مسیرساز
گزارش مسیرساز؛

رهایی از ترافیک به سبک تراموا

رهایی از ترافیک به سبک تراموا

مسیرساز: به گزارش مسیرساز، تراموا یکی از مدهای جدید حمل و نقلی است که شهردار تهران از ارسال مطالعات آن به شورای شهر اطلاع داده است.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ آبان ماه سال قبل بود که شهردار تهران برای نخستین بار صحبت از بارگذاری خطوط تراموا در پایتخت کرد و در اظهارات خود اعلام نمود که قابلیت بارگذاری ۲ الی ۳ خط تراموا در تهران وجود دارد و مطالعات این کار در حال انجام می باشد. به دنبال این اظهارات، گمانه زنی ها در رابطه با چگونگی و محل اجرای تراموا عنوان شد و بعد از آن نایب رییس شورای شهر تهران از آغاز فرآیند مطالعات در مورد ایجاد تراموا صحبت کرد.
تا پیش از تکمیل مترو ورود به حوزه دیگری از حمل و نقل مورد تأیید نیست؛ بهترین پاسخ به حل مشکل حمل و نقل عمومی در تهران تکمیل کلیه خطوط مترو و کاهش زمان انتظار مسافر است به دنبال مطرح شدن جدی مبحث ایجاد تراموا در تهران موافقان و مخالفان این طرح مشخص شدند و به عرضه نظرات خود پرداختند؛ نرجس سلیمانی عضو شورای شهر تهران یکی از مخالفانی بود که بلافاصله بعد از مطرح شدن مبحث ایجاد تراموا به انتقاد از آن پرداخت و اظهار داشت: ستون حمل و نقل در تهران را مترو تشکیل می دهد و تا پیش از تکمیل آن ورود به حوزه دیگری از حمل و نقل مورد تأیید نیست؛ بهترین پاسخ به حل مشکل حمل و نقل عمومی در تهران تکمیل کلیه خطوط مترو و کاهش زمان انتظار مسافر و رساندن آن به زمان ایده آل دو دقیقه است. ایجاد تراموا در جایی که مترو وجود دارد نیاز نیست مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران هم یکی از افرادی است که بارها بر ضرورت مطالعه دقیق تراموا تاکید داشته است به قول رئیس شورای شهر تهران وقتی منطقه ای مترو دارد، نیازی به تراموا ندارد و اگر واگن مترو اضافه نماییم نیازی به اجرای تراموا نیست. اما انجام هر کاری در پایتخت نیازمند مصوبات شورای شهر و بودجه مخصوص است که اعضای شورای شهر در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ با اختصاص ردیف بودجه به تراموا مخالفت کردند. محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره اختصاص بودجه به تراموا اظهار داشت: کمیسیون با تخصیص بودجه به پروژه تراموا تا زمان دریافت مجوز از شورایعالی ترافیک موافقت نکرده است.
شهردار تهران خطوط تراموا را مشخص کرد با این وجود علیرضا زاکانی شهردار تهران ابتدای اردیبشهت ماه سال جاری و در یکصد و چهل و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران از ارسال مطالعات تراموا به کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران اطلاع داد. وی اظهار داشت: مطالعات تراموا به کمیسیون حمل و نقل شورا ارسال شد؛ تراموا افقی را بوجود می آورد که از ترمینال شرق تا آزادی مردم با الگوی جدید حمل و نقلی مواجه شوند. شهردار تهران ضمن اشاره به تراموا اظهار داشت: هدف اولیه ایجاد ۲ خط از ترمینال شرق به آزادی و یک خط در جمهوری است و تحقیقات خط یک انجام شده و در مرحله تأیید شورا است و سالانه ۵۵ میلیون مسافر را جا به جا می کند و در صورت تأیید ساخت آن ۲ سال طول خواهد کشید و ادامه آن به سمت چیتگر این منطقه را تبدیل به نقطه اشتراکی خواهد نمود. هنوز مطالعات تراموا آغاز نشده است علی اصغر قائمی عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به وضعیت پروژه تراموا در شهر تهران اظهار داشت: سال جاری مجوز مطالعه در رابطه با تراموا توسط شهرداری از شورای شهر دریافت شده است. وی افزود: این که آیا مطالعات راه اندازی تراموا شروع شده است یا خیر را نمی دانم، ابتدای هفته گذشته و بر مبنای پیگیری ها متوجه شدم که هنوز مطالعات این امر آغاز نشده و به شورای شهر هم ارسال نشده است. قائمی با اشاره به اینکه در مطالعات مشخص می شود که آیا ایجاد تراموا در تهران مورد نیاز است یا خیر اظهار نمود: در مطالعات مشخص می شود که چه مسیرهایی باید در تراموا ایجاد شود امکان دارد شهردار تهران یا مشاوران وی پیش مطالعه ای را داشته باشند اما تا وقتی که نظریه رسمی به شورا نیاید و بررسی تخصصی صورت نگیرد هرگونه بحث و نظر تنها حدس و گمان است.
کمیسیون حمل و نقل شورای شهر مطالعه ای را دریافت نکرده است جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اظهارات شهردار تهران در خصوص ارسال مطالعات تراموا به کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران اظهار داشت: هنوز هیچ مطالعه ای راجع به تراموا به کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران ارسال نشده است. وی افزود: در صورت ارسال مطالعات به کمیسیون حتما از آن استقبال خواهیم کرد اما هنوز هیچ مطالعه ای به دست ما نرسیده است.
فارغ از این که تراموا در کدام کریدور راه اندازی شود باید مطالعات کامل فنی، اقتصادی، اجتماعی، ترافیکی و همچنین محلی که مقرر است تراموا را در آنجا راه اندازی کرد صورت گیرد تشکری هاشمی ضمن اشاره به راه اندازی تراموا در کنار دیگر مدهای حمل و نقلی اظهار داشت: فارغ از این که تراموا در کدام کریدور راه اندازی شود باید مطالعات کامل فنی، اقتصادی، اجتماعی، ترافیکی و همچنین محلی که مقرر است تراموا را در آنجا راه اندازی کرد حتما صورت گیرد. عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: از آنجاییکه هنوز هیچکدام از این مطالعات ارسال نشده است و کارشناسان بررسی های دقیق خویش را انجام نداده اند نمی توان نظر دقیقی داد و بعد از این مطالعات کمیسیون نظرات خویش را اعلام خواهد نمود. در کلان شهر تهران و با عنایت به مشکلات حمل و نقلی فراوانی که وجود دارد ایجاد یک مد جدید حمل و نقلی می تواند راهگشای بسیاری باشد اما همانطور که گفته شد این کار بزرگ برای آنکه با شکست مواجه نشود نیازمند مطالعات دقیق است و باید منتظر ماند و دید تا مطالعات انجام شده چه زمانی به دست شورایی ها می رسد.


منبع:

1402/02/27
16:29:14
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی