مسیرساز
تورم مصالح از انكار تا واقعیت

افزایش قیمت مسكن ملی تكذیب شد

افزایش قیمت مسكن ملی تكذیب شد

مسیرساز: بعد از آنکه مسئولان بنیاد مسکن به هزینه ساخت متری 3.3 تا 4 میلیون تومان مسکن ملی اذعان کردند، وزارت راه و شهرسازی افزایش هزینه ها را تکذیب و اعلام نمود که هنوز نرخها برمبنای برآورد 2.7 میلیون تومان سازمان برنامه و بودجه است و تعدیلهای احتمالی در آینده اعلام می شود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، اصرار مسئولان وزارت راه و شهرسازی بر قیمت متری ۲.۷ میلیون تومان مسکن ملی بنظر می رسد بیش از آنکه پایبندی به تعهدات باشد رویاپردازی درباب ثبات تورم مصالح ساختمانی است. موضوع قیمت مسکن ملی هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد؛ از اعلام نرخهای متری ۳.۳ تا ۴ میلیون تومان مسئولان بنیاد مسکن تا انکار این رقمها و اصرار بر نرخ ۲.۷ میلیون تومان از طرف مسئولان وزارت راه و شهرسازی. این در حالیست که سازندگان می گویند اگر قیمت زمین را صفر در نظر بگیریم باتوجه به نرخهای کنونی مصالح ساختمانی، هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی حدود ۵ میلیون تومان تمام می شود.
واقعیت این است که اوایل مهرماه، سازمان برنامه و بودجه برمبنای نرخ تعدیل سه ماهه دوم سال جاری قیمت هر متر مربع واحدهای طرح اقدام ملی مسکن را ۲.۷ میلیون تومان اعلام نمود. مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند که این مبلغ در حقیقت فراخوان ساخت و نرخ پایه ای است که به پیمانکاران ابلاغ می شود. این رقم با کاهش ۱۰ درصد یا افزایش ۵ درصد به استانها اعلام شده است. بدین صورت که از سازندگان دعوت می شود تا نرخ مورد نظر خودرا برمبنای رقم پایه (۲.۷ میلیون تومان) اعلام کنند. هر سازنده ای که افزایش قیمت کمتری نسبت به رقم پایه اعلام نماید برنده پروژه خواهد بود و آنرا اجرا می کند.
از طرف دیگر مسئولان می گویند که قیمت نهایی در آخر پروژه و برمبنای هزینه هایی است که سازندگان اعلام می کنند. حال سوال این است که اگر قرار باشد قیمتها در آخر مشخص شود چه نیازی است که از الان قیمتهای پایه و علی الحساب برای پیمانکاران تعیین شود؟ حتی ضرورتی به برگزاری مناقصه نیست. می شود پروژه را به هر پیمانکار دارای صلاحیتی واگذار و فقط با بررسیهای کارشناسی نرخ، بر کار او نظارت و نهایتا بعد از اختتام پروژه قیمت نهایی را اعلام نمود.
این مساله که باتوجه به نوسانات اقتصادی، از الان تعیین قیمت نهایی واحدهای اقدام ملی امکانپذیر نیست، منطقی بنظر می رسد اما یادمان هست که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در سال قبل قیمتها را بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان در هر متر مربع برآورد می کردند که اساسا خیلی از متقاضیان بر روی آن حساب باز کردند. آن زمان قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود ۴۰۰۰ تومان بود که الان به حدود ۱۲هزار تومان رسیده است. سیمان نیز از پاکتی ۱۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ به ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان در ایام اخیر رسیده است.
روز گذشته خبری در یکی از رسانه ها منتشر گردید در خصوص اینکه در یکی از شهرهای استان اصفهان از طرف بنیاد مسکن به متقاضیان مسکن ملی گفته شده واحدهای آنها با هزینه ای بیش از ۵۰۰ میلیون تومان و بدون هزینه زمین ظرف دو سال تکمیل می شود. جواد حق شناس، معاون بنیاد مسکن ضمن اذعان به هزینه متری ۴ میلیون تومان برای این پروژه در توضیح اطلاعیه گفته است: «چه اشکالی دارد که از ابتدا به متقاضی گفته شود شما قرار نیست پل زمین را پرداخت کنید ولی هزینه تمام شده آن بر عهده شماست؟... این پروژه ها ۱۰ طبقه با ۲ طبقه زیرزمین هستند در طبقه همکف هم سالن جلسات ایجاد می شود که حدود ۴۳ درصد مشاعات دارد که به هر متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی، افزوده می شود؛ بدین سبب افزایش قیمت این پروژه به حدود متری ۴ میلیون تومان، بنا بر این است».
ساعاتی بعد دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام این مطلب که خبر اعلام شده درباب افزایش قیمت ساخت یک مترمربع از واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن به ۳.۳ میلیون تومان تکذیب می شود، اعلام نمود: «در این رابطه لازم به ذکر است، در طرح اقدام ملی مسکن، قیمت پایه ساخت یک متر مربع از واحدهای مسکونی برمبنای لیست بهای انتشار یافته توسط سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به میزان ۲.۷ میلیون تومان به دستگاه های متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن ابلاغ گردیده است. بدیهی است در صورت افزایش احتمالی هزینه های ساخت در مدت زمان اجرای طرح مذکور، میزان افزایش در هزینه ساخت برمبنای تعدیل های رسمی اعلامی سازمان برنامه و بودجه صورت می پذیرد.»
در وضعیت فعلی که هر روز رقمهای جدیدی از واحدهای اقدام ملی اعلام می شود، متقاضیان سردرگم شده اند و هیچ تصوری از آینده این طرح ندارند. شاید یکی از دلیلهای اقبال پایین متقاضیان از طرح اقدام ملی همین موضوع باشد؛ بطوریکه از حدود ۴۷۰ هزار متقاضی تایید شده تا روز سوم آذرماه ۱۵۸ هزار نفر افتتاح حساب کرده و فقط ۱۰۰ هزار نفر واریز وجه داشته اند.
مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. نخستین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه بوسیله آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد. ثبت نام مرحله اول به انتها رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه کنند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، اختتام مهر ماه اعلام شده بود که تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از فهرست رزرو جایگزین آنها می شوند.
منبع:

1399/09/20
16:09:42
5.0 / 5
1050
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی