مسیرساز

شرایط بهره مندی از مزایای دوره كارورزی بعلاوه مبلغ كمك هزینه

شرایط بهره مندی از مزایای دوره كارورزی بعلاوه مبلغ كمك هزینه

مسیرساز: برمبنای آخرین آمار عملكرد طرح كارورزی حدود 135 هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در طرح كارورزی ثبت نام كرده و واجد شرایط شناخته شده و 9127 بنگاه مشمول معافیت بیمه ای قرار گرفته اند.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در امتداد فراهم کردن فرصتهای اشتغال و کسب مهارت برای کارجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، وزارت کار طرح کارورزی را در دستور کار قرار داده است. این طرح یکی از برنامه های مهم دولت در امتداد تحرک بازار کار و اشتغالزایی برای جوانان جویای کار خصوصاً فارغ التحصیلان و دانش آموختگان دانشگاهی به حساب می آید و هدف از اجرای آن، افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان بوسیله انتقال مهارت و تجربه در محیط کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب وکار فارغ التحصیلان دانشگاهی، تسهیل در ورود جوانان به بازار کار و کاهش هزینه بکارگیری نیروی کار توسط کارفرما است.

کارشناسان با اشاره به اثرات مثبت اجرای طرح کارورزی معتقدند این طرح فرصت آشنایی افراد با محیط کار را فراهم نموده و در صورت انتقال دانش و مهارت به جذب کارجویان در واحدهای اقتصادی منجر می شود.

گزارش سامانه سیاست های فعال بازار کار از آخرین آمار متقاضیان اجرای دوره کارورزی نشان میدهد که تا نیمه اول آبان ماه، ۱۳۴ هزار و ۹۹۱ نفر ثبت نام و واجد شرایط شناخته شده اند که از این تعداد ۴۵ هزار و ۷۴۹ نفر منجر به عقد قرارداد شده است؛ همین طور ۱۸ هزار و ۸۲۷ بنگاه اقتصادی ثبت نام کرده و ۹۱۲۷ واحد مشمول معافیت بیمه ای شده اند.در بین استانهای مجری طرح، استان فارس بیشترین تعداد داوطلب واجد شرایط، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود مختص کرده است.

مهمترین مزیت پیش بینی شده برای کارآفرینان و کارفرمایانی که در این طرح ثبت نام کرده اند این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می شوند.فارغ التحصیلان دانشگاهی برای برخورداری از مزایای دوره کارورزی ابتدا باید به سامانه کارورزی به آدرس https: //karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی حداقل کارشناسی و سن کمتر از ۳۵ سال در زمان ثبت نام همچون شرایط بهره مندی از مزایای کارورزی به حساب می آید. برای متقاضیان مرد داشتن کارت اختتام خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه الزامی است.

مهمترین مزیت پیش بینی شده برای کارآفرینان و کارفرمایان در طرح این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می شوند. مدت دوره کارورزی حداکثر ۳ ماه است که در طول این مدت، کارورزان بیمه مسئولیت مدنی هستند.

میزان کمک هزینه کارورزی پرداختی به کارورزان به ازای هر ماه، برای مقطع کارشناسی ۵۰۰ هزار تومان، مقطع کارشناسی ارشد ۶۰۰ هزار تومان و برای مقطع دکترا ۷۰۰ هزار تومان است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، فعالان حوزه کار اعتقاد دارند که هم اکنون بیشترین میزان بیکاران جامعه را افراد فاقد مهارت تشکیل می دهد که پیش بینی برنامه ریزی موثر برای افزایش توان مهارت افزایی آنها امری ضروری می باشد، به همین دلیل وزارت کار با اجرای طرح کارورزی، پیگیری اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را در دستور کار قرار داده تا از این طریق ضمن آشنایی کارورزان با محیط کار و گذراندن دوره آموزشی شغل موردنظر، کارفرمایان هم نیروی کار موردنیاز خودرا از این طریق تامین کنند.

منبع:

1399/08/16
11:45:40
5.0 / 5
1368
تگهای خبر: بازار , هزینه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی