مسیرساز
مسكن مهر استان تهران در سال ۹۸،

پایتخت مسكن مهر بدون فرمانده پیش رفت

پایتخت مسكن مهر بدون فرمانده پیش رفت

مسیرساز: هرچند سال 1398 وعده ها برای اتمام مسكن مهر در بعضی شهرها كاملا محقق نشد اما روند پیشرفت كارها نسبتاً مناسب بود؛ البته در این بین قائم مقام وزیر در مسكن مهر سكوت كرد و كمتر دیده شد و حتی حضور قبلی رسانه ای خود در ارائه آمار را هم انجام نداد؛ هرچند آمارهای غیر رسمی از پیشبرد امور حكایت داشت.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، از اواخر دولت دهم ۴۰۳ هزار واحد مسكن مهر برای استان تهران تعریف شد كه بیشترین تعداد در میان استان های كشور بود. حدود ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای پردیس و پرند و مابقی به شهرهای اندیشه، رباط كریم، فیروزكوه، دماوند، صفادشت، واوان و پاكدشت اختصاص داشت.
بعدها البته به سبب نبود متقاضی در بعضی شهرها تعداد واحدها كاهش پیدا كرد. هرچند مدت هاست قائم مقام وزیر در امور مسكن مهر هیچ نوع آماری از روند پیشرفت مسكن مهر ارائه نكرده، برآورد می شود كه الان كل واحد های مسكن مهر استان تهران حدود ۳۵۰ هزار واحد باشد.
سال گذشته، نبود شفافیت از وضعیت مسكن مهر و برآوردها برمبنای حدس و گمان در شرایطی به اصحاب رسانه منتقل شد كه خیلی از متقاضیان هنوز بعد از گذشت ۱۳ سال در انتظار واحد خود به سر می برند.
از گوشه و كنار خبر می رسد كه بجز شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار مسكن مهر استان تهران به مرحله پایانی رسیده و فقط ۳۳۰۲ واحد باقی مانده كه از این تعداد ۱۴۶۲ واحد بدون متقاضی است و ۱۴۷۵ واحد نیز در رابطه با پروژه های خود مالك است. همین طور از این مقدار ۳۶۵ واحد در رابطه با شركت های تعاونی است كه مشكل حقوقی دارند.
در سوی دیگر روند پیشرفت مسكن مهر در شهرهای جدید سرعت گرفته است. هر چند باتوجه به كمبود منابع دولتی، مسئولان شهرهای جدید صرفاً باید به منابع و امكانات خود تكیه كنند؛ برای اینكه سكوت احمد اصغری مهرآبادی بعنوان مقام اصلی در فرماندهی مسكن مهر نشان میدهد او تقریباً در روند پیشرفت كارها سیاست سكوت را پیش گرفته است.
شهرهای جدید پردیس و پرند كه حالا باتوجه به كاهش واحدهای بدون متقاضی از تعداد اولیه پروژه، ۱۷۲ هزار واحد برای آن هدف گذاری شده به تدریج در حال رونق گرفتن هستند. در پردیس از ۸۲ هزار واحد مسكن مهر بیش از ۴۵ هزار تحویل شده و باتوجه به جهش قیمت مسكن در تهران خیلی از متقاضیان در حال كوچ به این شهر هستند. مدیرعامل عمران این شهر می گوید: در پردیس روزانه ۲۰۰ واحد به متقاضیان تحویل داده می شود.
در شهر جدید پرند از ۹۶ هزار واحد اولیه كه به سبب نبود متقاضی حالا به ۹۰ هزار رسیده ۷۰ هزار واحد تحویل گردید و ۲۰ هزار باقی ماند. یادمان هست كه قرار بود پرونده مسكن مهر پرند در نیمه اول ۱۳۹۸ بسته شود اما كمبود منابع دولتی از یك طرف، كمبود انشعابات و خلف وعده بعضی دلالان كه هركدام در پرند چندین واحد خریده اند در پرداخت آورده موجب شد این وعده به سال ۱۳۹۹ احاله شود.
مهم ترین مشكلی كه به طولانی شدن اجرای مسكن مهر انجامید كمبود منابع دولتی بود؛ معضلی كه دولت را بر آن داشت تا دست شركت عمران را جهت استفاده از منابع حاصل از تهاتر زمین و فروش عرصه برای تكمیل زیرساخت ها و حتی واحدهای مسكن مهر باز بگذارد.
حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید درباب تامین منابع مورد نیاز برای تكمیل پروژه های باقی مانده مسكن مهر در شهرهای جدید می گوید: در سرفصل تبصره هشت قانون بودجه سال ۹۸ مبلغ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی برای تكمیل این پروژه ها در نظر گرفته شده است كه در حال پیگیری و ستاندن این تسهیلات هستیم. ضمن این كه مقرر است ۱۰۵۰ میلیارد تومان را از محل منابع داخلی شركت عمران شهرهای جدید برای تكمیل مسكن مهر هزینه كنیم؛ موضوع فروش عرصه های مسكن مهر را نیز از فرودین ماه سال جاری بمنظور تزریق منابع به پروژه های زیربنایی و روبنایی آغاز نموده ایم و بطور قطع تا آخر سال جاری با استفاده از این منابع، شاهد تحولی در تكمیل سایت های مسكن مهر خواهیم بود.
سید مهدی هدایت، مدیرعامل شركت عمران شهر جدید پردیس نیز در این زمینه می گوید: برای تكمیل پروژه های مسكن مهر در این شهر جدید به اعتباری بالغ بر ۵۲۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم.
وی با بیان این كه ما امسال به امید منابع دولتی برای تكمیل پروژه های شهر جدید پردیس نمانده ایم، اشاره كرد: از این مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان را از محل منابع نقدی شركت عمران پردیس و ۱۰۰۰ میلیارد تومان را نیز از محل تسهیلات تبصره هشت قانون بودجه تامین خواهیم كرد؛ همین طور ۸۰۰ میلیارد تومان مانده آورده تسهیلات بانكی و آورده متقاضیان است كه این مساله با همكاری بانك مسكن صورت خواهد گرفت. مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان را بوسیله تهاتر تامین خواهیم كرد و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز از محل پروژه های مشاركتی تامین خواهد شد.
منبع:

1399/01/08
23:44:20
5.0 / 5
2969
تگهای خبر: زیرساخت , ساخت , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی