مسیرساز
رییس سازمان راهداری:

ماشین شخصی برای اربعین راحت تر از اتوبوس است!

ماشین شخصی برای اربعین راحت تر از اتوبوس است!

به گزارش مسیرساز رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اعلام نمود: مردم جهت شركت در مراسم اربعین اگر از ماشین شخصی استفاده كنند راحت تر از اتوبوس است و در همین راستا ظرفیت پاركینگ های مرزی برای ماشین های شخصی را تا ۲۰۰ هزار دستگاه افزایش داده ایم.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، هر ساله در روزهای اربعین حسینی میلیون ها زائر ایرانی با وسایل نقلیه مختلف از ماشین شخصی، اتوبوس، قطار و هواپیما به سمت نجف حركت كرده تا در مراسم پیاده روی اربعین شركت نمایند. بر مبنای آمارهای موجود بیشتر از ۵۵ درصد زائرین از ماشین های شخصی برای رفتن به مرزها و شركت در مراسم اربعین استفاده می نمایند و بقیه هم از وسایل نقلیه دیگر.
عبدالهاشم حسن نیا در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: پیشبینی ما این است كه امسال حدود سه میلیون نفر زائر ایرانی در اربعین حسینی به زیارت كربلا بروند و از این تعداد حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از راه حمل و نقل جاده ای و اتوبوس استفاده كنند كه به حدود یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد. همینطور برآوردها نشان داده است حدود ۱۰ درصد از زائرین در راه رفت و برگشت از حمل و نقل ریلی و هوایی سفرشان را انجام دهند و بر همین مبنا پیشبینی می نماییم حدود ۵۰ تا ۵۵ درصد زائرین اربعین از ماشین های شخصی شان استفاده كنند.
وی ادامه داد: با توجه وضعیت كنونی و مسائلی مانند محدودیت در ناوگان حمل و نقل عمومی، اگر مردم از ماشین های شخصی خود برای رفتن به مرزها استفاده كنند راحت ترند چون كه ظرفیت پاركینگ ماشین های شخصی افزایش یافته و به حدود ۲۰۰ هزار دستگاه ها در پایانه های مرزی اعلام شده رسیده است و البته این ظرفیت در حال افزایش می باشد و اگر به ایام اربعین برسد آنرا هم اعلام خواهیم كرد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: حدود ۱۲ هزار دستگاه اتوبوس آماده به كار در كشور داریم كه از این تعداد ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس در خدمت زائرین اربعین قرار خواهد گرفت، تنها ۴۰۰ دستگاه اتوبوس به داخل عراق و شهرهایی مانند نجف، كربلا، كاظمین، سامرا و... می رود و البته تعداد آنها پارسال بسیار كمتر بود و امسال جلوی آنرا برای خدمت رسانی بیشتر و بهتر به زائرین در داخل كشور گرفته ایم.
حسن نیا افزود: این ۴۰۰ دستگاه اتوبوس برای مجموعه خانواده شهدا، آزادگان، جانبازان، معلولان و مجموعه افرادی كه نمی توانند بدون وسایل نقلیه به كربلا بروند، در نظر گرفته شده است و تعداد آن بسته به جمعیت استان ها تغییر می كند. همینطور بایداز سازمان ها ودستگاه های متولی در این زمینه برای ستاد اربعین معرفی نامه بیاورند.
وی با اشاره به اینكه هیچ گونه افزایش قیمتی برای نرخ های كرایه اربعین نخواهیم داشت و با متخلفان در این زمینه برخود خواهد شد، اظهار داشت: مشكل چندانی برای مسیر رفت زائرین نیست و به نظر می آید در زمان برگشت و دو روز پس از اربعین بیشترین تقاضا به داخل وجود دارد و در این میان بیشترین تقاضا برای برگشت از مسیر مرز مهران است. در همین راستا سه پایانه معین برای این مرز پیشبینی كرده ایم و اندیمشك، همدان و كرمانشاه از این جمله هستند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینكه خبری از اتوبوس های دربستی نیست، تصریح كرد: زائرین می توانند از اتوبوس های كشور عراق برای سفر به شهرها بهره برده و بعد از رسیدن به خاك عراق از ناوگان این كشور اتوبوس های دربستی را اجاره كنند اما به خاطر اینكه زائرین كمتر اذیت شوند، نمی خواهیم برای حمل و نقل جاده ای از راه اتوبوس با مشكل مواجه شویم.
حسن نیا با اشاره به اینكه گره های ترافیكی را در شهرهای مرزی برطرف كرده ایم، اظهار نمود: بین شهر ایلام به مهران و دهلران به ایلام گره های ترافیكی وجود داشت كه آنها را برطرف كرده ایم، همینطور تقاطع غیرهمسطح بین مهران و پایانه مرزی راه اندازی كردیم و همین مساله گره های ترافیكی آن منطقه را به كمترین حد خود خواهد رساند. از جانب دیگر هم شبكه بزرگراهی مسیر مهران تا ایلام نسبت به سال قبل افزایش یافته و تا آخر امسال به صورت كامل چهارخطه می شود. اما در نقطه ای كه سال های گذشته با مشكل گره ترافیكی مواجه می شدیم، نگرانی نخواهیم داشت چون كه طرح تعریض جاده و توسعه شبكه بزرگراهی را انجام داده ایم.
وی اظهار داشت: یكی دیگر از اقدمات انجام شده این است كه راه آهن طی سه روز بعد از اربعین واگن های مسافری خالی تعبیه كرده و از سه پایانه معین مرز مهران مسافران را در ایام پیك سفر به مقاصدشان می رساند.1398/07/10
22:58:41
5.0 / 5
4457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی