مسیرساز
گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا

كدام خودروها افزایش قیمت ندارند؟

كدام خودروها افزایش قیمت ندارند؟

مسیرساز: در حالیكه بعضی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو همچون افزایش قیمت های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام نمود: خودروهایی كه قبل از این با قیمت قطعی پیش فروش شده اند، مشمول افزایش قیمت های جدید نمی شوند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، هفته گذشته سپس صدور مجوز از طرف ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، قیمت جدید خودروهای پرتیراژ داخلی اعلام شده بود. اما امروز بعضی از خریداران خودروهای داخلی در اعتراض به برخی شرایط تحویل خودرو همچون افزایش قیمت های اخیر در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت اعتراض كردند كه رضا رحمانی - وزیر صمت - در واكنش به این مساله اعلام نمود: خودروهایی كه قبل از این با قیمت قطعی پیش فروش شده اند، مشمول افزایش قیمت های جدید نمی شوند.

طبق اعلام این وزارتخانه، رحمانی در این زمینه اعلام نمود كه در كنار مردم و مطالبه گر حقوق مردم از خودروسازان است و در جلسات روزهای اخیر به جد از مدیران دو خودروساز بزرگ خواسته كه بر طبق قراردادها روند تحویل خودروها تسریع شود و قراردادهای قطعی مشمول افزایش قیمت نشود.

موافقت دولت با پیشنهاد بانك مركزی برای ترخیص خودروها از گمرك

همچنین در خبری دیگر از حوزه ی خودرو، اعلام گردید دولت با اصلاحات پیشنهادی رئیس كل بانك مركزی درباب مصوبه ترخیص خودروهای موجود در گمرك موافقت نمود.

این در حالی است كه هیات وزیران در بندی از مصوبه ای كه ۱۶ دی ماه برای ترخیص ۱۳ هزار دستگاه خودروی دپوشده در گمركات تصویب كرده بود، عملا اجازه ثبت سفارش بدون انتقال ارز این خودروهای وارداتی را داده بود كه این بند از مصوبه هیات وزیران مخالفت رئیس كل بانك مركزی را به دنبال داشت؛ همتی با ترخیص خودروهای وارداتی كه تنها دارای قبض انبار باشند، مخالفت كرد و اظهار داشت كه دولت اجازه ورود بدون انتقال ارز خودروهای وارد شده به گمركات از ۱۵ مردادماه به بعد را نخواهد داد.

یكی دیگر از اخبار امروز اداره اقتصادی هم به گفت وگوی محمدرضا سروش - مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا - اختصاص داشت و وی در مورد پراید با بیان این كه قیمت تمام شده این خودرو از قیمت فروش آن بالاتر است، قیمت كارخانه ای هر دستگاه از این خودرو را ۲۰۰۰ دلار اعلام نمود.

به گفته او، در اصل پراید یك محصول ۶۰۰۰ دلاری است كه اگر با سایر محصولات هم قیمت مقایسه شود، از حداقل كیفیت قابل قبول برخوردار می باشد.

تلاش های نافرجام آمریكا

برایان هوك، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریكا در اظهاراتی كه هفته جاری داشت، ادعا نمود آمریكا موفق شده است صادرات نفت ایران را بدون افزایش قیمت نفت، كم كند.

وی در مصاحبه با بلومبرگ ادعاهای قبلی دولتمردان آمریكایی را تكرار كرد و اظهار داشت: ما در راه به صفر رساندن صادرات نفت ایران هستیم.

با این حال زمانی كه از وی پرسیده شد این امر چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟ اعتنایی نكرد و اظهار داشت: كمپین به صفر رساندن صادرات نفت ایران با عنایت به امنیت ملی و منافع اقتصادی آمریكا پیشبرده میگردد.

اما در حالیكه آمریكا تلاش دارد از راه تحریم ها، دسترسی ایران را به منابع ارزی محدود كرده تا بتواند فشارهای اقتصادی بیشتری را متوجه كشورمان ساخته و مردم را باز نسبت به این مساله حساس كند، یكی از مواردی كه نقش مهمی در كنترل بازار ارز و اتخاذ سیاست های ارزی درست دارد، اندوخته و ذخیره ارزی كشور است و آن طور كه بانك مركزی اعلام می كند، ایران هم اكنون وضعیت خوبی در زمینه ذخایر ارزی دارد و از این بابت نگرانی خاصی وجود ندارد.

آمریكا اما در ادامه تلاش های خود به دنبال قطع دسترسی ایران به ارز از راه به صفر رساندن صادرات نفت ایران بود؛ ادعایی كه از همان ابتدا چندان عملی و معقول به نظر نمی رسید و زمان باز ثابت كرد كه این كار از عهده آمریكا خارج است. حال با گذشت چند ماه از وعده به صفر رساندن فروش نفت ایران از طرف آمریكا، ایران بار دیگر فروش نفت خودرا از سر گرفته و كانال های مالی جدیدی را باز با خیلی از كشورها به وجود آورده تا بتواند نقل و انتقالات مالی خودرا با آنها انجام دهد.

۶۰ درصد از متقاضیان انصرافی وام مسكن امسال انصراف دادند

افزایش قیمت مسكن در سال جاری، عدم افزایش سقف تسهیلات مسكن و به تبع آن كاهش قدرت تسهیلات برای خرید مسكن سبب شده ۶۰ هزار نفر از متقاضیان این تسهیلات ناامید شوند و طی این ۱۰ ماه از تقاضای خود برای دریافت تسهیلات انصراف دادند.

با این حال مدیرعامل بانك مسكن گفته كه با توجه به این افزایش قیمت، به سبب تمام شدن منابع صندوق سپرده مسكن یكم، امكان افزایش سقف تسهیلات وجود ندارد و تسهیلات فعلی باز از محل وصول اقساط مسكن مهر پرداخت خواهد شد. البته این هم گفته شده كه بانك مسكن پیشنهاد افزایش منابع صندوق سپرده مسكن یكم را از محل صندوق توسعه ملی داده كه هنوز این امر به نتیجه نرسیده است.

چرا تاج در سمت خود باقی مانده؟

از نیمه آبان ماه امسال با اجرایی شدن قانون منع بكارگیری بازنشستگان، سازمان ها و دستگاه های مشمول قانون موظف بودند به فعالیت افراد بازنشسته ای كه دعوت به كار شده بودند، اختتام دهند. اما در این بین برخی افراد در نهایت با رایزنی و دریافت موافقت نامه هایی توانستند در سمت خود باقی بمانند.

گرچه پس از اما و اگرهای بسیار برای اجرای قانون منع بكارگیری بازنشسته ها در فدراسیون فوتبال «مهدی تاج» ماندگار شد، ولی جمشید انصاری - رئیس سازمان اداری و استخدامی - می گوید در این باره از آنها سوالی نشده و بهتر است اگر دلایل قانونی برای عدم مشمولیت وی وجود داشته را توضیح دهند و اگر هم بازنشسته بوده و مشمول قانون می شود، قانون را اجرا كنند.

اخباری از تغییر سن استخدامی

در قانون حداكثر سن برای استخدام تعیین نشده و سن ۲۸ یا ۳۰ سالی كه مطرح میگردد سن مشخص شده در قانون نیست، بلكه دستگاه ها با عنایت به مجوز قانونی كه دارند آنرا تعیین می كنند. اما بتازگی برخی خبرها از این حكایت دارد كه طرحی در مجلس برای افزایش سن استخدام در جریان بررسی قرار دارد. این در شرایطی است كه اعلام سازمان اداری و استخدامی نشانی از چنین طرحی ندارد و در عین حال كه شرایط سنی در قانون تعیین شده و سقفی برای آن مشخص نشده است، از این رو دستگاه ها براساس نیاز و شرایط قانونی نسبت به استخدام اقدام می كنند.

كمبود آرد در كارخانه های نان صنعتی

و اما در خبری دیگر، رییس اتحادیه تولیدكنندگان نان های صنعتی از كمبود آرد در كارخانه های نان صنعتی آگاهی داده است.

لزومیان با اشاره به اینكه از شروع آذر ماه خرید و فروش آرد فقط از راه سامانه فروش آرد انجام می شود، اظهار كرده كه این سامانه از طرف شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران راه اندازی شده و مقرر شده ماهانه هشت تن آرد به هر واحد تولیدی اختصاص داده شده است.

او همین طور با اشاره به اینكه كمبود آرد سبب شده میزان تولید كارخانه های تولید نان صنعتی ۲۰ تا ۴۰ درصد كاهش داشته باشد، مدعی شده كه سامانه آرد صاحب ندارد، چراكه این سامانه توسط بانك سپه راه اندازی شده و همزمان شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و شركت غله و خدمات بازرگانی مناطق در اداره آن دخالت می كنند و هر كدام باز وعده می دهند كه مشكلات حل خواهد شد.خبرنگار: فائزه طاهری
دبیر خبر: مریم طاووسی


1397/10/27
23:19:07
5.0 / 5
4338
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی