مسیرساز
بلاتكلیفی برخی متقاضیان مسكن ملی

برای مسكن ملی پول گرفتند و دیگر خبری نشد!

برای مسكن ملی پول گرفتند و دیگر خبری نشد!

به گزارش مسیرساز حدود ۱۵ ماه از آغاز ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در نقاط مختلف کشور می گذرد اما بنا به قول متقاضیان، بعد از واریز وجه اولیه خبری از اجرای برخی پروژها نیست و حتی جانمایی نشده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، پنجم شهریورماه سال ۱۳۹۸پروژه اقدام ملی مسکن به صورت رسمی آغاز و هجدهم آبان ماه سال ۱۳۹۸ اولین مرحله ثبت نام از متقاضیان این طرح در چهار استان شروع و سپس به دیگر مناطق کشور تسری پیدا کرد. بدین سبب حدود ۱۵ ماه از آغاز ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن می گذرد اما هنوز برخی متقاضیان اعلام می کنند که وضعیت پروژه شان معین نیست.
برخی از افرادی که اسمشان برای مسکن ملی تایید شده و واریز وجه داشته اند عنوان می کنند بعد از ثبت نام و واریز اولیه وجه بلاتکلیف هستند. نه تنها خبری از اجرای پروژه نیست بلکه در مواردی جانمایی هم انجام نشده است. عده ای هم می گویند پس از واریز ۴۰ میلیون تومان که از ماهها قبل انجام داده اند اطلاع رسانی برای انجام مراحل بعدی صورت نگرفته است.
یکی از علل عدم پیشرفت کارها در طرح اقدام ملی مسکن، استقبال نکردن سازندگان از فراخوانهای ادارات راه و شهرسازی استانها است. سازندگان نسبت به مواد قراردادها نقدهایی دارند. از سوی دیگر نوسانات نرخ مصالح ساختمانی، محاسبات آنها را از بازده سرمایه در پروژه مسکن ملی به هم ریخته است. طبق اعلام مدیرعامل بانک مسکن که تأمین تسهیلات ۱۴۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن را بر عهده دارد تا کنون حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان به پروژه های اقدام ملی تزریق شده که ۵۰۰۰ میلیارد تومان بوسیله آورده متقاضیان و ۳۰۰۰ میلیارد تومان بوسیله تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی تأمین شده است.
مقرر است پروژه ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن حدودا در تمام استانها اجرایی شود. از ۱.۶ میلیون متقاضی اولیه ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. ۱۹۸ هزار نفر افتتاح حساب و ۱۳۸ هزار نفر واریز وجه داشته اند. آورده اولیه حدود ۴۰ میلیون تومان است، البته ظاهرا در بعضی پروژه ها ۵۰ میلیون و حتی بیشتر از متقاضیان دریافت شده است.
همچون مشکلات اصلی طرح اقدام ملی، تأمین مبلغ آورده است که خیلی از خانوارها توان پرداخت آنرا ندارند. یکی از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان قزوین می گوید: بعد از آن که اسمم برای مسکن ملی تایید شد از من خواستند تا به سازمان نظام مهندسی رجوع کنم. آنجا فرمی را دادند پر کنم و ۱۲۰ هزار تومان کارمزد دریافت نمودند. بعد گفتند که باید ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنید و هر چهار پنج ماه هم ۴۰ میلیون تومان دیگر بدهید. آخر من کارگر چطور ماهیانه ۸ تا ۱۰ میلیون تومان پس انداز کنم؟
یکی دیگر از متقاضیان بیان می کند: حدود پنج ماه قبل آورده اولیه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان وازیز کرده ام اما بعد از آن هیچ اطلاع رسانی به من نشده و خبری از اجرای طرح نیست. افراد دیگری هم از پرداخت آورده های اولیه از حدود هشت ماه قبل خبر می دهند و می گویند که حتی مکان پروژه مشخص نشده است.
بنظر می رسد پیدا نشدن پیمانکاری که طرح را بپذیرد و کمبود زمین از علل بلاتکلیفی طرحهای اقدام ملی است. حتی در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر مشکل تأمین زمین وجود دارد. به صورت مثال مقرر است ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی توسط بنیاد مسکن ساخته شود اما تا روز چهارم بهمن ماه تنها ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد به مرحله آماده سازی زمین و تعریف پروژه رسیده که ۵۸۰۰ واحد در مرحله آماده سازی زمین و ۶۰۰۰ واحد در مرحله اجرا قرار دارد. برای ۱۲ هزار نفر از پذیرفته شدگان واجد شرایط هم تأمین زمین نشده است.
در تهرانسر هم مقرر است ۲۰۰۰ واحد با مسئولیت اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ساخته شود اما هنوز ۱۱۰۰ واحد در مراحل فراخوان قرار دارد و در حقیقت پیمانکاری برای آن تعیین نشده است. این در حالیست که احمد مهرآبادی ـ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ـ مدتی پیش قول داد که پروژه تهرانسر شهریورماه ۱۴۰۱ به انتها برسد!
طرح اقدام ملی در مناطق مختلف کشور از پیشرفت یکسانی برخوردار نیست. به صورت مثال در شرایطی که هنوز برخی پروژه ها آغاز نشده، برخی دیگر از حدود سه ماه قبل افتتاح شده است. تعدادی دیگر هم در مراحل مختلف ۵ تا ۵۰ درصد پیشرفت قرار دارد. بعضی پروژه ها هم به پیشرفت بالای ۷۰ درصد رسیده است.
مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر بوسیله سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور راه اندازی شد. این پروژه بوسیله آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته باتوجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به انتها رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دیماه ۱۳۹۹ شروع شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به پایان رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تأمین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.
منبع:

1399/11/30
11:50:56
0.0 / 5
755
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان مسیرساز
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی