مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز مطرح شد

مشكلات بازار كار ریشه یابی شود

مشكلات بازار كار ریشه یابی شود

یك مقام مسئول كارگری با تاكید بر ریشه یابی مشكلات بازار كار اظهار داشت: بجای فروش بشكه های نفت باید به صادرات غیرنفتی متكی باشیم كه هم ارزآوری بیشتری برای كشور به دنبال دارد و هم از رشد و نوسان نرخ ارز تاثیر كمتری می پذیرد.فتح اله بیات ـ در گفت و گو با ایسنا با اشاره به نتایج انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر اقتصاد و بازار اشتغال کشور، اظهار نمود: باوجود آنکه معتقدم سیستم اقتصادی را باید از داخل اصلاح نماییم و موانع تولید را خودمان از میان برداریم و به فکر اصلاح امور بانکی و اقتصادی باشیم ولی متاسفانه دلار در سرنوشت اقتصادی کشور و بازار کار نقش دارد و موثر است.

وی اضافه کرد: از نظر من سقوط قیمت دلار و طلا بعد از انتخابات آمریکا ناشی از یک جو روانی است و سیاستهای اقتصادی ما نباید متاثر از تغییر و تحولات بیرونی باشد که با رفتن رئیس جمهور یک کشور جشن گرفت و با آمدن دیگری ذوق زده شد. درست است که آمریکا را به لحاظ قدرت اقتصادی نباید دست کم گرفت ولی ما هم به لحاظ سیاسی، تاریخی، اجتماعی و جغرافیایی شرایط خاص خودرا داریم و باید از آن به شکل مطلوبی استفاده نمائیم.

این مقام مسئول کارگری افزود: به سبب فشارهای اقتصادی تولیدکنندگان داخلی در تامین مواد اولیه تولید گرفتار مشکل شدند و تحت تاثیر این مساله جامعه کارگری هم لطمه دید. این امر تاحدودی در بازار اشتغال و روند تولید و صادرات حتی بحث صادرات نفتی خلل وارد کرد اما ملت ما ایستادگی کرد و دولت از هیچ تلاشی برای برداشتن این دفعه کم نگذاشت.

به گفته بیات، مشکلات بازار کار باید با جدیت ریشه یابی و برخی سوء مدیریتها در کارخانه ها و بنگاهها برطرف شود، چونکه هزینه تعطیلی یک کارگاه یا بیکاری یک کارگر در نهایت به دولت تحمیل می شود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با طرح این پرسش که چرا افزایش هزینه ها و برخی قیمتها را به بالا رفتن دلار و نرخ ارز مرتبط می نماییم ولی وقتی که روند کاهشی می یابد اثری از کاهش قیمتها دیده نمی شود؟ اظهار داشت: این مساله را ناشی از سوء نظارت و مدیریت در بازار می دانم. مگر وقتی روغن و برنج در گمرگ می ماند یا در انبارها احتکار می شود دست کشوری دیگر است؟ نباید کم کاری خودمان را به مسایل بیرونی ربط بدهیم و بنا بر این است که تاکید داریم قوانین و سیاستهای اقتصادی به اصلاح و بازآفرینی نیاز دارد.

وی در آخر بر توسعه صادرات غیرنفتی اصرار کرد و اظهار داشت: بجای آنکه به فروش بشکه های نفت متکی باشیم باید روی صادرات غیرنفتی متمرکز و از وابستگی به نفت بی نیاز شویم که هم ارزآوری بیشتری برای کشور به دنبال دارد و هم از رشد و نوسان نرخ ارز تاثیر کمتری می پذیرد.
1399/08/19
22:52:26
5.0 / 5
1248
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی