مسیرساز
در شورای شهر تهران تصویب شد

اجبار شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان ها

اجبار شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان ها

به گزارش مسیرساز اعضای شورای اسلامی شهر تهران طرح اجبار شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان های موجود در پایتخت را در مقابل خطر آتش سوزی را به تصویب رساندند.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، زهرا صدر اعظم نوری، رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران قبل از قرائت علل توجیهی طرح اجبار شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان های موجود شهر تهران در مقابل خطر وقوع آتش سوزی ضمن انتقاد از گردش طولانی مدت كار در شورا اظهار داشت: این طرح ماه هاست كه در شورا مطرح می شود اما همواره ایرادات نابجایی به آن گرفته می شود.
وی افزود: ما باید نگاهمان را وقتی كار كارشناسی ویژه و بموقع انجام می شود بازتر نماییم. برای من جالب است كه وقتی كمیسیونی كار خویش را بموقع انجام می دهد مجازات می شود و همیشه در جامعه ما كسانی كه كار خویش را درست و بموقع انجام می دهند محكوم به صبرند و با تأخیر در انجام اقدامات عملیاتی مواجه می شوند.
نوری اظهار داشت: كمیسیون سلامت، محیط زیست وخدمات شهری ده ها جلسه كارشناسی برگزار كرده و طرح شهرداری را تغییر و مورد بررسی جدی قرارداد و به صحن آورد اما شما به علل نامشخصی آن را رد كردید حالا هم كه این طرح آمده باز به علل نامعلوم با آن مخالف می كنید این در حالیست كه ما با مبحث حریق مواجه هستیم و باید هر چه زودتر تعیین تكلیف شود.
او در ادامه و در توضیح طرح مذكور اظهار داشت: پس از حادثه پلاسكو كه ۱۶ نفر از بهترین آتش نشانان ما به شهادت رسیدند طی كار ویژه ای از سال ۹۶ مبحث حریق را به صورت جد بررسی كردیم طی این بررسی ها مشخص شد بیشتر از ۲۷ هزار حریق كه ۳، ۷۰۰ میلیارد ریال خسارت وارد كرده در سال ۹۶ اتفاق افتاده است. این میزان در سال ۹۷ كاهش و به ۲۱ هزار حریق رسید و خسارت هم به بیشتر از ۳ هزار میلیارد ریال رسید.
او با اشاره به اینكه در سال ۹۸ هم تعداد حریق ۲۰ هزار مورد بوده است و اگر تا آخر سال حساب شود همان عدد و رقم قبلی خواهد بود افزود: مبحث حریق در تهران یك مبحث بسیار جدی است كه مرتباً سازمان آتش نشانی را درگیر می كند.
نوری با اشاره به اینكه حدود ۶ هزار حریق در سال ۹۶ مربوط به ساختمان های مسكونی و حدود هزار و ۴۵۱ حریق مربوط به خودرو است، اظهار داشت: بیشترین حریق یعنی ۱۹ هزار مورد مربوط به فضای سبز و معابر است كه این نسبت در سال ۹۷ هم با تغییراتی تكرار شده اما حریق ساختمان و فضای سبز كمتر شده است. در ۹ ماهه ۹۸ هم به همین صورت حدود ۴ هزار حریق ساختمانی داریم و حدود ۱۴ هزار حریق فضای سبز و معابر.
این عضو شورا با اشاره به اینكه در كاربری های مسكونی میزان حریق بالاتر است اظهار داشت: خسارات وارد شده قابل توجه است و جالب اینجاست كه اغلب آتش سوزی های رخ داده به چند دلیل ثابت رخ داده اند. مانند عدم وجود سیستم اطفاء اتوماتیك حریق، عدم رعایت اصول ایمنی سیم كشی برق، عدم رعایت منطقه بندی حریق، عدم وجود راه خروج مناسب و ایمن، وجود انبار كالاهای قابل اشتعال، عدم نصب و اجرای علایم خروج عدم نصب و روشنایی های اضطراری و مانند آن.
رییس كمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: حدود ۲۸ هزار ساختمان اختصاصی ناایمن، ۳ هزار و ۴۹۵ ساختمان دولتی و ۱ هزار و ۲۰۷ ساختمان متعلق به شهرداری مورد بازدید قرار گرفته است. یعنی در مجموع، آمار ۳۴ هزارتایی مربوط به ساختمان های ناایمنی است كه مورد بازرسی قرار گرفتند و بیشتر آنها با كاربری مسكونی و مختلط، تجاری و سایر هستند.
نوری اظهار داشت: ضروریست سازمان آتش نشانی با همكاری سازمان های دیگر مجهز به سامانه برخطی باشد كه اطلاعات ساختمان ها در آن ثبت شده و زمانی كه خطر حریق اتفاق می افتد با شناسایی سریع خصوصیت های ساختمان وارد عمل شود.
نوری در انتها اظهار داشت: شایان ذكر است كه سازمان آتش نشانی هم اكنون پایش ساختمان ها را انجام می دهد اما لازم است كه اقدامشان مصوبه داشته باشد و تأمین اعتبار صورت گیرد و در عین حال همكاری دستگاه های دیگر را در حین كار داشته باشند.


1398/10/30
14:04:44
5.0 / 5
4293
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , ساخت , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی