مسیرساز
مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران خبر داد

كنترل جمعیت موش در تهران با استفاده از شیوه های علمی

كنترل جمعیت موش در تهران با استفاده از شیوه های علمی

مسیرساز: مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران اظهار داشت: می خواهیم با شیوه های علمی و كمك از متخصصین، جمعیت این حیوان را كنترل و به حداقل برسانیم.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، این كمیته با حضور فرهاد افشار مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر، آسمار عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، سیاه سروی استادیار دانشگاه فردوسی مشهد و عضو گروه پژوهشی جونده شناسی، فرهودی استاد دانشكده دامپزشكی كرج، یوسفی عضو كمیسیون سلامت شورای شهر تهران و جمعی از معاونین و مدیران شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران برگزار گردید.
در ابتدای جلسه افشار با اشاره به این كه خیلی از مشكلات با دوراندیشی صاحب نظران و اساتید علمی مرتفع می شود، تصریح كرد: هدف از تشكیل این كمیته، یافتن راه حل های بهینه برای حل مسائل و مشكلات مربوط به حیوانات شهری است.
وی با اشاره به این كه موش بعنوان زنجیره ای از اكوسیستم برای تعادل طبیعت آفریده شده و حدودا در همه نقاط این كره خاكی وجود دارد، اظهار داشت: امكان نابودی صد در صدی موش های شهری وجود ندارد، اما ما می خواهیم با شیوه های علمی و كمك از متخصصین، جمعیت این حیوان را كنترل و به حداقل برسانیم.
در این جلسه آسمار، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، ضمن تقدیر از تلاش های شهرداری تهران در مناطق ۲۲ گانه در جهت مقابله با موش و كنترل جمعیت سگ های بدون صاحب، تصریح كرد: امروز با افتخار بحث بیماری هاری در محیط شهر تهران از بین رفته است و اگر هم سگ هایی با این مشخصات وجود داشته باشند، در نقاط خارج از شهر زندگی می كنند.
وی با اشاره به وجود موش های شهری، اظهارداشت: ما نمی توانیم پدیده موش را ریشه كن كنیم؛ اما می توانیم با استفاده از روش های علمی و بهسازی محیط این جمعیت را مهار كرده و به اعتدال برسانیم.
اسمار در ادامه به امر آموزش و تبلیغات اشاره نمود و اضافه كرد: فرآیند مبارزه با موش به ثمر نمی رسد، مگر با استفاده از آموزش و اطلاع رسانی به شهروندان؛ چراكه شهروندان تهرانی نقش به سزایی در تولید بستر مناسب برای ازدیاد موش های شهری ایفا می كنند.
در ادامه سیاه سروی، استادیار دانشگاه فردوسی مشهد و عضو گروه پژوهشی جونده شناسی با تاكید بر این نكته كه كار اجرایی و پژوهشی همیشه در كنار هم معنا می یابد، خاطرنشان كرد: منبع اصلی تولید اطلاعات و دانش جدید تنها با استفاده از فعالیت های پژوهشی امكان پذیر است.
وی با اشاره به بررسی و پایش جمعیت موش های شهری با استفاده از روش های جدید، تصریح كرد: لازم است موش ها را بعنوان هم زیست زندگی شهری خود به درستی بشناسیم و علم خویش را در مطالعات تلفیقی بالاتر ببریم.
در ادامه فرهودی، استاد دانشكده دامپزشكی كرج به بیان خصوصیات زیستی موش پرداخت و اظهار داشت: موش به سرعت متوجه خطر در زیستگاه خود می گردد و محیط را ترك می كند. این عمل حاصل از هوش طبیعی حیوان است كه سبب جلوگیری از انقراض نسل در این جانداران خواهد شد.
فرهودی هم بر پایش جمعیت موش تصریح كرد و اظهار داشت: از واجبات كار شهرداری تهران مطالعه رفتار موش و انواع بیماری های منتقل شونده از جانب این جاندار به انسان ها است.
وی در مورد سگ های بدون صاحب تصریح كرد: در همه دنیا سگ ها زنده گیری، عقیم و سپس رهاسازی می شوند. هم چنین سگ هایی كه به لحاظ كهولت سن، بیماری یا نقص عضو جدی قابل درمان نباشند را یوتانایز (مرگ با ترهم) می كنند.
فرهودی با بیان این كه متاسفانه عده ای از شهروندان با بزرگ نمایی وقایع، اقدامات موثر شهرداری را نفی می كنند، خاطرنشان كرد: ارتباط با حامیان واقعی محیط زیست و حیواناتی كه صلاحیت آن ها تایید شده است، می تواند در انجام امور سگ های بدون صاحب كمك رسان شهرداری تهران باشد.
در این جلسه حسین یوسفی، عضو كمیسیون سلامت شورای شهر تهران پیشنهاد داد تا گزارش هایی در بازه های زمانی كوتاه برای شورای شهر ارسال شود تا تعامل میان كمیسیون سلامت و بخش مبارزه با جانوران شهری بیش تر و پر رنگ تر شود.
گفتنی است؛ مقرر شد بررسی و پایش جمعیت موش های شهری با استفاده از روش های نوین، اثر بخشی نوع فعالیت اجرایی پیمانكاران، تدوین برنامه های آموزشی و بررسی میزان آلودگی موش و سگ های بدون صاحب در شهر در دستور شركت كار قرار گیرد.

1397/02/28
15:16:41
5.0 / 5
4432
تگهای خبر: تولید , شركت , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی