مسیرساز
با رونمایی از سامانه سنا؛

بانك اطلاعات جامع از خانواده های صدمه پذیر تهرانی تهیه می شود

بانك اطلاعات جامع از خانواده های صدمه پذیر تهرانی تهیه می شود

به گزارش مسیرساز سامانه سنا شهرداری تهران به منظور تهیه بانك اطلاعات جامع از خانواده های صدمه پذیر كه بر توزیع عادلانه خدمات به گروه های هدف بسیار تاكید دارد، رونمایی گردید.


به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، سامانه سنا شهرداری تهران با حضور سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، مشاور شهردار تهران، شهردار منطقه ۱۷ و برخی از مدیران شهری در سالن اجتماعات شهرداری منطقه ۱۷ رونمایی گردید. این سامانه بعنوان یکی از زیر سامانه های سمات (سامانه مراکز اجتماعی تهران) بانک اطلاعاتی جامع برای نیازمندان و خانواده های کم برخوردار تهرانی است که به صورت خود معرف یا دگر معرف از راه خانه های خدمات اجتماعی واقع در سرای محلات ثبت می شوند. سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در آئین رونمایی از این سامانه با تقدیر از زحمات و تلاش هایی که برای این سامانه صورت گرفته اظهار داشت: سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی در تلاش است تا بتواند ضمن رائه خدمت مناسب، اولویت بندی در خدمت را با عنایت به داده هایی که دارد رعایت کند و در این بین داشتن چنین بانک اطلاعاتی برای حوزه های مختلف در شهر تهران بسیار مهم می باشد. وی با بیان این مطلب که عمده مشکلات در اثر نداشتن سیاست گذاری درست و نبود بانک اطلاعاتی دقیق و شفاف است تصریح کرد: هر اقدام یا عملیاتی که شکست می خورد بنابراین نداشتن بانک اطلاعاتی درست و دقیق و شفاف است و این سامانه به ما یک اطلاعات جامع و کامل از خانواده های کم برخوردار می دهد تا خدمات به صورت صحیح و در میان همه ی این افراد توزیع شود. حسینی با تشریح اینکه نباید در کوتاه مدت نگاه های بزرگی داشت تصریح کرد: باید ابتدا شناخت و شناسایی درستی داشته باشیم تا بر طبق این شناسایی، تأمین مناسب و بعد توزیع خدمت انجام دهیم. سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در سخنان خود با بیان اینکه اگر منابعی محدود در اختیار است باید به درستی آنرا تقسیم و اختصاص داد تصریح کرد: اگر با محدودیت هایی هم روبرو باشیم می توانیم با اطلاعات درست و دقیقی که داریم بتوانیم نوع بهره برداری از آن منابع را بالا ببریم و نتیجه ای درست و در عین حال بهینه را شاهد باشیم. وی در بخشی از سخنان خود گریزی هم به مبحث نگهداشت شهر پرداخت و خاطرنشان شد: به همان اندازه که عدم نظافت و وجود زباله سبب آزار شهروندان خواهد بود، وجود معتاد متجاهر هم سبب ایجاد نوعی خطر در افراد است و برای صدمه های این حوزه باید یاری گر یکدیگر بود. سعید صادقی مشاور شهردار تهران بعنوان یکی از سخنرانان این مراسم به تشریح سه فاز اصلی این سامانه پرداخت و اظهار داشت: فاز نخست شناسایی جمع آوری و یکپارچه سازی اطلاعات است و فازهای بعدی شامل داشبورد مدیریتی و تحلیل اطلاعات و فاز آخر که اتصال به سرویس ها و نهادهای حمایتی برای به نتیجه رساند این فعالیت است.
وی به اولویت های اصلی این سامانه اشاره داشت و اضافه کرد: مرتبط ساختن افراد توانمند و ناتوان یکی از اولویت های اصلی این سامانه است و در این فرآیند همکاری با ثبت احوال می تواند از حمایت های موازی جلوگیری شود. مشاور شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه و اهمیت این سامانه پرداخت و خواهان دقت نظر بیشتر در مورد گسترش آن در سطحی وسیع تر شد. داوود لطفی شهردار منطقه ۱۷ در این مراسم رونمایی با عرضه گزارش در مورد صدمه هایی که منطقه با آن مواجه می باشد اظهار داشت: بنا به شرایطی که منطقه ۱۷ دارد معتاد متجاهر و افراد صدمه پذیر کم نبوده و ما از برنامه های سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی استقبال می نماییم تا بتوانیم با کمک یکدیگر صدمه ها را به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به اینکه در فصل سرما شروع شده و احتیاج به گرمخانه ها هر روز بیشتر می شود اضافه کرد: وجود یک مددسرا با ظرفیت ۳۵ نفر پاسخگوی این حجم از صدمه در منطقه نیست.
شهردار منطقه ۱۷ به شیوع کرونا و بیکاری بعضی از مشاغل پرداخت و خاطرنشان کرد: کرونا فقط زمینه ساز دغدغه های این روزهای کارگران نیست و خیلی از مشاغل را درگیر خود کرده است و باید برای این مساله هم تدبیری اندیشیده شود. این سامانه بانک اطلاعاتی جامع برای نیازمندان و خانواده های کم برخوردار تهرانی است که به صورت خود معرف یا دگر معرف از راه خانه های خدمات اجتماعی، سرای محلات ثبت می شوند. هدف از تاسیس این سامانه، شناسایی و سطح بندی خانواده های کم برخوردار، ایجاد ارتباط و حلقه وصل بین نیازمندان و توانمندان، تغییر ادبیات و نهادینه سازی مشارکت اجتماعی اخلاق شهروندی و نفاق، هم افزایی با سایر دستگاه های حمایتی در سطح شهر تهران و توزیع عادلانه خدمات عرضه شده به جامعه هدف است. همینطور فرایند ثبت اطلاعات نیازمندان در سامانه سناء بدین سان می باشد که اطلاعات خانواده های شناسایی شده توسط مدیر مرکز خدمات اجتماعی ثبت شده و سپس معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه مرحله تأیید ان را انجام خواهد داد و در آخر بعد از بررسی های انجام شده پیرامون افراد نیازمند به صورت میدانی توسط کارشناسان سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی که مربوط به معاونت رفاه است ثبت نهایی می شود. شایان ذکر است این سامانه به صورت پایلوت در منطقه ۱۷ اجرا می شود و سامانه خانواده محور است و برخلاف سازمان هایی همانند بهزیستی و کمیته امداد که افراد انفرادی ثبت می شوند در این سامانه خانوار ثبت می شود. گفتنی است این سامانه بر توزیع عادلانه خدمات به گروه های هدف بسیار تاکید دارد و زیر نظر سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران اداره می شود.

1399/08/03
23:49:55
5.0 / 5
1225
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , ساخت , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی