مسیرساز
معاون وزیر راه و شهرسازی:

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان تر شود

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان تر شود

به گزارش مسیرساز، خراسان رضوی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران،  با بیان حمایت ویژه دولت در نوسازی تسهیلات مسکن روستایی، اظهار داشت: سقف تسهیلات مسکن روستایی با نرخ 5 درصد از 200 میلیون به 350 میلیون رسید؛ همین مدل را و با همین مفهوم به سمت مسکن شهری ببریم که تسهیلات مسکن شهری ارزان تر شود.محمد آیینی امروز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، در دهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری که در محل دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید، با اشاره به نامگذاری بزرگترین مجتمع فرهنگی و ورزشی و هنری با عنوان شهدای طوفان الاقصی در نایسر کردستان، عنوان کرد: مجموعه ملی بازآفرینی ایران، به جهت نشان دادن ارادت وهمبستگی خود با موضوع غزه و فلسطین در مسافرت دوم آقای رئیس جمهور به استان کردستان در محله حاشیه نشین نایسر بزرگترین مجتمع فرهنگی، ورزشی و هنری آنجا را با نام طوفان الاقصی نامگذاری کرد.

وی اضافه کرد: اعضای محترم شورای اسلامی به عنوان سفیرانی هستند که از طرفی نگاه ها و حمایت های دولت و شهرداری ها را به مردم منتقل و از جانب دیگر حقوق مردم را مطالبه می کنند. خیلی از حمایت ها و حقوقی که برای مردم دیده شده شاید کمتر به مردم رسیده وآگاه نیستند؛ این مساله نیازمند جهاد تبیین است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست ها و برنامه های دولت سیزدهم اظهار داشت: در دولت مردمی سیزدهم با شناخت دقیقی از میدان بازآفرینی که در طول سالها به دست آورده شده بود راهبردهای متفاوتی نسبت به دولت های گذشته ایجاد کرد. نخستین راهبرد و نگاه کلیدی دولت سیزدهم حفظ جان انسان هاست که از اینجا ما به مسکن می رسیم. شاید ما تا قبل از این خیلی به کالبد توجه کرده ایم، اما آن چه اصل، اساس و اولویت اصلی بوده و در معرض خطر می باشد جان انسان ها است؛ خانه های ناپایداری که با کوچکترین زلزله آوار می شوند.

راهبرد اصلی ما شتاب دادن به نوسازی مسکن است

آیینی افزود: برمبنای آمار سال ۱۳۹۵ قریب به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در سکونتگاه ها و در محدوده های بازآفرینی که بیش از حدود ۱۶۷هزار هکتار است وجود دارد. قریب به ۱۰ میلیون نفر در این محل ها زندگی می کنند. اگر ما به این مساله توجه نکنیم، بم دوم تکرار خواهد شد. پس راهبرد اصلی ما شتاب بخشی به نوسازی مسکن برای حفظ جان انسان ها شد.

وی با اشاره به خدمت خود در دوره های گذشته به عناوین مختلف، اشاره کرد: به جز دوره سالهای ۸۸ تا ۹۲ ما کمترین توجه به نوسازی مسکن را داشته ایم. بدین سبب راهبرد اصلی ما شتاب دادن به نوسازی مسکن می باشد. راهبرد دوم ما باتوجه به موازین سند ملی بازآفرینی شهری و سند ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه های شهری است. همین طور محور دوم ما این است که خدمات و سرانه های آموزشی، بهداشتی، درمانی، انتظامی، ورزشی و معابر شهری به متوسط سرانه محلات برخوردار شهر برسد. این زمینه ساز ارتقای مرغوبیت برای نوسازی مسکن خواهد شد؛ درحقیقت با این وجود نوسازی مسکن توجیه لازم را برای بخش خصوصی، غیردولتی و تعاونی ها فراهم خواهدنمود.

تحقق ۵۵ درصدی برنامه بازآفرینی در نهضت ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: در بخش نوسازی مسکن آن چه تا حالا در طول این دوسال اتفاق افتاده، بیش از ۱۶۱ هزار واحد پروانه نوسازی مسکن در محدوده های بافت های فرسوده داده شده است. در طول این دوسال تا حالا بیش از ۵۱ هزار واحد به بهره برداری رسیده است. بازآفرینی می تواند یک ظرفیت بالا برای تولید مسکن فراهم آورد و به کمک نهضت ملی مسکن بیاید. قریب به ۵۵ درصد تحقق برنامه بازآفرینی در نهضت ملی داریم. استان خراسان رضوی رتبه دوم را بعد از تهران دارد و در طول این دوسال بیش از ۲۳هزار واحد به بهره برداری رسانده است.

آیینی با اعلان اینکه استان تهران با ۴۲هزار و ۳۰۰ واحد رتبه اول را در تولید مسکن در بافت فرسوده دارد، افزود: این عدد قابل توجه است. اگر همه استانها و شهرها حرکت داشته باشند می توانند سهم بالایی را در تولید مسکن داشته باشند.

وی با اشاره به نقش بسته های تشویقی برای نوسازی مسکن، اظهار داشت: به طور متوسط ۸۵ درصد تخفیف پروانه داده می شود. همین طور تسهیلات ارزان برای بافت فرسوده فراهم گشته است و پنج نوع تسهیلات برای بافت فرسوده پرداخت می شود.

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان تر شود

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با بیان حمایت ویژه دولت در نوسازی تسهیلات مسکن روستایی، تشریح کرد: بر این اساس سقف تسهیلات مسکن روستایی با نرخ ۵ درصد از ۲۰۰ میلیون به ۳۵۰ میلیون سید. باید همین مدل را و با همین مفهوم به سمت مسکن شهری ببریم. باید تسهیلات مسکن شهری ارزان تر شود.

پیش بینی رشد ویژه صدور پروانه ها در خراسان طی ماه آینده

آیینی با تأکید بر اهمیت بسته اصلی تشویقی شهرسازان، یادآورشد: اعضای شورای شهر و شهرداری نقش کلیدی دراین زمینه دارند. تغییرات رتبه های شهرهای مختلف بدین سبب است که شهرداری های شهرهای برتر سریعا توجه کرده اند و بسته تشویقی خاص خودرا علاوه بر بسته های ابلاغ گردیده دریافت کرده اند. بر طبق بسته های تشویقی، شهرداری ها متناسب با شرایط شهر خود بسته تشویقی خاص خودرا دریافت می کنند. برآورد من این است در ماه آتی خصوصاً در استان خراسان رشد ویژه ای در صدور پروانه ها خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در هر شهری بسته تشویقی اجرا کرد ما نه فقط شاهد رشد هستیم بلکه شاهد جهش هستیم. چون در این بسته ها شرایط بومی شهرها لحاظ می شود، لطمه های کمتری خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با اعلان اینکه راهبرد بعدی ما توسعه برنامه جامع اقدام مشترک است، اشاره کرد: مجموعه نیازها در عرصه مسکن بدون حضور دستگاه های ذی ربط انجام شدنی نیست.

آیینی با یادآوری اهمیت برنامه تحول حاشیه شهر مشهد، اشاره کرد: این برنامه، برنامه جامعی است که تدوین شده و درحال اجراست و می تواند الگوی خوبی برای سایر شهرها باشد.

وی با اشاره به این که راهبرد دیگر ما اتمام پروژه های نیمه تمام است، عنوان کرد: ما در طول دوسال گذشته نزدیک به ۱۰۰۰ پروژه را به بهره برداری رساندیم و تعداد ۳۰۰ پروژه در دست راه اندازی داریم و تا انتهای سال مالی به پایان خواهد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر نقش مهم مردم در پیشبرد برنامه ها، تشریح کرد: آن چه که می تواند به عنوان موتور محرک این کار باشد و کار را شتاب دهد، راهبرد مردمی سازی است. این مردمی سازی جز با حضور مردم شکل نمی گیرد. در شهر مشهد عملکرد بسیار خوبی از مجموعه ساختارهای مردمی وجود دارد.

بهترین شرایط حمایتی از نوسازی بافت فرسوده و حاشیه نشینی در دولت سیزدهم فراهم شد

آیینی افزود: بهترین شرایط حمایتی از نوسازی بافت فرسوده و حاشیه نشینی در دولت سیزدهم برقرار شد. در کنار راهبردها ظرفیتهای خوبی هم در قانون فراهم شده که با اهمیت ترین آن استفاده از ظرفیت بند ب قانون برنامه و بودجه امسال است. به استناد این بند متناسب با جمعیت ساکن در سکونتگاه های غیر رسمی نسبت به جمعیت شهر از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده، برای محرومیت زدایی از این محلات باید استفاده گردد.

وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت بند میم تبصره یازده اظهار داشت: کسانی که در سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه ای زمینشان متعلق به دولت می باشد، برای گرفتن سند اقدام نمایند. ما معتقد هستیم تا افراد سند نداشته باشند نمی توانند خیلی از اقدامات همچون دریافت پروانه، مجوز و وام بانکی برای نوسازی را بگیرند. پس باید این جریان را توسعه داد.

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با اشاره به ظرفیت بند ث تبصره یازده، بیان کرد: در محلاتی که تراکم بالا و نفوذ ناپذیری بالایی داریم این فضا فراهم شده که صاحبان املاک فرسوده واحدهای فرسوده خودرا با مسکن های نوساز موجود تعویض کنند و ۴۰درصد تخفیف بگیرند. دراین زمینه نیز استان خراسان رضوی پیشتاز است.

آیینی در آخر اشاره کرد: با عنایت به این که بر نوسازی مسکن تاکید داریم اما در عین حال نمی خواهیم از جنبه های کیفی نوسازی مسکن غافل شویم. ما آثار منفی تک سازی ها ودرجا سازی ها را داریم. در همین خصوص نیز تاکید بر محله سازی است. نگاه اینطور نیست که فقط مسکن بسازیم. نگاه این است که در کنار مسکن خدمات مورد نیاز آن نیز دیده شود.

منبع:

1402/08/25
14:39:38
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی