مسیرساز
در آستانه روز جهانی جهانگردی اعلام شد

بیكاری دو سوم شاغلان گردشگری ایران

بیكاری دو سوم شاغلان گردشگری ایران

مسیرساز: معاون گردشگری در آستانه روز جهانی جهانگردی از بیكاری تخمینی دو سوم نیروی انسانی شاغل در صنعت سفر و گردشگری ایران آگاهی داد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، ولی تیموری در نشست خبری که شنبه (پنجم مهرماه) به مناسبت روز جهانی جهانگردی در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار نمود: برمبنای اعلام شورای جهانی سفر (WTTC) در سال قبل (۲۰۱۹)، بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در بخش سفر و گردشگری ایران فعال بوده اند. در خوشبینانه ترین حالت، بخش خصوصی این حوزه با یک سوم نیروهایی که پیش از شیوع ویروس کرونا مشغول به فعالیت بود، به کار خود ادامه می دهد.

بیکاری یک چهارم شاغلان بیمه ای گردشگری
او اضافه کرد: البته در مورد بیکاری فعالان حوزه گردشگری اطلاعات دقیقی در دست نیست، به این علت که خیلی از آنها فاقد بیمه و کد کارگاه هستند و در وزارت کار با عنوان اشتغال رسمی شناخته نمی شوند، اما برمبنای آمار رسمی و افرادی که دارای کد بیمه ای و کارگاهی هستند، یک چهارم یا یک پنجم فعالان حوزه گردشگری در طول این مدت بیکار شده اند.
او عدد تازه ای از خسارت واردشده از پاندمی کووید ۱۹ به صنعت گردشگری ایران اعلام نکرد و با اشاره به همان ۱۲هزار میلیارد تومان خسارت واردشده به صنعت گردشگری در پنج ماه نخست امسال، اضافه کرد: مرحله سوم ارزیابی خسارت در حال انجام می باشد.
معاون گردشگری با بیان این که ۲۵۰ میلیارد تومان از تسهیلات ۱۲ درصدی کرونا تا کنون به فعالان گردشگری پرداخت شده است، اظهار داشت: ارزش پرونده های تشکیل شده در بخش گردشگری به ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده بود. علاوه بر این مذاکراتی با دولت شد تا بسته حمایتی دیگری به صنایع دستی و گردشگری اختصاص پیدا کند که هفته گذشته کلیات آن با موافقت دولت مصوب شد و درحال مذاکره درباره جزئیات هستیم.
او با اشاره به ریزش ۶۵ درصد سفرها در سطح جهان و احتمال تداوم این ریزش ها، اظهار نمود: برمبنای اعلام دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی حدود ۵۳ درصد کشورها اقداماتی را برای تسهیل و بازگشایی کارهای گردشگری آغاز نموده اند. سه کشور نیز به شکل کامل پروتکل ها را برداشته اند اما کشورهای دیگر همچنان با شرایط سختگیرانه و با رعایت پروتکل های بهداشتی، فعالیت گردشگری خودرا آغاز نموده اند. واقعیت امر آن است که این کشورها پروتکل های بهداشتی را بسیار سختگیرانه اجرا می کنند، این طور نیست که کشوری بدون هیچ دغدغه ای توریست خارجی بپذیرد یا به رونق گردشگری داخلی خود بپردازد.

سفر در قالب پروتکل های بهداشتی مورد تایید ستاد کرونا است
او افزود: اولویت اصلی در سطح دنیا و برای ما، حفظ جان و سلامت مردم است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از فروردین ماه ۹۹ به ستاد ملی مدیریت کرونا پیشنهاد نمود و پیگیری کرد تا در کنار سلامت مردم به معیشت افرادی که در این عرصه کار می کنند نیز توجه گردد. طبیعتا این موضوع، به بحث سفرهای هوشمند از جانب آقای مونسان منجر گردید و پروتکل های بهداشتی که در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید و ابلاغ گردید، مبنایی برای سفرهای مردم شد. اینک می توانیم اعلام نماییم سفر در قالب پروتکل های بهداشتی مورد تایید ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار گرفته است.
تیموری در عین حال افزود: ستاد ملی کرونا اختیاری را به ستادهای استانی داده تا در قالب شوراهای تامین بتوانند باتوجه به وضعیت هر شهر و منطقه محدودیت هایی را اعلام کنند. البته این محدودیت ها به شکل موضوعی، موردی و مقطعی است. اما در سطح ملی آن چیزی که بعنوان مصوبه قانونی دولت برای سفرهای داخلی در قالب پروتکل های بهداشتی ابلاغ گردیده است، محدودیتی وجود ندارد.
او اظهار نمود: بحث وزارت بهداشت این نیست که سفر بوسیله آژانس ها و دفاتر خدماتی دارای مجوز و برمبنای پروتکل های بهداشتی انجام نشود، بلکه صحبت روی سفرهای بدون حساب و کتاب است که اتفاقا مورد مخالفت ما است. برمبنای مسیری که ما برنامه ریزی کرده ایم سفرها با پروتکل های بهداشتی و نظارت انجام می شود. قسمتی از این مساله نیز به فرهنگسازی میان مردم برمی گردد که باید سفرهای شان را در قالب تحت نظارت انجام دهند. تقاضای ما این است که مردم اگر مسیری را انتخاب می کنند بوسیله مراکز خدماتی مجاز ما باشد.

از پذیرش گردشگران کشورهایی با آمار بالای کرونا معذوریم
معاون گردشگری به اقداماتی که برای ازسرگیری سفر توریستهای خارجی به ایران صورت گرفته است، اشاره نمود و تصریح کرد: باید شرایط مان را شفاف نماییم و کشورهایی هم که برای ما توریست می فرستند و از ایران توریست می پذیرند باید شرایط شان را شفاف کنند. در بعد بین المللی تنها کشور ما نیست که تصمیم می گیرد؛ سفرها باید برمبنای تفاهم نامه های بین المللی و منطقه ای صورت گیرد.
تیموری اضافه کرد: سعی کردیم نظرات تمام دستگاه های در رابطه با سفرهای خارجی دریافت شود. پروتکل جامعی را مستند به نظر تمام دستگاه های متولی و در رابطه با سفر بین الملل در اختیار وزارت بهداشت بعنوان دبیرخانه ستاد ملی کرونا قرار داده ایم تا با ابلاغ و تصویب آن، موضوع سفرهای بین المللی هم در چارچوبی که مشخص شده صورت گیرد تا بیش از این در عرصه بین المللی و منطقه ای از کشورهای اطراف مان عقب نمانیم. به هر حال شرایط اقتصادی سخت و دشوار است و اگر کمک نکنیم و نتوانیم زودتر تبادلات بین المللی را که اساسا گردشگری یکی از آن هاست، سر و سامان دهیم، تبعات اقتصادی به دنبال خواهد داشت.
او اشاره کرد: تمام تلاش مان این است تفاهمی در سطح بین الملل با کشورهایی که می توانیم با آنها تبادل توریست داشته باشیم، انجام دهیم. در این خصوص اولویت ها و معذوریت هایی داریم و منطق حکم می کند با احتیاط به سمت کشورهایی که آمار بالای کرونا دارند، برویم.

هفته گردشگری در ایران با رونمایی و نشست می گذرد
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به برنامه های روز جهانی گردشگری اشاره ای کرد و با یادآوری این که این مناسبت در ایران به مدت یک هفته و با محوریت شعار سازمان جهانی جهانگردی (گردشگری و توسعه روستایی) گرامی داشته می شود، اظهار داشت: برنامه رسمی روز جهانی گردشگری، فردا (یکشنبه، ششم مهرماه) با رونمایی برخی از پروژه های گردشگری به صورت حضوری و آنلاین خواهد بود. همزمان بخش خصوصی، دانشگاه ها، مراکز علمی پژوهشی و اتاق های فکر برنامه های متنوعی به این مناسبت دارند.
او به تدوین سندبخشی توسعه گردشگری روستایی اشاره نمود و تصریح کرد: این سند بعنوان نقشه راهی در توسعه گردشگری روستایی است که با در نظر گرفتن چارچوب ها، ملاحظات و ارزش های روستا منجر به توسعه پایدار این مناطق خواهد شد.
تیموری درباره رتبه بندی روستاها اظهار نمود: برمبنای فاکتورهای تعیین شده همه روستاها در پروسه گردشگری قرار می گیرند و هیچ روستایی از لیست روستاهای هدف گردشگری حذف نمی گردد. روستاها برمبنای ارزیابی کارشناسان، سفارش مقام های محلی و نظارت دهیاری ها رتبه بندی و طبقه بندی می شوند.
منبع:

1399/07/06
20:17:43
5.0 / 5
1679
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سفر , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی