مسیرساز
رئیس كمیسیون بررسی سانحه ATR:

پارسایی در دیدار با فرانسوی ها خطای خلبان را تایید كرده بود

پارسایی در دیدار با فرانسوی ها خطای خلبان را تایید كرده بود

مسیرساز: مدیركل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی كشوری كه ریاست كمیسیون بررسی سانحه سقوط هواپیمای ATR را هم در اختیار داشت، به اظهارات یكی از نمایندگان مجلس پاسخ داد.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بهرام پارسایی عضو هیات رئیسه كمیسیون اصل ۹۰ كه از چند روز قبل انتقادهایی را درباره چگونگی بررسی سانحه هواپیمای ATR شركت آسمان مطرح كرده بود، بامداد امروز هم در گفت و گو با ایسنا بار دیگر از عدم استقبال این كمیسیون انتقاد كرده و انتساب هفت خطا در یك پرواز به یك خلبان باتجربه را قدری غیرقابل باور خوانده بود.

حسن رضایی فر - مدیركل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی - در گفت و گو با ایسنا به این انتقادها پاسخ داده و اظهار داشت: آقای پارسایی بعد از جلسه ای كه با نمایندگان فرانسوی حاضر در ایران داشت، پذیرفته بود كه خطای خلبان در این حادثه مسجل است. از این رو من تعجب می كنم كه بعد از این جلسات ایشان دوباره از نامشخص بودن دلایل انتصاب خطا به خلبان سخن گفته است.

وی با اشاره به اینكه بر مبنای آیین نامه های موجود بررسی سوانح با مصوبه هیات دولت در اختیار سازمان هواپیمایی كشوری قرار گرفته، اظهار نمود: اگر بنا بر تغییر در رویه بررسی سوانح باشد، باید مجلس، دولت و سایر دستگاه های بالادستی قوانین را اصلاح كنند. سازمان هواپیمایی هم از چند سال قبل اعلام نموده كه آمادگی استقلال دادن به این كمیته را دارد و حتی صورتجلسه بررسی های انجام شده و پیشنهادات ما در این زمینه هم موجود است.

رضایی فر اضافه كرد: تا زمانی كه این پیشنهادات عملی نشود، قوانین موجود بررسی سانحه را به سازمان هواپیمایی كشوری واگذار كرده و آنچه در این زمینه اتفاق افتاده، اجرایی شدن قوانین مصوب كشوری است.

مدیركل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی كشوری درباره ابهامات مطرح شده در عدم استقلال این كمیته هم بیان كرد: تمامی اعضای این كمیته طوری انتخاب شدند كه هیچ ارتباطی با دیگر بخش های سازمان هواپیمایی كشوری كه در حوزه صدور مجوز و اقداماتی كه مربوط به كارهای شركت هواپیمایی آسمان در این سازمان است، ارتباطی نداشته باشند تا بدین سان ابهام یا اشكالی درباره اعضای این كمیته مطرح نشود.

وی با اشاره به عرضه گزارش كمیته بررسی سانحه به سه قوه كشور اظهار نمود: ما گزارش را در اختیار نمایندگان مجلس، دولت و قوه قضائیه قرار داده ایم تا هر یك از آنها اگر نظرات یا ابهاماتی دارند، مطرح كنند. ما برای از بین بردن ابهام ها فردا (یكشنبه) جلسه ای را هم با اعضای كمیسیون اصل ۹۰ مجلس خواهیم داشت.

رضایی فر در پاسخ به این سوال كه آیا در صورت نیاز به شفاف سازی امكان عرضه گزارش دقیق درباره نقش خطاهای خلبان در سقوط هواپیمای آسمان وجود دارد هم اظهار داشت: بعد از آنكه نهادهای بالادستی بررسی هایشان را انجام داده و ابهام هایشان را با ما در بین گذاشتند، در صورت صلاحدید امكان انتشار جزئیات گزارش وجود خواهد داشت. البته این مسئله نیاز به بررسی های دقیق دارد تا ببینیم در نهایت نظر مراجع بالادستی درباره انتشار گزارش چه خواهد بود.

به گفته مدیركل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی كشوری گزارش فعلی بخش به بخش با گروه فرانسوی بررسی شده و آنها جز در مواردی بسیار محدود در دیگر حوزه ها گزارش را تایید نموده اند كه با نگارش آن به زبان انگلیسی با تایید فرانسوی ها گزارش در سطح بین المللی هم نهایی خواهد شد.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در زمستان سال ۹۶ پرواز شماره ۳۷۰۴ شركت هواپیمایی آسمان بعد از خروج از فرودگاه مهرآباد در ۹ مایلی فرودگاه یاسوج به علت برخورد با كوه سقوط كرد و تمامی ۶۶ سرنشین آن جان خویش را از دست دادند.

پس از این حادثه با دستور وزیر راه و شهرسازی كمیته بررسی این سانحه در سازمان هواپیمایی كشوری برپا شد كه بعد از چند هفته بررسی مداوم و پیدا شدن جعبه سیاه بررسی ها درباره علت سقوط آن شروع شد و بعد از چند ماه سازمان هواپیمایی اعلام نمود كه گزارش نهایی شده و برای عرضه نظرات نهایی به مراجع قضایی و سایر نهادهای بالادستی عرضه شده است.
1397/04/30
20:34:59
5.0 / 5
4318
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی