مسیرساز

اعلام جزئیات پروازهای حج تمتع در سال ۹۸

اعلام جزئیات پروازهای حج تمتع در سال ۹۸

به گزارش مسیرساز قائم مقام مدیرعامل شركت هواپیمایی ایران ایر جزئیات پروازهای حج تمتع امسال برای جابجایی ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی را شرح داد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، حسن قاسمی در نشستی خبری كه بامداد امروز در محل شركت هواپیمایی ایران ایر به منظور تشریح وضعیت پروازهای حج تمتع امسال برگزار شد، اظهار نمود: هر ساله ۵۰ درصد پرواز حجاج توسط شركت های هواپیمایی عربستانی و ۵۰ درصد هم توسط شركت های هواپیمایی ایران انجام می شد كه ۲۵ درصد پروازها توسط ایران ایر و ۲۵ درصد توسط هواپیمایی ماهان انجام می شد.
وی افزود: طی دو سال قبل با عنایت به محدودیت به وجود آمده برای ماهان ایر، ۲۵ درصد پروازهای طرف ایرانی از جانب قشم ایر انجام می شد كه امسال طرف سعودی اعلام نمود در عملیات حج جمهوری اسلامی ایران شركت نمی كند تا این مورد سبب شود ۱۰۰ درصد عملیات حج امسال توسط ایران ایر صورت گیرد.
قائم مقام مدیرعامل هما با اشاره به اینكه امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ نفر به حج تمتع خواهند رفت، بیان كرد: با عنایت به شرایط پیش آمده شركت هواپیمایی ایران ایر كار بسیار سختی پیش رو دارد و با سازمان حج و زیارت در این رابطه جلسه ای برگزار كرده ایم و از مسئولان این سازمان تقاضا كردیم كه با سعودی ها مذاكره كنند و به این سمت برویم كه مجوزهای لازم به منظور انجام پرواز توسط قشم ایر را كسب نماییم تا آنها بتوانند در انتقال حجاج به ما كمك كنند و فشار از روی هواپیمایی هما كاسته شود كه در این رابطه اعلام گردید رایزنی ها از قبل انجام شده و ادامه خواهد یافت تا نتیجه آن اعلام می شود اما د رحا ل حاضر قرار بر این است كه صد در صد پروازها توسط شركت هواپیمایی هما صورت گیرد.
قاسمی به اشاره به اینكه جلسه ای در ارتباط با رئیس سازمان هواپیمایی كشوری و تمامی شركت های داخلی برگزار و محدودیت های به وجود آمده برای آنها بیان شد، اظهار داشت: ایران ایر تمام هواپیماهای خود از مسیرهای مختلف كه نسبت به آن تعهد داشته، خارج كرده و در نخستین روز حج تمام امكانات هما در راه انتقال حجاج قرار می گیرد و این عملیات از ۱۷ فرودگاه شروع می شود كه ایران ایر امكانات خویش را بین این ۱۷ استان تقسیم كرده است.
وی با اشاره به اینكه ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر در ۵۷۳ كاروان به حج تمتع خواهند رفت، بیان كرد: در مجموع ۷۲۲ پرواز رفت و برگشت در كل عملیات حج برگزار می گردد كه ۳۶۱ پرواز مربوط به عملیات رفت و ۳۶۱ پرواز مربوط به عملیات برگشت است و در مجموع میزان ساعت پرواز كل عملیات رفت و برگشت ۴۵۲۴ ساعت خواهد بود كه در عملیات رفت ۹ هواپیما و در عملیات برگشت ۱۰ هواپیما پروازها را انجام خواهند داد.
مدیر عملیات حج تمتع همینطور با اشاره به اینكه عملیات رفت در طول ۳۳ روز و عملیات برگشت حج در طول ۲۳ روز صورت خواهد گرفت، اظهار نمود: نخستین پروازها از فرودگاه های امام خمینی (ره)، فرودگاه اهواز و یزد انجام می شود و تعداد پروازهای رفت از فرودگاه امام ۱۲۴ پرواز است كه شامل ۳۰ هزار زائر خواهد بود و كمترین عملیات زائرین از فرودگاه گیلان با ۴۸۶ زائر است كه فرودگاه امام بیشترین حجم از زائران را انتقال خواهد داد.
قاسمی با بیان اینكه عملیات رفت پروازهای حج تمتع امسال از هفدهم تیرماه شروع می شود، اظهار داشت: تا ۱۶ تیرماه و طی سه روز عوامل سازمان انتقال خواهند یافت و از ۱۷ تیرماه به صورت رسمی انتقال زائران به مدینه و جده انجام می شود و ۱۴ مرداد ماه عملیات رفت آخر می یابد.
وی اضافه كرد: در عملیات رفت، ۱۶۲ پرواز به جده و ۱۹۹ پرواز به مدینه صورت خواهد گرفت كه ۵۶ درصد زائران مدینه اول و ۴۴ درصد زائران مدینه دوم هستند.
قائم مقام مدیرعامل هما با اشاره به اینكه عملیات برگشت پروازی حج تمتع از ۲۶ مردادماه سال جاری از فرودگاه های جده و مدینه به سمت ایران آغاز و تا ۱۷ شهریورماه ادامه می یابد، اظهار نمود: در عملیات برگشت ۱۸۶ پرواز از فرودگاه جده و ۱۸۵ پرواز از فرودگاه مدینه انجام می شود كه در مجموع طی ۲۳ روز خواهد بود و ۵۱ درصد زائران از مدینه و ۴۹ درصد از جده به ایران منتقل می شوند كه تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است.
قاسمی همینطور در مورد میزان بار مجاز همراه مسافران تصریح كرد: بار همراه مسافران غیر از سفر حجاج ۳۰ كیلوگرم است اما در پروازهای حج این میزان ۴۰ كیلوگرم و در دو بسته در نظر گرفته شده است و زائران می توانند وزن ساك دستی مجاز جهت ورود به كابین هواپیما برای آنها ۵ كیلوگرم است.
به گفته وی، زائران می توانند جهت كسب هر گونه اطلاعات بیشتر به سایت شركت هواپیمایی هما مراجعه نموده و یا با شماره تماسهای ۰۹۱۲۱۱۳۲۵۴۰ و ۰۹۱۲۲۹۹۷۱۰۸ تماس حاصل نمایند.
مدیر عملیات حج تمتع در مورد تأخیرهای پروازی هم تصریح كرد: تأخیر در انجام پروازها اجتناب ناپذیر است و به صورت مثال در بحث آب و هوایی نمی توان كار خاصی انجام داد اما تلاش ما بر این است كه تأخیر در كمترین زمان ممكن وجود داشته باشد و هواپیمای پشتیبان هم در عملیات رفت و برگشت لحاظ شده است تا اگر تأخیر یا مسئله ای به وجود آمد بتوانیم تصمیمات لازم را اتخاذ نماییم.
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نحوه تسویه حساب ایران ایر با سایر شركت های هواپیمایی بیان كرد: ما اگر نتوانیم به نحو احسن در پروازها غیر از حج به مسافران خدمت رسانی نماییم، باید جریمه پرداخت نماییم اما با عنایت به اینكه وظایف مربوطه از جانب دولت به ما تكلیف شده است، موظف به انجام آن هستیم و مسئولیت هایی كه برای ما اتفاق افتاده، اجتناب ناپذیر است و تمام تلاش خویش را به كار خواهیم گرفت تا پروازی لغو نشود. چون كه ما نمی دانستیم باید تمام امكانات خویش را به مقوله حج اختصاص دهیم.
وی همینطور در مورد پرداخت جریمه به مسافرانی كه با عنایت به تغییر هواپیما این امكان در مورد آنها وجود دارد كه از خدمات مشابه ایران ایر استفاده نكنند، اظهار داشت: با عنایت به اینكه ما بلیت فروشی كرده و تعهد داریم فشار به هواپیمایی ایران ایر و نه به مسافران پروازی وارد می شود.
قائم مقام مدیرعامل هما همینطور در مورد مقوله سوخت رسانی به هواپیماهای مربوطه تصریح كرد: با عنایت به مجوز عرضه شده از جانب عربستانی ها مشكلی در سوخت رسانی نخواهیم داشت.
به گفته قاسمی پرواز حجاج از تهران، اهواز، یزد، رشت، بیرجند، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، گرگان، ساری، كرمان، تبریز، مشهد، زاهدان، ارومیه، كرمانشاه و شیراز انجام می شود.1398/03/29
15:03:48
5.0 / 5
4431
تگهای خبر: خدمات , سایت , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی