مسیرساز

رشد لاك پشتی صادرات خدمات فنی و مهندسی

رشد لاك پشتی صادرات خدمات فنی و مهندسی

مسیرساز: تا آخر ۹ ماهه اول سال گذشته صادرات خدمات فنی - مهندسی، گردشگری و ترانزیت در مجموع بالغ بر هشت میلیارد دلار ارزآوری داشته كه این رقم نسبت به مدت مشابه آن در یك سال قبل ۲.۶ درصد افزایش داشته است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، آمارهای انتشار یافته گویای آن می باشد كه تا آخر آذرماه سال ۱۳۹۶ صادرات خدمات فنی و مهندسی بالغ بر ۵۴۵ میلیون دلار بوده است كه این رقم نسبت به مدت مشابه آن در سال قبلش ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

در حوزه گردشگری درآمدزایی كشور بالغ بر پنج میلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار بوده است كه این رقم نسبت به سال قبل خود ۳.۶ درصد كاهش داشته است.

اما در زمینه ترانزیت در سال قبل با رشدی ۱۷ درصدی بیش از دو میلیارد و ۳۴۲ میلیون دلار درآمدزایی صورت گرفته است كه در این میان بخش ریلی با افزایش ۵۸ درصدی مواجه بوده و درآمدهای ترانزیتی در بخش دریایی پنج درصد كاهش داشته است. ترانزیت هوایی هم بیش از ۲۹۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار درآمدزایی داشته كه این رقم نسبت به مدت مشابه آن در سال قبلش ۷.۸ درصد افزایش را نشان داده است. در حوزه ترانزیت دریایی هم بیش از ۲۰۳ میلیون دلار كالا جابجا شده است كه البته این رقم نسبت به سال ماقبل آن كاهشی پنج درصدی داشته است.

همچنین در بخش ترانزیت جاده ای بیش از یك میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار كالا درآمدزایی شده است كه این رقم در مدت یك سال رشدی ۲۰ درصدی داشته است. در ۹ ماهه سال قبل، درآمد ترانزیت ریلی هم ۱۰۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده كه این رقم نسبت به مدت مشابه آن در یك سال قبلش ۵۸ درصد رشد نشان داده است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، پیش از این رییس انجمن صادركنندگان خدمات فنی مهندسی گفته بود جای ما در صادرات جایگاه فعلی نیست، چون كه اكنون ما رقمی معادل ۰.۲۴ درصد از ظرفیت صادرات دنیا را داریم كه این رقم یعنی هیچ.

محمدرضا انصاری همینطور متذكر شده بود كه هم اكنون در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی تنها دو میلیارد صادرات داریم كه بخش عمده ای از این صادرات مربوط به مپنا می شود، در حالیكه می توان در مدت پنج سال این رقم را افزایش داد.

وی با اشاره به اینكه معوقات بانكی هم اكنون رقمی بالا را تشكیل می دهد و در عرصه صادرات بر مبنای كارنامه افراد به آنها اعتبار تخصیص داده نمی گردد، اظهار داشت: بحث جایزه های صادراتی یكی دیگر از موضوعاتی است كه باید مورد توجه قرار گیرد. مبحث جایزه صادراتی مانند یك چاشنی است كه برای دینامیت عمل می كند. در سال ۱۳۸۱ كه در دوره مسئولیت آقای شریعتمداری بود كه ایشان درباره این مورد نظراتی را منعكس كردیم و بر همین مبنا مجوزهای لازم از دولت گرفته شد. بدین ترتیب از سال ۱۳۸۱، سالانه حدود ۴۵ درصد رشد در صادرات خدمات فنی- مهندسی را شاهد بودیم اما از سال ۱۳۹۱ اعطای این جوایز با مشكلاتی همراه شد و در دوره ای تصمیم گرفته شد كه این جوایز اعطا نشود.
1397/01/09
22:02:18
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی