مسیرساز

بلایی كه كرونا سر بازار كار كشورهای اروپایی آورد

بلایی كه كرونا سر بازار كار كشورهای اروپایی آورد

مسیرساز: تا اختتام بهار سال 2020 حدود 50 درصد شاغلین اروپایی بطور کامل یا جزیی تحت تاثیر کرونا بوده اند که 27 درصد آنها نیز با کاهش درآمدهای خود مواجه گشته اند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بنیاد بهبود شرایط زندگی و کاری اروپا- یورو فاوند- در گزارشی اعلام نمود تاثیر ویروس کرونا بر روی بازار کار کشورهای اروپایی غیرقابل انکار بوده و درخلال ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ و سال ۲۰۲۰ در مجموع ۵.۷ میلیون نفر از شمار شاغلین اروپایی کمتر شده است. در نتیجه این اتفاق هم متوسط نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۰ در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶.۷ درصدی رسید.
طبق اعلام این بنیاد، تا اختتام بهار سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ درصد شاغلین اروپایی بطور کامل یا جزیی تحت تاثیر کرونا بوده اند که ۲۷ درصد آنها نیز با کاهش درآمدهای خود مواجه گشته اند. شاغلین جوان بیش از سایر گروه های شغلی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته اند و به سبب تجربه کاری کم خود نخستین هدف تعدیل نیرو در شرکتها و کسب وکارها بوده اند. از جانب دیگر کمترین تاثیر نیز بر روی شاغلین ۲۵ تا ۵۴ سال مشاهده شده است.
بگفته این گزارش از انجایی که تعریف اشتغال و شرایط شغلی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با یکدیگر متفاوت می باشد بیان اینکه دقیقا چه تاثیری از شیوع ویروس کرونا بر سطح رفاه شهروندان اروپایی ایجاد شده، کار دشواری است اما نکته قطعی آنست که در نتیجه شیوع کرونا، خانوارها با احتیاط بسیار بیشتری مبادرت به خرید و خرج کردن کرده اند و میل به پس انداز آنها به میزان محسوسی نسبت به زمان قبل کرونا افزایش یافته است که همین مساله هم تزریق جریان تازه سرمایه به اقتصادهای اروپایی را کم کرد.
موسسه یوروفاوند در گزارش خود پیش بینی کرده است متوسط نرخ بیکاری امسال اتحادیه اروپا به ۸.۶ درصد برسد اما سال اینده با بهبود شرایط، این نرخ تا سطح هشت درصدی کاهش پیدا کند. این موسسه همین طور هشدار داده است بحران فعلی از بحران سال ۲۰۰۹ جدی تر است و دولت ها باید به حمایت های خود از بخش های مختلف اقتصادی ادامه دهند.
منبع:

1399/12/26
20:12:00
0.0 / 5
707
تگهای خبر: بازار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی