مسیرساز

نهایی شدن فاینانس راه آهن چابهار

نهایی شدن فاینانس راه آهن چابهار

به گزارش مسیرساز معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: فاینانس هندوستان برای راه آهن چابهار – زاهدان از ۱.۵ سال پیش و در جریان سفر نخست وزیر هند به ایران با یك توافق نامه ابتدایی وارد فرآیند اجرایی شد كه سرانجام در هفته گذشته با نهایی شدن مذاكرات به مرحله نهایی رسید.


خیرالله خادمی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این خبر اظهار نمود: در طول ماه های گذشته در جریان سفر مقام های ایرانی به هند و سفر نمایندگان شركت هندی به ایران ابعاد مختلف این پروژه مورد ارزیابی قرار گرفت تا سرانجام با توافق دو طرف كار اجرایی شود.

مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل درباره جزئیات این قرارداد فاینانس توضیح داد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته كل رقم فاینانس هند حدودا ۹۰۰ میلیون دلار خواهد شد و فرآیند اجرایی این پروژه ۳.۵ سال درنظر گرفته شده است. در جریان اجرای این پروژه فرآیند زیرسازی و اجرای روسازی با طرف ایرانی خواهد بود كه حدود ۷۰ درصد از پروژه است و ۳۰ درصد باقی مانده هم از جانب هندی ها انجام می گردد. همینطور كنترل كیفیت و نظارت بر پروژه هم برعهده طرف هندی خواهد بود.

خادمی ادامه داد: طبق این قرارداد هند باید حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان منابع اعتباری وارد این پروژه كند كه بطور قطع برای تامین این مورد با منابع داخلی دشواری هایی داشتیم اما با این قرارداد فاینانس سالانه حدود هزار میلیارد تومان تزریق اعتبار به این طرح صورت می گیرد.

وی درباره وضعیت فعلی پیشرفت این پروژه هم اظهار نمود: این كار تابحال با پیگیری دست اندركاران ایرانی دنبال شده و پروژه ۴۷ درصد پیشرفت در زیرسازی و ۳۰ درصد پیشرفت كلی داشته است و در صورت رسیدن منابع مالی لازم می توان امیدوار بود كه كار ظرف همان ۳.۵ سال مدنظر به صورت كامل اجرایی شود.

پیش بینی می گردد در جریان سفر رییس جمهوری به دهلی نو قرارداد این فاینانس به صورت رسمی میان طرفین به امضاء برسد.
 

1396/11/27
16:38:27
5.0 / 5
4955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی