مسیرساز

موسوی: مالیات می تواند سیاستی برای كنترل اجاره بها باشد

موسوی: مالیات می تواند سیاستی برای كنترل اجاره بها باشد

مسیرساز: نایب رییس كمیسیون عمران اظهار نمود: دولت با ابزار مالیات و استفاده از قانون مالیات بر درآمد می تواند به مستاجرین كمك نماید تا دیگر شاهد افزایش اجاره بها به صورت غیركنترل شده نباشیم.سیدابوالفضل موسوی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به بازار اجاره بهای مسكن، بیان كرد: امروز قیمت بازار مسكن بین موجر و مستاجر تعیین می گردد. فردی كه خانه ای دارد قیمت را تعیین می كند و فردی كه موجر است متناسب با بازار روز قیمت خانه خویش را تعیین می كند. برخی از مالكان انصاف كافی را دارند و رعایت حال مستاجرین را می كنند اما اقتصاد جامعه سبب شناور شدن نرخ اجاره بها شده است.

وی در ادامه بیان كرد: بدیهی است كه در شرایط اقتصادی امروز با عنایت به بازار سكه و ارز، قیمت اجاره بها هم افزایش می یابد. زمانی كه قدرت خرید مردم كاهش پیدا كند بدیهی است كه تقاضای مردم بیشتر بر روی اجاره می رود و عملا شاهد افزایش قیمت اجاره ها خواهیم بود.

موسوی در پاسخ به علت اینكه قیمت مسكن در خیلی از نقاط تهران نجومی است و مالكان خودسرانه قیمت مسكن را تعیین می كنند و واقعی نبودن قیمت های تعیین شده از جانب مالكان، بیان كرد: امروز تعیین كننده قیمت ها رابطه بین مستاجر و موجرهاست. دولت نمی تواند به صورت مستقیم نقشی داشته باشد اما می تواند با اعمال سیاست هایی نظیر قانون مالیات بر درآمد قیمت اجاره بها را كنترل كند. بر مبنای قانون هر درآمدی افزایش یابد مالیات آن هم بیشتر می گردد. این حوزه می تواند در بخش مسكن هم به كار برده شود.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا با استفاده از حربه مالیات می توان كمك كرد تا قیمت اجاره بها كنترل شود، اظهار داشت: پاسخ این سوال مثبت است. دولت هم پیشنهاداتی در این زمینه مطرح كرده است تا مالیات بر اجاره بهای دو ساله كمتر از مالیات بر اجاره بهای یك ساله باشد كه می تواند به كنترل قیمت ها هم كمك نماید. مالیات می تواند سیاستی تشویقی باشد كه توسط دولت برای كنترل قیمت اجاره بها از آن استفاده شده است.

موسوی در ادامه خاطرنشان كرد: دولت با ابزار مالیات می تواند به مستاجرین كمك نماید تا دیگر شاهد افزایش اجاره بها به صورت غیركنترل شده نباشیم.

وی در پاسخ به این سوال كه وضعیت كنونی بازار مسكن چه مشكلاتی برای جوانان و مبحث ازدواج آنها كه مورد تاكید رهبری است، تولید كرده، بیان كرد: امروز با وجود وضعیت بازار مسكن كار برای مستاجرین بویژه برای جوانانی كه به خود متكی هستند و حتی گاها باید خرج خانواده را پرداخت كنند خیلی سخت شده است و مشكل جدی برای آغاز زندگی پیش روی آنها قرار دارد. دولت به صورت كلی می تواند با ابزار مالیات در این بخش اثرگذار باشد، همینطور می تواند با بكار گرفتن سیاست هایی نظیر مسكن جوانان به جوانان برای تشكیل زندگی كمك نماید.
1397/05/11
23:53:50
5.0 / 5
4723
تگهای خبر: بازار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی