مسیرساز
بررسی دستاوردهای سید الشهدای خدمت،

حمایت و اهتمام دولت سیزدهم در احیای کارخانه کرپ ناز

حمایت و اهتمام دولت سیزدهم در احیای کارخانه کرپ ناز

مسیرساز: ضربه واردات بی رویه پارچه بر تار و پود «کرپ ناز» ـ یکی از بزرگترین کارخانه های نساجی غرب ایران زمین به قدری بود که تا سالها زخم کهنه بیکاری را بر پیکر بیکارترین استان کشور وارد کرده بود اما در دولت سیزدهم با اهتمام و اقدامات شبانه روزی این کارخانه بعد از سالها رکود به دوران اوج خود بازگشت و با بروزرسانی و نصب تجهیزات مدرن توانست به عنوان یکی از واحدهای بزرگ تولیدی در کرمانشاه به فعالیت خود ادامه دهد.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، کلنگ کارخانه نساجی «کرپ ناز» در سال ۱۳۶۴ به زمین زده شده ولی بنا به دلایلی ساخت و بهره برداری از آن تا سال ۱۳۷۵ به طول انجامید و در نهایت در زمینی به مساحت ۳۳ هکتار با ظرفیت اشتغال ۴۵۰ نفر به عنوان تنها واحد نساجی استان کرمانشاه افتتاح و بهره برداری شد ولی بعد از سالها فعالیت به علت مشکلات گوناگون مالی به تملک بانک ملت درآمد. در آغاز کار با دو پیمانکار به اسامی سازمان صنایع ملی و بانک ملت شروع به کار کرد که در نهایت بانک ملت سهام شریک خودرا خرید.

علیرغم وجود بحران شدید در کارخانه و زیان های مالی برای اولین بار در تاریخ، شرکت نساجی کرپ ناز هرسین از سال ۱۳۹۱تا ۱۳۹۲ به حدود ۶ میلیارد تومان سودآوری رسید و این سال اوج فعالیت کارخانه بود بگونه ای تمام معوقات، بدهی ها، مالیات و حتی هزینه سوخت مصرفی طی این سال پرداخت گردید اما از اواخر سال ۱۳۹۲ با ورود بی رویه پارچه های قاچاق و سرازیر شدن آن به بازار کارخانه گرفتار مشکل شد.

بنا بگفته مدیرعامل کارخانه کرپ ناز در سال ۱۳۹۴، نزدیک به ۹۰ میلیون متر پارچه چادر مشکی وارد بازار شد در صورتیکه کل نیاز کشور در حدود ۴۰ میلیون متر بود و این میزان واردات فقط به جهت تعرفه ۵ درصدی واردات چادر مشکی بود حال آنکه تعرفه واردات دیگر پارچه ها ۴ برابر این میزان بود که ضربه سنگینی به صنعت نساجی کشور زد و موجب شد تا کرپ ناز در آستانه ورشکستگی قرار گیرد. بانک ملت به عنوان سهام دار کارخانه و برای جلوگیری از بیکار نشدن کارگران حقوق ها را می پرداخت ولی فرسودگی تجهیزات و واردات بی رویه سبب شد تا کارخانه نساجی کرپ ناز توان رقابت در بازار را از دست بدهد.کارخانه کرپ ناز علاوه بر بدهی های انباشته در عرصه حامل های انرژی در عرصه ماشین آلات نیز با کمبود قطعات مواجه بود؛ به صورتی که تعدادی از دستگاه های بافندگی این کارخانه به علت برداشتن قطعات و استفاده در جاهای دیگر بی استفاده شده بود.

استاندار وقت کرمانشاه در سال ۱۳۹۷ خواهان رسیدگی به وضع کارخانه کرپ ناز و بازگرداندن آن به چرخه تولید شد و اعلام نمود: با عنایت به آمار بالای بیکاری استان کرمانشاه اگر توجهی به این واحد تولیدی نشود و کارگران آن اخراج شوند به آمار بیکاران استان افزوده خواهد شد.

وضعیت موجود نساجی کرپ ناز و الزام قانونی بر طبق اصل ۴۴ قانون اساسی برای واگذاری واحدهایی که در تملک بانکها قرار دارد موجب شد مسئولان بانک ملت برای واگذاری این واحد اقدام نمایند. در حقیقت بانک ملت بر طبق قانون موظف بود تا آخر سال ۱۳۹۷ واحد تولیدی کرپ ناز را واگذار کند. جلسات یک به یک تشکیل و نشست های گوناگون انجام شد تا از حداکثر ظرفیت برای احیای این واحد تولیدی استفاده گردد اما این کار چاره ساز نبود و در نهایت بعد از پنج سال رکود کارخانه در سال ۱۳۹۷ به بخش خصوصی واگذار شد.

کرپ ناز در امتداد نوسازی ماشین آلات خود مبادرت به خریداری دستگاه های مدرن برای افزایش ظرفیت تولید کرد، اما این ماشین آلات در گمرک مانده و روند ترخیص آن با مشکلاتی روبه رو شده بود تا این که در جریان سفر استانی رییس جمهور فقید کشورمان آیت الله رئیسی در ۲۳ تیرماه ۱۴۰۱ روزنه امیدی گشود و انسیه خزعلی - معاون رییس جمهور در امور زنان وخانواده در جریان این سفر بعد از بازدید از کارخانه و شنیدن مشکلات آن مبادرت به پیگیری موضوع کرد که به آزادسازی ماشین آلات خریداری شده این کارخانه از گمرک انجامید و بدین سان سفر استانی دولت سیزدهم مایه خیر و برکت شد.در شهریور ماه ۱۴۰۱ با مجموعه اقدامات صورت گرفته از طرف دولت سیزدهم کارخانه کرپ ناز با ظرفیت ۷۰ درصد احیا شد و برای بیش از ۲۵۰ نفر اشتغالزایی به وجود آمد. تسهیلاتی به مبلغ ۱۰۰ میلیاردریال از محل تبصره ۱۸به منظور حمایت و افزایش تولید کارخانه کرپ ناز کرمانشاه اختصاص داده شد که دارای ۶ ماه تنفس بازپرداخت بود.

به این ترتیب آزادسازی ماشین آلات صنعتی کارخانه نساجی کرپ ناز و احیای این کارخانه تولیدی و جذب نیروی کار در آن به عنوان یکی از دستاوردهای سفر دولت خدمتگزار سیزدهم به مردم کرمانشاه سبب رونق باردیگر تولید و اشتغال در این استان شد و یکی از کارخانه های مهم نساجی کشور در حوزه تولید روسری، چادرمشکی و پوشاک زنان به دوران اوج خود بازگشت.

کرمانشاه طی سالهای اخیر از بسیاری مشکلات اجتماعی و اقتصادی رنج دیده که شاید عمده ترین آنها مربوط به بیکاری و نبودن شغل در این استان بوده است. خوشبختانه در طول ۳ سال فعالیت دولت سیزدهم و با پیگیری ها و اقدامات شبانه روزی، آمار بیکاری در کرمانشاه به کمترین میزان خود در ۱۵ سال اخیر رسید که یک رکورد جدید به حساب می آید.

به گواه مرکز آمار ایران نرخ بیکاری کرمانشاه از ۱۴.۹ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۱۲.۳ درصد در سال ۱۴۰۲ بهبود یافت که یک ارتقای ۲.۶ درصدی محسوب می شود؛ در صورتیکه طی سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ بیکارترین استان کشور تلقی می شد و در بین آمارها نرخ بیکاری ۱۷.۶ درصد را ثبت کرده بود. امروز دیگر کرمانشاه بیکارترین استان کشور نیست و در رتبه دوم قرار گرفته است.

بی تردید راه اندازی و احیای کارخانه های خاموش و تعطیل، کمک بزرگی به جلوگیری از خروج ارز از کشور و اقتصاد خانوارها می کند برای اینکه با رفع نیاز بازارهای داخلی، بستر اشتغال و توسعه و آبادانی در شهرها و استانها فراهم می شود.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند که صنعت نساجی در ایران نه فقط زیان ندارد بلکه سودآور، ارز آور و اشتغالزاست، کافی است جلوی واردات بی رویه به کشور گرفته شود؛ واردات بی رویه ای که روزگاری طاقت «طاقه های کرپ ناز» را طاق کرده بود.

منبع:

1403/03/15
12:42:20
5.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی