مسیرساز

بجای پشت میزنشینی به كار بها بدهیم!

بجای پشت میزنشینی به كار بها بدهیم!

مسیرساز: امروز خیلی از جوانان و دانش آموختگان بعد از فراغت از تحصیل و دانشگاه به دنبال استخدام در دستگاههای دولتی و خصوصی و پشت میزنشینی هستند در صورتیکه ظرفیت بکارگیری تمام کارجویان در این بخشها وجود ندارد بدین جهت باید به سمت اقتصاد خلاق و دانش بنیان پیش برویم و تقویت فرهنگ کار و کارآفرینی را سرلوحه برنامه های خود قرار دهیم.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند رمز موفقیت آینده کشور در توسعه و ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی است و تا فرهنگ کار نباشد اشتغال ایجاد نمی گردد. اگر این فرهنگ در جامعه نهادینه شود خیلی از مشکلات و چالشهای بیکاری در کشور نیز برطرف می شود.

امسال که در ایام پایانی آن به سر می بریم از طرف مقام معظم رهبری بعنوان سال "جهش تولید" نامگذاری شد. بی شک تحقق این شعار نیازمند ارتقای فرهنگ کار و تلاش و مشارکت عمومی است و با گفتمان سازی جهش تولید و هم افزایی در بخش ها و دستگاههای مختلف است که فرهنگ کار محقق می شود.

مقام معظم رهبری همیشه در فرمایشات خود ضعف فرهنگ کار جمعی را یکی از نقاط ضعف ملی در بحث سبک زندگی و تحقق فرهنگ زندگی اسلامی مطرح و تاکید فرموده اند که دانشگاهها غیر از مساله علم، باید به مساله فرهنگ هم بپردازند.

به فرموده ایشان کار جمعی، تعاون و همکاری با یکدیگر و همت بلند است و کودکان و جوانان را باید از شروع عادت بدهیم تا با همتِ بلند نگاه کنند.

وزیر کار معتقد می باشد اگر دانش آموزان در مدرسه روش مشارکت و کارگروهی را بیاموزند و این آموزش ها در عمق وجودشان نهادینه شود، در بازار کار از نیروهای کار مشارکت جو، خلاق، انعطاف پذیر، کارآفرین و نوآور بهره خواهیم برد.

در هفته های اخیر تفاهم نامه همکاری مشترک میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف تشکیل تعاونی های آموزشگاهی به امضا رسید؛زمینه سازی برای تقویت فرهنگ کار و تلاش، توسعه و نهادینه سازی فرهنگ تعاون در میان دانش آموزان، کمک به شکوفایی خلاقیت و مهارت دانش آموزان، افزایش توانایی و مسئولیت پذیری آنان و تقویت روحیه کارآفرینی در آنها همچون اهداف این تفاهم نامه بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه معتقد است: اگر دانش آموزان در مدرسه روش مشارکت و کارگروهی را بیاموزند و این آموزش ها در عمق وجودشان نهادینه شود، در بازار کار از نیروهای کار مشارکت جو، خلاق، انعطاف پذیر، کارآفرین و نوآور بهره خواهیم برد.

شریعتمداری با تاکید بر نهادینه شدن فرهنگ کار در کشور می گوید: هنگامی که این ارزش در دانش آموزان نهادینه شود می توان انتظار داشت در آینده به سمت کارآفرینی یا ایجاد شغل بوسیله تعاونی و بطور کلی ارزشمندی کار و فعالیت، حرکت کنند.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، هم اکنون خیلی از قوانین مربوط به حوزه کسب وکار و کارآفرینی نیازمند اصلاح و بازبینی است؛ بگفته معاون اشتغال وزیر کار نظام اجرائی و حکمرانی کشور وارد موج کارآفرینی نشده وعلیرغم تاکید بر مقوله کارآفرینی در حوزه سیاستگذاری وارد دوره کارآفرینی نشده ایم به نحوی که خیلی از قواعد و قوانین ما در این عرصه متعلق به ۵۰ سال قبل است.

وی با تاکید بر تقویت اکوسیستم کارآفرینی در کشور معتقد می باشد که در حوزه آموزش و توسعه کارآفرینی باید محوریت کار را به دست بخش خصوصی سپرد و از ظرفیت بخش خصوصی بهره برد.

فرهنگ در بین صاحب نظران همیشه بعنوان بزرگترین پیش شرط و پیش نیاز توسعه همه جانبه مطرح بوده و توده های مختلف اجتماعی را به سمت دستیابی به آرمانی بزرگ که همان توسعه همه جانبه کشور است، راهنمایی و هدایت می کند.عدم وجود فرهنگ قوی کار در کشور سبب می شود تا کم کاری در بین مردم به صورتی عادت تبدیل گشته و افراد در خیلی از موارد به شغلی که پیشه کرده اند بها ندهند و اصول مسلم آن کار را رعایت نکنند بدین جهت فرهنگ کار در کشور باید متحول شود.

در حال حاضر کارشناسان براین باورند که یکی از با اهمیت ترین چالشهای پیش روی بازار کار میل به پشت میزنشینی است و برای برون رفت از این چالش نیازمند تغییر فرهنگ کار در کشور هستیم.

علی اصلانی ـ فعال حوزه کارـ با انتقاد از ضعف فرهنگ کار در کشور به ایسنا می گوید: تعریفی که امروز جوانان از شغل دارند با چند سال قبل فرق کرده و ارزش کار در جامعه در حال پایین آمدن است.

او می گوید: جوانان بعد از فارغ التحصیلی دنبال استخدام در دستگاههای دولتی و پشت میزنشینی هستند در صورتیکه این فرهنگ غلطی است که باید اصلاح گردد و سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها متناسب با شرایط بازار کار صورت گیرد.

ضعف فرهنگ کار و اخلاق کسب وکار از با اهمیت ترین موانع جریان کارآفرینی در کشور بشمار می رود که موجب می شود کار از ارزش و قداست لازم برخوردار نباشد.

این فعال حوزه کار معتقد می باشد افراد با مدارک تحصیلی پایین تر زودتر جذب بازار کار می شوند ولی جوانانی که با مدارک بالاتر فارغ التحصیل شده اند هر پیشنهاد کاری را نمی پذیرند و بلافاصله ارزش آن کار را مدنظر قرار می دهند.

علی اکبر لبافی کارشناس حوزه کار نیز در گفت و گو با ایسنا، ضعف فرهنگ کار و اخلاق کسب وکار را از با اهمیت ترین موانع جریان کارآفرینی در کشور دانسته و می گوید: قوانینی که در کشور وضع می شود باید از مسیر کارشناسی عبور کند و بخشهای تاثیرپذیر از آن قوانین حتما در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها نقش داشته باشند.او معتقد می باشد ضعف در فرهنگ کار موجب می شود که کار از قداست و ارزشمندی لازم برخوردار نباشد بدین جهت لازم است فرهنگ کار را در جامعه نهادینه نماییم و اخلاق کسب وکار را در کشور بهبود بخشیم.

در حال حاضر در تمام برنامه های توسعه، اسناد بالادستی و سند چشم انداز ۱۴۰۴ موضوع فرهنگ کار و تحولات آینده کار مورد تاکید بسیاری قرار گرفته است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال جهش تولید، توجه بیشتر به فرهنگ کار و نهادینه کردن آن در سطح جامعه را یکی از اولویتهای مهم خود دانسته و در این راستا تدوین سند نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار در کشور را در دستور کار قرار داد.

بی تردید نقش تشکل های کارگری و کارفرمایی، سازمان های مردم نهاد و رسانه ها در ارتقای فرهنگ کار و تبیین جایگاه فرهنگ کار حایز اهمیت است. تا زمانی که فرهنگ حاکم بر بازار اشتغال کشور، فرهنگ مدرک گرایی و پشت میزنشینی در بخشهای دولتی و خصوصی باشد با ضعف در کار جمعی و مشارکت عمومی روبه رو خواهیم شد بدین جهت نگاه به فرهنگ کار و جایگاه و ارزش کار در جامعه باید تغییر یابد و تقویت روحیه کار جمعی و کارآفرینی خلاق بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

منبع:

1399/12/09
23:54:06
0.0 / 5
970
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی