مسیرساز

ایجاد 210 هزار شغل جدید در روستاها

ایجاد 210 هزار شغل جدید در روستاها

آمارها نشان داده است كه پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری باعث توسعه اشتغال در این مناطق شده است؛ به نحوی كه سهم اشتغال روستایی از اشتغال سالانه جدید از سه درصد به ۲۹ درصد افزایش یافته و ۲۱۰ هزار شغل جدید مطابق آمارهای ثبتی به وجود آمده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی همچون اقدامات دولت تدبیر و امید بعد از مجوز برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری بوده که زمینه ایجاد فرصتهای شغلی بسیار در مناطق محروم و کم برخوردار روستایی و عشایری را فراهم نموده است.
در سالهای اخیر خشکسالی و محرومیت، موج بیکاری و نبود کار برای جوانان روستایی باعث مهاجرت گسترده به شهرها و کلان شهرها شده و مناطق روستایی را خالی از سکنه کرده بود. دولت با درک اهمیت روستاها و حفظ اشتغال روستانشینان کوشش کرد با تزریق منابع و تسهیلات لازم ضمن حفظ اشتغال موجود زمینه ایجاد فرصتهای شغلی پایدار را فراهم نموده و ماندگاری روستاییان را رقم بزند.
برابر اعلام معاونت اشتغال وزارت کار، از سال ۱۳۹۷ تابحال ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال روستایی پرداخت شده است، سهم اشتغال روستایی از اشتغال سالانه جدید از سه درصد به ۲۹ درصد افزایش داشته و ۲۱۰ هزار شغل جدید بر مبنای آمارهای ثبتی به وجود آمده است.
تا پیش از پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری سه درصد ایجاد اشتغال جدید در روستاها اتفاق می افتاد ولی به دنبال اجرای طرح اشتغال روستایی و پرداخت تسهیلات به طرح های اشتغال روستایی و عشایری این رقم به ۲۹ درصد رسیده است؛ بر همین مبنا رویکرد پرداخت تسهیلات روستایی بخصوص تسهیلات سرمایه درگردش، صیانت و حفاظت از اشتغال موجود بوده است.
تابحال ۶۷ درصد تسهیلات اشتغال روستایی و معادل ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان تا مرحله چهارم پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی اختصاص یافته که بیشتر آن مربوط به صنایع تبدیلی بوده است؛ در بخش زراعت و باغداری هم ۱۵ درصد تسهیلات به بخش کشاورزی پرداخت شده است.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، نرخ مصوب سود تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری برای مناطق روستایی و عشایری مرزی ۴ درصد، برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی ۶ درصد و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، معادل ۱۰ درصد است.
منبع:

1399/06/22
12:46:29
5.0 / 5
1984
تگهای خبر: تولید , مجوز , مرز , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی