزد کارگران است که جهت اجرا باید به تصویب هیات وزیران برسد تا در فیش حقوقی کارگران لحاظ شود و وزیر کار قول مساعد داده تا پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران را با قید فوریت به هیات دولت ارسال نماید.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، شورای عالی کار در دویست و نود و هفتمین نشست خود افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد کارگران در سال آینده را به تصویب رساند. بر این اساس حداقل دستمزد از یک میلیون و ۹۱۲ هزار تومان در سال ۱۳۹۹ به دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ رسید.

با افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد و محاسبه سایر مزایای شغلی و جانبی مزد، رقم نهایی دستمزد کارگران سال آینده بیش از ۴ میلیون تومان خواهد شد.

منبع:

1399/12/30
14:44:01
0.0 / 5
977
تگهای خبر: تولید , مسكن , هزینه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی