مسیرساز

سكته بازار مسكن بعد از رشد هشت ماهه

سكته بازار مسكن بعد از رشد هشت ماهه

مسیرساز: با وجود آنکه آمار کلی از رشد 33 درصدی معاملات مسکن در کشور طی 10 ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، یک دفعه خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت 32 و 30 درصد روبه رو شده است؛ این مساله می تواند تحت تاثیر انتظارات کاهشی بعد از تحولات سیاسی آبان ماه باشد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، خرید و فروش ملک در کل کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۳۳ درصد و در شهر تهران ۲۰ درصد رشد داشته است. معاملات مسکن نیز در تهران طی همین زمان ۲۳ درصد افزایش نشان میدهد. این آمار می تواند نشانه هایی از افزایش تدریجی توان طرف تقاضا باشد. هرچند با افت قیمت ارز و امیدواری به ثبات اقتصادی، معاملات مسکن از حدود دو ماه قبل به حالت تعلیق درآمد.
قبل از آذرماه بازار مسکن به تدریج در حال گرم شدن بود. آمار اتحادیه املاک نشان میدهد که معاملات ملک در شهریورماه ۱۱۹ درصد، در مهرماه ۱۲۶ درصد و در آبان ماه ۶۷ درصد نسبت به ماههای مشابه سال قبل رشد یافته است. یک دفعه از نیمه آبان تحت تاثیر کاهش نرخ ارز و تحولات سیاسی ایالات متحده، حجم خرید در بخش مسکن کاهش و عرضه افزوده شد. این تغییر، انتظارات کاهشی را در بازار ملک رقم زد تا اینکه معاملات کل کشور در آذرماه ۳۲ درصد و در دی ماه ۳۰ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کم شد.
در شهر تهران نیز یک دفعه از دو رشد ۱۵۴ درصد و ۱۲۹ درصد نقطه به نقطه معاملات مسکن که به ترتیب در شهریور و مهرماه نسبت به زمان مشابه سال قبل اتفاق افتاد، خرید و فروش ملک در آبان ماه به مثبت ۱۲ درصد، در آذرماه به منفی ۷۴ درصد و در دی ماه به منفی ۶۸ درصد رسید.
البته در دی ماه معاملات رشد نسبی را در مقایسه با ماه قبل تجربه کرد؛ بطوریکه در کل کشور خرید و فروش ملک ۲۲ درصد و در تهران ۴۱ درصد نسبت به آذرماه افزایش یافت که می تواند بعنوان قسمتی از خریدهای شب عید تلقی شود اما بازار آنطور که باید و شاید راه نیفتاده است. قیمتها نیز در تهران بعد از یک افت ۱.۱ درصد در آذرماه، با رشد اندک ۱.۸ درصد در دی ماه مواجه گردید.
واسطه های ملکی می گویند که خریداران دست نگه داشته اند؛ در صورتیکه حجم عرضه افزایش یافته و الان تعداد فایلهای عرضه شده به بازار چندین برابر تعداد متقاضیان است. عمده واحدهای خالی از سکنه نیز در شمال تهران قرار دارد. گشتی در سایتها فروش آپارتمان نشان میدهد در مناطق ۱ تا ۵ پایتخت حجم قابل توجهی آگهی برای فروش به ثبت رسیده و البته با وجود آنکه قیمت بعد از هشت ماه ممنوعیت باردیگر به سایتها برگشته، سایه نرخهای کاذب در میان انبوه فایلها محو شده است.
مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن ـ می گوید: بعد از سه سال افزایش مداوم قیمت مسکن و التهابات شدید بازار که منجر به ۵.۵ برابر شدن قیمت شد، گزارش آذرماه بانک مرکزی حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی میانگین قیمت ها در آذر ماه نسبت به ماه قبل است. بااینکه این کاهش در مقابل افزایشهای ماهانه بیش از ۱۰ درصد شایان توجه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.
ایرج رهبر ـ نایب رئیس انجمن انبوه سازان ـ نیز بیان می کند: در هفته های اخیر عواملی همچون کاهش نرخ ارز، مسائل سیاسی و زمزمه های مربوط به مالیات خانه های خالی موجب شد بازار مسکن مقداری افت کند و دلالان مقداری خودشان را جمع و جور کردند. در حقیقت از کاهش قیمت مسکن نگران شدند و عرضه را در بازار زیاد کردند.
وی، ادامه ی ثبات و آرامش در بازار مسکن را منوط به افزایش ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: تاثیرات سیاسی ممکنست در مقاطعی کوتاه به شکل روانی بر بازار مسکن تاثیر بگذارد اما پایدار نخواهد بود. با اهمیت ترین عامل ایجاد آرامش در بازار مسکن، افزایش تولید است. زمانی که محتکران ببینند دولت برای حوزه ساخت و ساز برنامه دارد به تدریج واحدهای خودرا وارد بازار می کنند؛ چونکه ضرورتی برای احتکار نمی بینند و نگران کاهش قیمت می شوند. این مساله به ایجاد روند پایدار در بازار می انجامد و بخش مسکن را در مقابل تکانه های بیرونی، مقاوم می کند.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، دی امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان میدهد.
منبع:

1399/11/10
17:00:10
0.0 / 5
937
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی