مسیرساز
راه اندازی فاز اول در سال ۱۴۰۰

تازه ترین خبرها از ساخت فرودگاه بین المللی چابهار

تازه ترین خبرها از ساخت فرودگاه بین المللی چابهار

به گزارش مسیرساز طبق اعلام مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، شروع ساخت فرودگاه بین المللی چابهار با انعقاد قراردادی با سرمایه ۴۷۰ میلیارد تومانی از ماه گذشته شروع شده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، با وجود جایگاه و اهمیت منطقه آزاد چابهار در میان مناطق آزاد، این منطقه از دهه ۷۰ تابحال از فرودگاه مستقل و بین المللی برخوردار نبود. ساخت چنین فرودگاهی طی سالهای گذشته بسیار مورد بحث قرار داشت ولی با وجود سناریوهای مختلف هیچ وقت به نتیجه نرسید. اما به هر صورت در سه سال گذشته ساخت فرودگاه جدی تر شد و طی توافقات صورت گرفته در نهایت در آذرماه سال ۱۳۹۸ به مرحله کلنگ زنی رسید که قرار بود با همکاری پیمانکاران داخلی و خارجی در دو فاز شهر فرودگاهی راه اندازی شود.
عبدالرحیم کردی- مدیرعامل منطقه آزاد چابهار- در ارتباط با آخرین وضعیت پیشبرد پروژه فرودگاه بین المللی چابهار توضیحاتی به ایسنا عرضه کرده که نشان دهنده آغاز رسمی ساخت فرودگاه است.
وی اظهار داشت که طی انعقاد قرار دادی ۱۸ ماهه با سرمایه ۴۷۰ میلیارد تومان، از آغاز تیرماه ساخت فاز اول شروع شده است و با تجهیز کارگاه بر مبنای برنامه زمانبندی شده در حال پیشبرد کار هستیم.
کردی در ارتباط با تأمین منابع برای ساخت فرودگاه چابهار توضیح داد که بخشی از منابع با سرمایه گذاری منطقه آزاد چابهار و قسمتی دیگر از محل فایناس تأمین می شود؛ به صورتی که در فاز اول با سرمایه گذاری منطقه آزاد و استفاده از پیمانکار داخلی خواهد بود و احیانا در فاز دوم با ورود پیمانکار و سرمایه گذار خارجی که قرارداد آن نیر منعقد شده، انجام می شود.
مدیر عامل منطقه آزاد چابهار همینطور با اشاره به اهمیت ایجاد فرودگاه بین المللی در این منطقه اظهار داشت: با این که باید در سالهای بسیار دورتر این اقدام صورت می گرفت ولی به هر صورت تغییر نگاه توسعه ای به سواحل مکران و چابهار، سیاست گذاران و دولت را به این نتیجه رساند که باید چابهار از یک فرودگاه مستقل برخوردار باشد و این در شرایطی است که در مرحله اول، منطقه به یک مرز هوایی برای تسهیل در ورود و خروج سرمایه گذاران، کالا و مسافر نیاز داشت.
وی اضافه کرد: اما مهمترین مسئله در ساخت فرودگاه بین المللی چابهار به این مورد بر می گرد که چابهار یکی از چهار شهر لجستیک ایران است که وجود امکانات، خدمات و زیرساختها همچون فرودگاه از الزامات آن بود که بتواند در سطح قابل قبولی با رقبا قرار گیرد.
کردی یاد آور شد که طبق پیشبینی صورت گرفته فاز اول فرودگاه چابهار تا آخر سال ۱۴۰۰ عملیاتی خواهد شد.
گفتنی است که شهر فرودگاهی چابهار در زمینی به مساحت ۲۸۱۵ هکتار در ضلع شمالی منطقه راه اندازی می شود.
منبع:

1399/05/03
21:59:55
5.0 / 5
2049
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی