مسیرساز

جلسات کمیته دستمزد کارگران کلید خورد

جلسات کمیته دستمزد کارگران کلید خورد

به گزارش مسیرساز، نماینده کارگران در شورای عالی کار از شروع جلسات کمیته دستمزد شورای عالی کار از هفته آتی آگاهی داد و اظهار داشت: موضوع تعیین مزد منطقه ای از دستور کار خارج شد.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، با تشریح جزئیات نشست امروز شورای عالی کار اظهار داشت: جلسه شورای عالی کار با حضور وزیر کار، معاون روابط کار و نمایندگان گروه های کارگری و کارفرمایی اجرا شد. موسسه عالی پژوهشهای تامین اجتماعی گزارش پژوهشی آثار و نتایج تعیین مزد منطقه ای را ارائه کرد که درباب منابع پژوهش و نحوه محاسبات آن سوال شد و در مجموع نتیجه گیری خاصی نداشت و از دستور کار شورا خارج شد.
وی درباره ی مصوبات جلسه امروز اظهار داشت: قرار بود در این نشست درباره ی شروع به کار کمیته مزد تصمیم گیری شود که خوشبختانه تصویب گردید که کمیته دستمزد از هفته آتی فعالیت خودرا شروع کند و به بحث بررسی قیمتها و هزینه های سبد معیشت خانوارهای کارگری ورود نماییم.
ابوی احتمال داد که جلسه کمیته مزد سریع تر اجرا شود و اظهار داشت: همه تشکل ها از کارگری و کارفرمایی تا خود دولت کمیته مزد دارند که بطور جداگانه درباب نرخ تورم، قیمت کالاها و هزینه های سبد معیشت تحقیق و پژوهش می کنند و جمع بندی گزارش را به کمیته دستمزد ارائه می دهند. در کانون عالی انجمن های صنفی کارگران نیز کمیته مزد فعال شده و در این کمیته عمده فعالیت ما محاسبه تورم در مناطق مختلف و استخراج هزینه مصرفی کارگران است.
نماینده کارگران در شورای عالی کار اضافه کرد: ممکنست قیمت گوشت و مرغ در یک شهر بیشتر باشد ولی در شهر دیگر ارزان تر باشد پس قیمت اقلام اساسی سبد مصرفی خانوارهای کارگری در مناطق مختلف را محاسبه و استخراج و در قالب گزارش به کمیته دستمزد ارائه می نماییم.
ابوی همین طور محاسبه نرخ اجاره بها را از دیگر هزینه های سبد معیشت کارگران ذکر کرد و اظهار داشت: بااینکه برخی کارفرمایان معتقدند که باید هزینه های مسکن و اجاره بها از سبد معیشت کارگران بیرون رود تا سبد واقعی تر شود ولی ما معتقدیم که مسکن باید در درون سبد معیشت خانوار گنجانده شود، چون بخش اعظمی از دریافتی کارگران بابت اجاره بها و مسکن صرف می شود.

وی در آخر اظهار داشت: درباب دستور کار دیگر نشست امروز که بحث ماده ۲۶ آیین دادرسی کار بود باتوجه به اشکالاتی که داشت، قرار شد بعد از کار کارشناسی و جمع بندی نهایی در نشست آتی شورای عالی کار مجدد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
منبع:

1401/11/02
12:43:07
5.0 / 5
333
تگهای خبر: مسكن , موسسه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دوستان مسیرساز
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی