مسیرساز

علت افزایش ناچیز قیمت مسكن چه بود؟

علت افزایش ناچیز قیمت مسكن چه بود؟

مسیرساز: یك كارشناس بازار مسكن با اشاره به اینكه ثبات بازارهای رقیب از یك طرف و سیاست های انبساطی دولت منجر به رونق نسبی بازار مسكن در مهرماه شده است، اظهار داشت: حداقل تا سه سال آینده نمی توان انتظار تحول جدی در معاملات مسكن داشت و قیمت ها جهش نخواهد كرد.


سلمان خادم المه در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: هم اكنون عمده تقاضای فعال در بازار مسكن، تقاضای مصرفی است و سرمایه گذاری و سفته بازی چندان جواب نمی دهد. اینكه بازار مسكن پس از دو افت ماهیانه با توقف كاهش قیمت و افزایش معاملات مواجه گردید می تواند به سیاست های انبساطی دولت و بانك مسكن مربوط باشد كه اثر كوچكی روی بازار مسكن گذاشت.
وی ادامه داد: از جانب دیگر بازارهای رقیب مثل طلا، ارز و بورس با ثبات مواجه بودند كه تركیب این عوامل سبب اثرگذاری روی بازار مسكن شد. اما به صورت كلی در حوزه مسكن تعادل عرضه و تقاضا برقرار نیست. طرف تقاضا با عنایت به افزایش شدید قیمت ها به شدت تحت فشار است. بنابراین روال عادی و نرمال را در بازار مسكن شاهد نیستیم.
این كارشناس بازار مسكن با اشاره به اینكه بعید است در آینده نزدیك تحرك اساسی و اتفاق ویژه ای در حوزه معاملات مسكن ایجاد شود، اظهار داشت: تا زمانی كه تكلیف متغیرهای اثرگذار بر بازار مسكن معلوم شود شرایط ركودی در بازار مسكن ماندگار خواهد بود. امكان دارد تحركات كوچكی مثل آنچه در مهر ماه صورت گرفت روی دهد اما رونق ایجاد نخواهد شد. به هر حال قیمت ارز یك دفعه ۳.۵ برابر شده كه البته الان به یك جایگاه نسبتا باثبات تری رسیده است. افزایش قیمت ارز به كاهش ارزش پول ملی و افت اقتصاد منجر شده و قیمت كالاها متناسب با این افت، بروز شده است.
خادم المله خاطرنشان كرد: اگر همین ثبات در بازارهای موازی همچون بازار ارز باقی بماند می توان انتظار داشت كه قدرت خرید متقاضیان مسكن به تدریج در بازه سه تا چهار ساله افزایش یابد. بدین معنا كه از یك طرف با ثبات قیمت مسكن مواجه باشیم و از سوی دیگر تورم ثابت بماند. یعنی ثبات قیمت اسمی و كاهش قیمت واقعی مسكن را شاهد باشیم كه در آن صورت با افزایش سطح درآمد عمومی، تحرك به شكل تدریجی در بازار مسكن ایجاد می شود. اگر اوضاع مشابه دوره های گذشته باشد خروج از ركود حداقل سه سال زمان خواهد برد.
به قول خادم المله، افزایش ۲۲ درصدی معاملات و افزایش ۰.۴ درصدی قیمت مسكن شهر تهران در مهرماه نسبت به شهریورماه نمی تواند یك تحول جدی در بازار مسكن محسوب شود.1398/08/11
11:30:52
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: بازار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی