مسیرساز
گزارشی از تبعات تمدید نشدن قرارداد سازمان جنگل ها با شركت های بهره بردار قانونی؛

احتمال بیكار شدن 4000 نفر در مازندران

احتمال بیكار شدن 4000 نفر در مازندران

مسیرساز: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور تصمیم گرفته است طرح حفاظت از جنگل را كه با شركت های بهره بردار قانونی طرف قرار داد بود تمدید نكند كه این كار سبب بیكاری ۴۰۰۰ نفر در استان مازندران می شود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، مازندران دارای چندین شركت بهره بردار جنگلی است كه طبق قانون می توانستند از مراتع جنگلی برداشت مجاز داشته باشند به شكلی كه به ازای برداشت یك درخت موظف به كاشت ۱۰ نهال بودند، اما در طرح تنفس جنگل كه دولت اخیراً اجرای آنرا آغاز نموده است، شركت های بهره بردار حق برداشت از مراتع جنگلی را ندارند.
طبق قانون این طرح باید از سال ۹۹ آغاز می شد اما جهاد كشاورزی این طرح را در سال ۹۶ به اجرا رساند. هر چند طبق قانون شركت های بهره بردار می توانستند درختان شكسته و بر زمین افتاده جنگلی را مصرف كنند اما این فرصت قانونی هم به آنها داده نشد.
نتیجه آن باز در سیل های اخیر استان دیده شد كه درختان شكسته و بر زمین افتاده جنگلی چه خسارت های زیادی به پل ها، مزارع و واحدهای مسكونی مردم در مناطق سیل زده وارد كرد.
الان شركت های بهره بردار در مازندران بطور مستقیم اشتغال بیشتر از ۲۰۰۰ نفر را شامل می شوند كه با احتساب اشتغال غیرمستقیم ۱۳ شركت پیمانكار، این عدد به بیشتر از ۴۰۰۰ نفر می رسد.
قبل از آن تمامی این نیروها در كارخانه ها و واحدهای تولیدی شركت های بهره بردار مشغول به فعالیت بودند كه اجرای زودتر از موعد طرح تنفس جنگل سبب شد تا قسمتی از نیروها از شركت، جدا و مابقی باز در طرح حفاظت از جنگل بكارگیری شوند.
هرچند دولت زودتر از موعد قانونی جلوی فعالیت این شركت ها را در بهره برداری قانونی از جنگل گرفت اما حضور آنها در طرح حفاظت از جنگل كه طرف قرارداد با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری وزارت جهاد كشاورزی بود سبب شد تا بتوانند بخش مهمی از اشتغال موجود را حفظ كنند.

* تمدید نشدن قرارداد سازمان جنگل ها با شركت های بهره بردار قانونی
اخیراً رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور با وجود آگاهی از اهمیت حفاظت از جنگل ها و تعداد افراد قابل توجهی كه در این شركت ها مشغول به كار هستند طی نامه ای اعلام نموده است كه قرارداد شركت های بهره بردار تمدید نمی گردد.
این درحالی است كه اعتبار حفاظت از جنگل ها به میزان ۸۰ میلیارد تومان در بودجه امسال دولت دیده شده و هیچ مشكلی باز در تأمین مالی این طرح نیست، اما یك دفعه رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور كه سمت معاونت وزارت جهاد كشاورزی را باز دارد تصمیم به عدم تمدید این قرارداد با تمامی شركت های بهره بردار از جنگل در سراسر كشور كرده است.
فردین فردوسی پور، مدیرعامل شركت نكاچوب كه از شركت های بهره بردار قانونی از جنگل است، با تأیید این خبر اظهار نمود: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور تصمیم گرفته است طرح حفاظت از جنگل را كه با شركت های بهره بردار قانونی طرف قرار داد بود تمدید نكند.
ایشان سپس اظهار داشت: این اتفاق در درحالی رقم خورده كه طرح حفاظت از جنگل، اعتبار تعریف شده ای در بودجه امسال كشور دارد و عدم تمدید قرارداد با شركت های بهره بردار قابل درك نیست.
مدیرعامل شركت نكاچوب با اشاره به اینكه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور تابحال جایگزینی هم برای شركت های بهره بردار معرفی نكرده است، اشاره كرد: نه تنها قرارداد حفاظت از جنگل شركت های بهره بردار را تمدید نمی كنند بلكه جایگزینی باز برای حراست از جنگل در نظر ندارند.
فردوسی پور در ادامه با اشاره به اینكه عدم حفاظت از جنگل سبب گسیل قاچاقچیان به جنگل ها می شود، اظهار نمود: جنگل های مازندران به هیچ وجه قابل مقایسه با دیگر جنگل های كشور نیست، درختان جنگل های این استان بسیار گران قیمت هستند و اگر قاچاقچیان عرصه را آزاد ببینند بالقطع به درختان جنگلی رحم نمی كنند.
وی اشاره كرد: شركت های بهره بردار توسط وزارت جهاد كشاورزی به وجود آمده و نیت از تشكیل این شركت ها احیا و حراست از جنگل ها بوده است، وقتی به ازای هر درختی كه از جنگل برداشت می نماییم ۱۰ نهال می كاریم چگونه می توانیم قاتل جنگل باشیم؟

*بیكاری كاركنان شركت نكا چوب جدی است!
مدیرعامل شركت نكاچوب در پاسخ به این پرسش كه عدم تمدید قرارداد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور به مدلول بیكاری كاركنان و كارگران شركت های بهره بردار است، اظهار نمود: قرارداد شركت نكا چوب در طرح حفاظت از جنگل تا ۳۱ فروردین ماه است و سپس آن منابع مالی دیگری برای پرداخت حقوق كاركنان نداریم از این رو بحث بیكاری كاركنان شركت نكا چوب كاملاً جدی است.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، یقیناً عدم تمدید قرار داد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور با شركت های بهره بردار سبب بیكاری خیلی از كاركنان و كارمندان آنها خواهد شد كه فقط در مازندران شامل ۴۰۰۰ نفر خواهد شد. جای سوال است وقتی اعتبار یك طرح از قبل تأمین شده و مشكل قانونی باز در این زمینه وجود ندارد چرا دستور به عدم تمدید آن می دهند تا در این وضع نامطلوب اقتصادی شاهد بروز بحران های اجتماعی در سطح استان های كشور باشیم؟
گزارش از حسین زحمتكش، خبرنگار ایسنا مازندران
1398/01/26
16:31:48
5.0 / 5
4184
تگهای خبر: تولید , شركت , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی