مسیرساز
در گفت و گو با مسیرساز مطرح شد:

پیشنهاد افزایش پلكانی حقوق كارگران در سال

پیشنهاد افزایش پلكانی حقوق كارگران در سال

به گزارش مسیرساز یك كارشناس حوزه كار می گوید: سیاست تعیین دستمزد باید به شكلی جلو برود كه حقوق ها افزایش پلكانی داشته باشند و دستمزد كارگران بر اساس محاسبه تورم سبد معیشت آنها تعیین شود.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر لزوم افزایش دو مرحله ای دستمزد کارگران در سال اظهار نمود: برای خنثی کردن آثار مخرب رشد هزینه ها بر معیشت خانوارهای کارگری لازم است در نیمه دوم سال هم افزایش مزد داشته باشیم چون قدرت خرید کارگران بیش از هر زمان تحت تاثیر نوسان نرخ ارز و رشد هزینه ها کاهش یافته است.

وی افزود: اگر امسال علاقه ای به افزایش دستمزد در نیمه دوم سال نشان ندادیم، دست کم باید از محل تغییر قیمت بنزین یا هدفمندی یارانه ها سبد کالای غذایی به کارگران و خانوارهای نیازمند اختصاص بدهیم. خوشبختانه این اقدام از طرف دولت در پیش گرفته شده و مقرر است در چند مرحله بسته معیشتی به افراد فاقد درآمد ثابت و خانواده های نیازمند داده شود.

این کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه زمانی می توان یک دفعه در سال دستمزد را تعیین کرد که از ثبات اقتصادی اطمینان داشته باشیم، اظهار داشت: ما اسفند هر سال برای دستمزد سال آینده کارگران تصمیم می گیریم بدون آنکه بتوانیم اتفاقات و وقایع اقتصادی سال بعد را پیش بینی نماییم.

نجف افزایش پلکانی دستمزد کارگران را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: سیاست تعیین دستمزد باید به شکلی جلو برود که حقوق کارگران افزایش پلکانی داشته باشد و دستمزد بر اساس محاسبه تورم سبد معیشت آنها تعیین شود.

این کارشناس حوزه کار اظهار داشت: امسال قیمت محصولات کارفرمایان تحت تاثیر نوسان نرخ ارز چند نوبت افزوده شد. کارفرما سود برد و توانست درآمد سرشاری به دست آورد اما سهم کارگر از افزایش درآمد کارفرما چقدر بود؟ طبعا در چنین شرایطی منطقی نیست که یک دفعه برای کارگران دستمزد تعیین نماییم ولی کارفرمایان چند مرحله در طول سال افزایش قیمت محصول داشته باشند پس دولت باید کارفرمایان را ملزم کند که از محل سود تولید سهمی برای کارگران در نظر بگیرند.

منبع:

1399/09/01
12:10:29
5.0 / 5
1288
تگهای خبر: تولید , محصولات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی