مسیرساز

حقوق بازنشستگان كشوری از این ماه بیشتر شد

حقوق بازنشستگان كشوری از این ماه بیشتر شد

مسیرساز: پرداخت مابه التفاوت حقوق بازنشستگان از این ماه، درخواست از مجلس برای حفظ تعاونی های سهام عدالت، گسترش تعاونی های كوچك و اختصاص ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به طرح اشتغال روستایی از مهمترین عناوین خبری این هفته در حوزه كار و تعاون بود.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در هفته جاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشوری در خبری از پرداخت حقوق بازنشستگان تا پیش از عید فطر اطلاع داد و اظهار داشت: حقوق بازنشستگان شامل افزایش حقوق سالانه و همینطور همسان سازی حقوق ها بر مبنای احكام جدید سال ۱۳۹۷ پرداخت می گردد.

آنطور كه جمشید تقی زاده گفته مابه التفاوت مربوط به ماه های فروردین و اردیبهشت با حقوق خردادماه پرداخت خواهد شد.حداقل حقوق پرداختی به بازنشستگان كشوری با ۳۰ سال سابقه خدمت هم امسال یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و میانگین افزایش سالانه همراه همسان سازی سال ۹۷ حدود ۱۹ درصد خواهد بود.

به گفته وی بر مبنای ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه، حقوق كلیه بازنشستگان و موظفین مشترك صندوق بازنشستگی كشوری كه تا آخر سال ۱۳۹۶ بازنشسته یا از كار افتاده یا فوت شده اند، ۱۰ درصد افزایش می یابد و به منظور اجرای همسان سازی حقوق بعد از اعمال این میزان افزایش، حقوق آن دسته از افرادی كه كمتر از ۲۰۰۰۰۰۰ تومان دریافت می كنند، به صورت پلكانی افزایش خواهد یافت.

این هفته نشست هم اندیشی مدیران ارشد بخش تعاون و اتاق های تعاون كشور با وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برگزار و بر لزوم گسترش تعاونی های كوچك و جلوگیری از انحلال تعاونی های سهام عدالت تاكید شد.

در این نشست وزیر كار اعلام كرد كه بخش تعاون نباید خویش را دست كم بگیرد و ذهنیت ها نسبت به این بخش باید تغییر كند.

ربیعی چاره برون رفت كشور از مشكلات را در تقویت بخش تعاون دانست و اظهار داشت: تحریم های خارجی به هیچ وجه سناریوی جنگ های نظامی ضد ایران را ندارد، بلكه هدف آن ها پاشیدگی نظام اجتماعی و تشدید بی اعتمادی بین مردم ایران است كه در این شرایط نوع پاسخ داده به این تحریم ها، زندگی اجتماعی مبتنی بر تعاون است.

وزیر تعاون از گسترش تعاونی های كوچك و بزرگ كردن تعاونی ها بعنوان دو هدف عمده امسال برای تقویت بخش تعاون نام برد و زنجیره ای شدن تعاونی ها را یكی از برنامه های مهم وزارتخانه متبوع خود عنوان نمود.

درخواست رییس اتاق تعاون ایران برای حفظ تعاونی های سهام عدالت از دیگر خبرهای این هفته بود.

بهمن عبدالهی - رییس اتاق تعاون ایران - از نمایندگان مجلس خواسته با عنایت به لایحه آزادسازی سهام عدالت در مجلس و مطرح شدن مبحث تبدیل تعاونی های سهام عدالت به صندوق های سرمایه گذاری، از انحلال تعاونی های سهام عدالت جلوگیری نمایند.

به گفته وی هم اكنون با احتساب اعضای تعاونی های سهام عدالت، ۵۰ میلیون نفر از جمعیت كشور عضو تعاونی ها هستند و با ادامه فعالیت این تعاونی ها، سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی افزایش می یابد.

پرداخت ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به طرح اشتغال روستایی خبری بود كه از جانب رییس كل بانك مركزی اعلام گردید.

آنطور كه سیف گفته سال قبل پرداخت مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی به تصویب رسید تا با استفاده از این صندوق و بانك های عامل در اختیار متقاضیان روستایی و عشایری قرار گیرد.

به گفته وی، سهم صندوق توسعه ملی ۶۰۰۰ میلیارد تومان و سهم بانك های عامل ۶۰۰۰ میلیارد تومان است كه از این میزان، تابحال ۳۰۰۰ میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی به بانكهای عامل اختصاص یافته است.

رویداد دیگر این هفته به همكاری ایران و سوییس در زمینه مشاغل سبز و اطلاعات بازار كار اختصاص داشت.

در دیداری كه میان سلیمان پاك سرشت - رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای - و معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی كشورمان با دلمبریجو - معاون وزیر آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس - صورت گرفت، بر لزوم توسعه همكاری ها در حوزه مشاغل سبز، گردآوری اطلاعات بازار كار و اصلاح نظام صلاحیت حرفه ای تاكید شد.

این دیدار در حاشیه سومین كنگره بین المللی آموزش های فنی و حرفه ای سوییس انجام شد و نقش راهبردی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در حوزه آموزش های مهارتی و نقش بخش خصوصی و صنایع سوییس در عرضه آموزش های مهارتی مورد تاكید قرار گرفت.

توسعه همكاری های مشترك در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای بخصوص در جهت اصلاح نظام آموزش های مهارتی در ایران و همینطور گسترش همكاری در زمینه نظام ارتباطی بین بازار كار و آموزش، گردآوری اطلاعات بازار كار، چارچوب صلاحیت حرفه ای و مشاغل سبز از دیگر محورهای این دیدار بود.
1397/03/24
13:37:09
5.0 / 5
4560
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی