مسیرساز

توقع انبوه سازان برای معافیت سه ساله از مالیات خانه های خالی

توقع انبوه سازان برای معافیت سه ساله از مالیات خانه های خالی

مسیرساز: انبوه سازان ضمن موافقت با مالیات خانه های خالی توقع دارند باتوجه به كاهش ساخت و ساز به یك سوم تقاضای مطلق مسكن، بخش تولید باید حداقل سه سال از این نوع مالیات معاف باشد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، طرح مالیات خانه های خالی که هم اکنون جهت بررسی بیشتر از صحن مجلس به کمیسیون های تخصصی ارجاع داده شده به باور سازندگان نباید بخش ساخت و ساز را با مخاطره مواجه کند.
ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم یا همان ستاندن مالیات از خانه های خالی در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسید که به سبب نبود زیرساخت های لازم تابحال اجرا نشده است. مطابق طرح اولیه واحدهایی که از سال ۱۳۹۴ خالی بوده اند در سال اول معاف از مالیات، در سال دوم نصف مبلغ اجاره، سال سوم برابر با مبلغ اجاره و سال چهارم ۱.۵ برابر مبلغ اجاره سالیانه مشمول مالیات میشوند. بنظر می رسد سیاستگذار تلاش نموده تا با ارائه یک سال تنفس به مالکان واحدهای نوساز، بخش ساخت و ساز را از این نوع مالیات مصون نگه دارد.
با این وجود انبوه سازان معتقدند باتوجه به بازه های رکود و رونق، سازندگان مسکن باید حداقل سه سال از پرداخت مالیات واحدهای خالی از سکنه معاف شوند.
از جانب دیگر، کاهش محسوس ساخت و سازها طی سالهای اخیر، بخش تولید مسکن را با چالش مواجه کرده و هر نوع فشار به بخش عرضه اثرات خودرا به شکل افزایش قیمت مسکن در بخش تقاضا به جا می گذارد.
فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان با اعلان اینکه بخش خصوصی برای مالیات خانه های خالی مورد مشورت قرار نگرفته است به ایسنا اظهار داشت: مواد ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار فقط دولت و دستگاههای دولتی را مکلف به ستاندن نظر بخش خصوصی در تدوین لوایح، مقررات و بخشنامه ها کرده و در مورد طرحهای ارائه شده نمایندگان تکلیفی تعیین نکرده است.
با این وجود، طرح مالیات بر خانه های خالی با توجه به این که در خیلی از کشورهای توسعه یافته اجرایی می شود بنظر می رسد مخالفان چندان زیادی ندارد و عمده انتقادات برای اصلاح یک قانون بی عیب و نقص دراین زمینه است.
مطابق آمار سال ۱۳۹۵ بیش از ۲.۵ میلیون مسکن خالی و ۲.۱ میلیون مسکن مازاد که حدود شش ماهه سال مورد استفاده قرار می گیرد در ایران وجود دارد. برمبنای یک محاسبه ارزش ۴.۷ میلیون مسکن مازاد در ایران به عدد افسانه ای بیش از ۲۰۰۰ تریلیون تومان رسیده است. این در حالیست که مطابق آمار قیمت خانه در تهران از سال ۱۳۷۲ تا ماه های پایانی سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۵۶ برابر شده و تعداد مستاجران از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۹۸ دوبرابر شده است.
روز گذشته پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اعلام نمود که یک نهاد مالک ۱۰۰۰ واحد و یک شخص حقیقی مالک ۱۹۵ واحد مسکونی است. این در حالیست که فشار تقاضای مصرفی برای خرید و اجاره بالا رفته است.
از جانب دیگر به سبب رکود حاکم بر بازار مسکن ناشی از جهش قیمت ها، ساخت و ساز با رکود روبه رو شده است. مطابق طرح جامع مسکن، ایران سالیانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد اما تولید به ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد در سال میرسد. این نمایه ها نشان میدهد ضمن آنکه باید از محتکران مسکن مالیات ستاندن شود، نباید با قوانین دست و پا گیر، بخش ساخت و ساز را بیش از پیش گرفتار چالش نماییم.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، قانون مالیات بر خانه های خالی در سال ۱۳۹۴ تصویب و قرار شد از سال ۱۳۹۵ اجرایی شود اما به سبب نبود زیرساخت های لازم محقق نشد. بهمن ماه ۱۳۹۸ وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک و اسکان را بمنظور شناسایی خانه های خالی رو نمایی کرد و الان با همکاری سازمان امور مالیاتی، سازمان ثبت و دیگر دستگاه ها در حال شناسایی واحدهای خالی است. روز ۲۵ تیرماه ۱۳۹۹ نیز مجلس یازدهم کلیات طرح مالیات بر خانه های خالی را به تصویب رساند. البته جهت بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارجاع شد. محمدباقر قالیباف در نشست علنی یکشنبه ۲۹ تیرماه مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده ۱۵۳ بخشنامه داخلی در زمان بررسی طرح دوفوریتی اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم یا همان ستاندن مالیات از خانه های خالی اظهار داشت: طبق این ماده اگر هر کدام از نمایندگان ابهامی به طرح یا لایحه حین بررسی در صحن داشته باشند، می توانند آنرا مطرح کنند، در اینجا آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی در نامه رسمی خواهان اصلاح قسمتی از مواد طرح مذکور شد؛ بدین جهت موضوع ستاندن مالیات از خانه های خالی به کمیسیون ارجاع می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: انتظار می رود نظرات کمیسیون های فرعی در این مساله ستاندن شده و با توجه به این که ستاندن مالیات از خانه های خالی دوفوریتی است، هر چه زودتر کار کارشناسی آن انجام شده و در حداقل زمان ممکن جهت بررسی و تصویب به صحن علنی ارسال شود.
از طرف دیگر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته که نخستین برگه های مالیاتی در تابستان جاری برای مالکان خانه های خالی ارسال می شود.
منبع:

1399/04/30
23:54:41
5.0 / 5
1967
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی