مسیرساز
در گفت و گو با مسیرساز تاكید شد:

واگذاری كارخانه ها در بورس به شرط سهامدار كردن كارگران

واگذاری كارخانه ها در بورس به شرط سهامدار كردن كارگران

مسیرساز: رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با تاكید بر اختصاص درصدی از سهام كارخانه ها به كارگران، تحقیق و تفحص از كارخانه های خصوصی سازی شده را خواست شد.


ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا واگذاری سهام کارخانه ها در بورس را مورد ارزیابی قرار داد و اظهار داشت: در کلیت قضیه اگر برای کارگران در مجموعه هایی که کار می کنند، درصدی از سهام آن مجموعه درنظر گرفته شود خوب است؛ همچنان که در اصل 44 هم تاکید شده که درصدی از سهام کارخانه ها هنگام واگذاری باید به کارگران تعلق بگیرد، اما این مسئله در شرایط کنونی قابل تامل است.
وی افزود: در شرایطی که بیشتر بورس های دنیا با وضعیت کرونا روند کاهشی داشته و برعکس عمل می کند، بورس ایران مدام بالا می رود که نگاه کارشناسی را می طلبد، با این وجود معتقدم اینکه همه کارخانه ها را یک دفعه وارد بورس نماییم، جای تامل دارد.
تاکید بر حفظ جایگاه کارگران در واگذاری ها
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به خصوصی سازی کارخانه ها و بنگاه ها اظهار داشت: بخشی از کارخانه هایی که در اصل 44 به اسم خصوصی سازی واگذار شده اند، با مشکل مدیریتی مواجهند و اهلیت در آنها رعایت نشده است. کارگران شرکتهایی مثل هپکوی اراک و نیشکر هفت تپه امروز تاوان عدم احساس مسئولیت و مدیریت را می دهند و جایگاه کارگران در واگذاری ها دیده نشده است.
چمنی هرگونه واگذاری سهام کارخانه ها در بورس بدون توجه به کارگران را مردود دانست و اظهار داشت: باید درصدی از سهام کارخانه ها هنگام واگذاری به کارگران آنها اختصاص پیدا کند و کارگران صاحب سهم و سهامدار شوند، در غیر این صورت واگذاری نتیجه مثبتی نخواهد داشت.
تحقیق و تفحص از کارخانه های خصوصی سازی شده
وی در عین حال تحقیق و تفحص از کارخانه هایی که در جریان خصوصی سازی واگذار شده اند را خواهان شد و اظهار داشت: اگر می خواهیم مشکل بنگاه هایی که به اسم خصوصی سازی در اصل 44 واگذار شده اند، حل شود باید تحقیق و تفحص از آنها صورت گیرد. تمام مجموعه های واگذار شده شامل تولیدی، صنعتی و نفتی باید تحقیق و تفحص شوند که بر چه اساس و استاندارد و پروتکل هایی فروخته شدند و آیا قیمت فروش آنها واقعی بوده یا در یک مناقصه آزاد به فروش رفته است؟
کارخانه های واگذار شده بیت المال است
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در انتها با اشاره به ورود دیوان محاسبات به تحقیق و تفحص از شرکت هفت تپه، خاطرنشان کرد: این کارخانه و کارخانه های نظیر آن همگی بیت المال هستند که توسط یک عده اندکی از جامعه مدیریت می شوند که امکان دارد اهلیت و شایستگی لازم را در این خصوص نداشته باشند. معتقدم یک راه خوب برای شروع مبارزه با بی عدالتی های دوران گذشته تحقیق و تفحص از آنها است.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در ایام اخیر رئیس دیوان محاسبات دستور تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری و نظارت بر واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را به منظور احقاق حقوق کارگران آن صادر کرد.
منبع:

1399/05/18
15:49:18
5.0 / 5
1973
تگهای خبر: استاندارد , تولید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی