مسیرساز
رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران اعلام كرد

كارگران كارگاه های زیرپله از حداقل های قانون كار محرومند

كارگران كارگاه های زیرپله از حداقل های قانون كار محرومند

مسیرساز: رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران پیشنهاد كرد كمیته شناسایی كارگران فاقد بیمه در كشور با استفاده از ظرفیت بازرسان ادارات كار و تامین اجتماعی و تشكل های كارگری تشكیل گردد.ناصر چمنی در گفتگو با ایسنا، بر ضرورت شناسایی كارگران فاقد بیمه تاكید و اظهار نمود: درحال حاضر در هر استان تشكل های كارگری بسیاری داریم كه وزارت كار می تواند با استفاده از ظرفیت آنها كارگران بدون بیمه را شناسایی كند. البته با بازرسی میدانی هم می توان این كار را انجام داد ولی وزارت كار بازرس آنچنانی ندارد كه كل كشور را بازرسی كند.

وی خاطرنشان كرد: ما می توانیم با حضور تشكل های كارگری، بازرسان اداره كار و تامین اجتماعی در هر استان یك تیم بازرسی تشكیل بدهیم و ظرف سه تا چهار ماه كل هر استان را بازرسی نماییم ولی وقتی نمی خواهیم این اتفاق بیفتد چرا باید دنبال شناسایی كارگران فاقد بیمه باشیم؟

كارگران كارگاه های زیرپله از حداقل های قانون كار محرومند

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران افزود: كسانی كه مدعی اند شناسایی كارگران فاقد بیمه ممكن نیست اگر بخواهند می توانند با ابزارهایی كه در اختیار است این كار را انجام بدهند. من بچه تبریزم ولی به وزارت كار آمار می دهم كه خیابان جمهوری تهران پر از كارگاه ها و تولیدی های زیرپله ای است و حداقل ۱۰۰ هزار نفر كارگر بدون بیمه آنجا می توان پیدا كرد ولی تعداد بازرسان كار زیاد نیست كه بتوانند بر چنین فعالیتها و كسب وكارهایی نظارت و در هر بازرسی كارگران فاقد بیمه را شناسایی كنند.

چمنی درباره آمار وجود بیشتر از سه میلیون كارگر فاقد بیمه در كشور نیز اظهار داشت: آماری كه داریم قابل اعتماد نیست و احتیاج به یك بازرسی دقیق دارد البته معتقدیم بیشتر از این رقم است ولی آمادگی خویش را اعلام كردیم كه در كنار وزارت كار به این قضیه ورود نماییم و جلوی قانون گریزی و سوء استفاده از كارگرانی كه كارگاههای زیرزمینی به كار گرفته اند بگیریم.

به گفته این مقام ارشد كارگری، خیلی از كارگران كارگاه های زیرپله ای حداقل های قانون كار را دریافت نمی كنند ولی به علت تامین معاش خانوار و ترس از اخراج بیمه نشدن خویش را گزارش نمی دهند.

تشكیل كمیته شناسایی كارگران فاقد بیمه

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران درعین حال با اشاره به اینكه وزارت كار باید از پتانسیل های خود در بحث شناسایی كارگران فاقد بیمه استفاده نماید، اظهار داشت: هم اكنون اداره كار یك بازرس دارد و سازمان تامین اجتماعی هم یك بازرس در حالیكه هر دو موازی كاری می كنند. اگر هر دو بازرسی با استفاده از ظرفیت تشكل های كارگری وارد عمل شوند و كمیته شناسایی كارگران فاقد بیمه را تشكیل دهند و مناطق استانی و شهرستانی را تقسیم كنند، كشف كارگاه های زیرپله ای و شناسایی كارگران فاقد بیمه ظرف چند ماه امكان پذیر است.

وی اضافه كرد: كارگران فاقد بیمه با معرفی خود به تامین اجتماعی هم ازمستمری دوران بازنشستگی بهره مند می شوند و هم منابع سازمان تامین اجتماعی افزایش می یابد.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای غیر رسمی بیشتر از سه و نیم میلیون كارگر فاقد بیمه در كشور درحال فعالیت در كارگاهای زیرزمینی هستند كه از حداقل های قانون كار محرومند. كارشناسان معتقدند راه اندازی یك سامانه ملی توسط وزارت كار در شناسایی كارگران فاقد بیمه در كشور موثر خواهد بود. د.

منبع:

1398/08/08
15:25:56
5.0 / 5
4735
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی