مسیرساز
در گزارش مسیرساز عنوان شد؛

اقدامات شهرداری اصفهان درمورد آلودگی هوا

اقدامات شهرداری اصفهان درمورد آلودگی هوا

به گزارش مسیرساز، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان درمورد اقدامات شهرداری در جهت قانون هوای پاک برای کاهش آلودگی هوای این کلانشهر توضیح داد.حسین حق شناس در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد اقدامات شهرداری اصفهان در جهت قانون هوای پاک جهت کمک به کاهش آلودگی هوا عنوان کرد: این نهاد هم در جهت وظایفی که خود باید مطابق قانون هوای پاک انجام می داده، کوشیده و هم علاوه بر آن وظایف به تحقق مسئولیت های بیشتری از قانون هوای پاک کمک کرده است.
وی افزود: نخستین مسئولیتی که وظیفه شهرداری اصفهان نبوده اما کمک کرده رصد و سنجش آلودگی هوای شهر بوده است؛ اداره کل محیط زیست از گذشته ۲۵ ایستگاه سنجش فعال برای آلودگی هوا داشته که این ها به مرور زمان و کمبود بودجه به ۳ ایستگاه هم اکنون رسیده و شهرداری اصفهان از سال ۱۳۹۵ تابحال ایستگاه های سنجش را با هزینه خود فعال کرده و فعال نگه داشته است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان تصریح کرد: هم اینک ۱۱ ایستگاه سنجش آلودگی فعال است و تصمیمات کوتاه مدت و بلندمدتی که درمورد آلودگی هوا گرفته می شود، برپایه داده های همین استگاه هاست.
حق شناس ضمن اشاره به مطالعاتی که توسط دانشگاه های صنعتی و اصفهان بین سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ برای منشایابی و سهم بندی آلودگی هوای اصفهان با حمایت شهرداری انجام شد، اظهار داشت: منشا یابی آلودگی هوای اصفهان در آن مطالعات از منابع آلاینده متحرک مانند خودرو ها و منابع آلاینده ثابت شامل نیروگاه ها، صنایع و واحدهای تجاری و مسکونی و سهم بندی برپایه آلاینده هایی چون گاز مونوکسیدکربن، اکسید گوگرد، اکسیدنیتروژن و ذرات معلق pm2.5 بود که در هر بخش سهم آلاینده های منابع مختلف مشخص شد.
وی با بیان اینکه طبق مطالعات انجام شده ۳۷ درصد انتشار ذرات معلق در ارتباط با منابع آلاینده متحرک چون خودورهاست و مابقی در ارتباط با صنعت است، اظهار داشت: بعضی از وسایل نقلیه در اختیار شهرداری است مانند اتوبوس های شرکت واحد و تاکسی ها و برخی چون اتوبوس های کارخانجات و صنایع و خودرو های باری در اختیار ما نیست و شهرداری بر این ها نظارت دارد.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان افزود: در این خصوص شهرداری مراکز معاینه فنی فعال را کرده و طی یکسال اخیر ۲ مرکز معاینه فنی خودرو های سبک و ۲ مرکز معاینه فنی موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی استان اضافه شده که این مراکز به استناد محیط زیست و پلیس راهور استاندارد هستند.
حق شناس ضمن اشاره به تجهیز دوربین های سطح شهر به فناوری LEZ در ماه های اخیر، اضافه کرد: با دوربین های سطح شهر خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند، در شرایط اضطرار آلودگی هوا رصد کرده و جریمه می شوند.
وی نوسازی و تعمیر و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی را از دیگر اقدامات برای کاهش آلودگی هوای اصفهان عنوان نمود و اظهار داشت: فیلترهایی روی اگزوز خروجی اتوبوس ها نصب می شود که آلایندگی را کنترل کند؛ بعضی از این فیلتر ها وارداتی بود و هزینه نصب و نگهداری بالایی داشت چونکه ماده ای به نام ادبلو (AdBlue یا مایع اگزوز دیزل ) نیاز داشت که کنترل کند؛ به مشکل واردات این ماده برخورد کردیم ضمن اینکه به روی همه اتوبوس ها جواب نمی داد و اتوبوس های یورو پنج و یورو چهار قابلیت نصب آنرا داشت و قابل استفاده در اتوبوس های فرسوده ناوگان نبود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با بیان اینکه در اتوبوس های جدید استاندارد محیط زیست یورو پنج و یورو چهار برای ما اهمیت دارد، اظهار داشت: درمورد اتوبوس های فرسوده هم تلاش می نماییم با کمک شرکتهای دانش بنیان فیلترهای مناسبی برای خورورهایی که فناوری یورو سه و کمتر دارند، تهیه شود.
حق شناس تصریح کرد: طی یکسال اخیر برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی اصفهان یک هزار و ۱۰۰ میلیارد با کمک دولت و شهرداری هزینه شد ضمن اینکه با کمک بخش خصوصی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هم بازسازی اتوبوس های فرسوده هزینه داشت.


منبع:

1401/11/03
08:16:17
5.0 / 5
353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دوستان مسیرساز
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی