مسیرساز
امضای تفاهم نامه میان سازمان ثبت اسناد و بنیاد مسكن

بابایی: صدور اسناد برای روستاییان رایگان است

بابایی: صدور اسناد برای روستاییان رایگان است

مسیرساز: مراسم امضای تفاهم نامه مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور روسای آنها اجرا شد.


به گزارش مسیرساز به نقل از قوه قضاییه، امروز یکشنبه ۹ مرداد مراسم امضا تفاهمنامه مشترک میان حسن بابایی - رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اکبر نیکزدا - رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار شد.
در این مراسم حسن بابایی اظهار نمود: امروز اقدام خیلی خوب و سازنده ای بین دو دستگاه مهم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام شد. در همین راستا یک اقدام بنیادی را درباب روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر را انجام خواهیم داد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان نمود: امیدواریم با انعقاد این تفاهمنامه بحث صدور اسناد در بافت مسکونی و روستایی با سرعت بیشتری صورت گیرد.
بابایی در ادامه اظهار داشت: در جهت تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان عالی قوه قضاییه در تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۱ که فرمودند باید وضعیت مالکیت متر به متر اراضی کشور مشخص شود صدور سند روستاها و شهرها زیر ۲۵ هزار نفر را به کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شروع می نماییم.
وی ادامه داد: ۲۴۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی روستایی تا حالا تثبیت شده و برای ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی سند صادر گردیده است که امیدواریم با صدور اسناد در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر فرمایش مقام معظم رهبری را در این دو حوزه نهادینه نماییم برای اینکه صدور اسناد آثار و برکات زیادی را خواهد داشت.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان نمود: بحث توسعه روستاها با صدور اسناد محقق خواهد شد همین طور تثبیت مالکیت و صدور سند به کاهش اختلافات و دعاوی و کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی کمک خواهد نمود.
بابایی بیان نمود: قریب به ۷۰ درصد از روستاها دارای اسناد هستند و باید کار را به پایان برسانیم.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: تبدیل سند های دفترچه ای به سند های تک برگ در تفاهمنامه بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیش بینی شده است. همین طور باید علاوه بر تثبیت و صدور سند بحث تعویض اسناد را نیز داشته باشیم تا بانک اطلاعاتی املاک خوبی را از روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر به دست آوریم.
بابایی اظهار داشت: بازسازی بافت های لطمه دیده از بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و اعطای تسهیلات به روستاها و شهرها با وجود اسناد، موثر خواهد شد به صورتی که در بلایای طبیعی خسارت هایی وارد می شود و گاهی اوقات خسارت ها به حدی است که بافت های مسکونی قابل تشخیص نیستند؛ بدین سبب بوسیله سامانه شمیم می توان بحث تثبیت مالکیت ها و حدود مالکیت ها را دقیق مشخص کرد و اسناد پشتوانه مالی و تضمین حقوقی برای مالکان روستا و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر هستند.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: صدور اسناد برای روستاییان هیچ هزینه ای ندارد و صدور اسناد رایگان است.
وی ادامه داد: در جریان سیل اخیر مردم نگران حدود مالکیت در اراضی نباشند با عنایت به اجرای کاداستر در تمام روستاها میزان و حدود مالکیت اشخاص مشخص است و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

۳ میلیون و ۴۵۰ هزار سند در روستاها صادر شده است
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این مراسم اظهار نمود: برای حدود ۶۵ درصد از واحدهای مسکونی روستایی سند مالکیت صادر گردیده است و اگر اسناد روستاییان صادر نمی شد میزان اختلافات ملکی و حل و فصل مالکیت افراد افزایش پیدا می کرد.
اکبر نیکزاد اظهار داشت: ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار سند در روستاها و ۳۰۰ هزار سند در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صادر گردیده است.
وی بیان نمود: امیدواریم تمامی واحدهای مسکونی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر دارای سند شود همین طور با امضای این تفاهمنامه در یک بازه زمانی مشخص این امر صورت گیرد.

مهدی اقبال - معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این مراسم اظهار نمود: جلسات مختلفی با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار شد که این جلسات منجر به پیش نویس تفاهمنامه ای نسبت به مستندسازی املاک مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر شد.
وی ادامه داد: عملیاتی همچون تهیه نقشه، تثبیت مالکیت و تعویض اسناد مالکیت دفترچه ای امسال محقق خواهد شد.
معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار نمود: در انعقاد تفاهمنامه میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طرح موضوع مستند سازی، هویت سازی و تثبیت کاداستر روستایی و مناطق شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر اقدام خواهد شد.
منبع:

1401/05/10
09:20:05
5.0 / 5
207
تگهای خبر: بازسازی , دستگاه , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی