مسیرساز

فاجعه پلاسكو و وعده هایی كه چهارساله شد

فاجعه پلاسكو و وعده هایی كه چهارساله شد

مسیرساز: امروز چهارمین سالگرد فاجعه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو است و هنوز مغازه های ویران شده کسبه لطمه دیده به آنها تحویل داده نشده است که البته برمبنای آخرین وعده مسئولان بنیاد مستضعفان اردیبهشت ماه سال آینده کسبه می توانند در مغازه هایشان مستقر شوند.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، ۳۰ دی ماه سال ۱۳۹۵ ساختمان ۵۴ ساله پلاسکو با ۳.۵ آتش سوزی به خاطره ها پیوست و فرو ریخت. البته از همان زمان مسئولان مختلفی برای ساختن باردیگر این ساختمان وعده هایی به کسبه پلاسکو داده بودند که تنها از همه خاطرات زندگی و کسب و کارشان تنها سرقفلی برایشان باقی مانده که آن هم تنها روی کاغذ است.

در واقع پس از آن که پلاسکو بگفته مهندسان ساختمان با توجه طراحی U شکلش همه چیز را درون خودش ریخت و به ساختمان های اطراف صدمه ای نرساند، کسبه مال باخته و آواره ای به چشم آمدند که همه دارایی شان را در پلاسکو جا گذاشته بودند و صندوق های آهنین مغازه های آنها هم تاب این آتش هشت روزه را نداشت و از بین رفت.

اما با وجود گذشت چهار سال از این حادثه و وعده های بسیاری که به پلاسکونشینان لطمه دیده داده شد، خبری از این وعده ها نیست و می گویند "هنوز خیلی از پلاسکویی ها نتوانسته اند از تسهیلات و وعده های اقتصادی در نظر گرفته شده استفاده کنند؛ البته هر یک تقصیر را گردن دیگری می اندازد".در هر حال امروز که چهارمین سالروز فاجعه پلاسکو است، وعده های بسیاری تلنبار شده اند و مال باختگانی که امروز حال بدتری از آن روز دارند، همچنان منتظرند. البته در این میان هر چند دیر اما اتفاقات تحولات جدیدی رخ داده که کسبه از آن راضی هستند و آن اینکه بنیاد مستضعفان بعنوان مالک این ساختمان پلاسکو ۱۵ طبقه را با همان شکل و شمایل ساخته است و به زودی کسبه لطمه دیده پلاسکو به زودی می توانند باردیگر کاسبی شان را از سر بگیرند.

پرویز فتاح –رییس بنیاد مستضعفان- چند روز پیش در بازدیدی که از روند ساخت و پیشرفت این ساختمان داشت در این زمینه اظهار نمود: هم اکنون ساختمان پلاسکو به پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی رسیده است و با وجود محدودیت ها و مشکلات فراوانی که ناشی از شیوع ویروس کرونا و تورم های سنگین برای ما به وجود آمد به قول خود وفادار بودیم و تا اختتام امسال ساختمان پلاسکو ایجاد می شود وبه پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی می رسیم.

وی اضافه کرد: از کسبه لطمه دیده ساختمان پلاسکو می خواهیم که مانند سالهای گذشته صبوری به خرج دهند تا بتوانند از اردیبهشت ماه سال آینده در ساختمان پلاسکو مستقر شوند و ساختمانی زیباتر، ایمن تر و بهتر از پلاسکوی سابق داشته باشند.رییس بنیاد مستضعفان افزود: پروانه ساختمان پلاسکو بالاخره صادر شده و دراین زمینه شهرداری تهران و شورای شهر همکاری مناسبی داشتند و با توجه به این که ساختمان پلاسکو بیش از این هم پارکینگ نداشت مقرر است پارکینگ پاساژ پروانه که رو به روی پلاسکو قرار دارد بازسازی کرده و بعنوان پارکینگ پلاسکو مورد استفاده قرار دهیم.

البته در این میان کسبه ساختمان پلاسکو امیدوارند با وجود سختی ها و مشکلاتی که پشت سر گذاشته اند بالاخره بتوانند در پلاسکوی جدید مستقر شوند.

علیرضا تهرانی – نماینده کسبه و رئیس شورای پلاسکو در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: ساختن ساختمان پلاسکو یک مسئله است و بهره برداری و استقرار کسبه در ساختمان جدید پلاسکو مسئله دیگر و البته مهمتری است.

وی اضافه کرد: به سبب اینکه کسبه لطمه دیده پلاسکو همه چیزشان را در این حادثه از دست داده اند و چهار سال از آن با هزینه های مضاعف برای آنها گذشته است، انتظار می رود مسئولان دستگاه های مختلف برای پشتیبانی از این کسبه لطمه دیده اقداماتی انجام دهند تا بتوانند کسب و کارشان را در ساختمان جدید آغاز نموده و از سر بگیرند.

رییس شورای پلاسکو افزود: امیدواریم کسبه پلاسکو در آینده و بعد از ساخته شدن این ساختمان مشکلی از بابت تحویل گرفتن مغازه هایشان نداشته باشند و حمایت واقعی از کسبه بکنند چونکه صرف راه اندازی دفتر کارشان در پلاسکو، کسب وکار لطمه دیدگان راه نخواهد افتاد.

حالا باتوجه به پیشرفت فیزیکی نسبتا مناسبی که طی یک سال و اندی گذشته در ساخت و ساز پلاسکو رخ داده است باید منتظر ماند و دید که آیا در ماه های باقی مانده از وعده پایانی بنیاد مستضعفان (اردیبهشت ۱۴۰۰) ساختمان جدید پلاسکو آماده تحویل و بهره برداری می شود یا آنکه مجدادا این وعده ها تمدید خواهد شد.


مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/10/30
10:57:14
0.0 / 5
1001
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی