مسیرساز

کاهش حوادث شغلی، دغدغه وزارت کار

کاهش حوادث شغلی، دغدغه وزارت کار

به گزارش مسیرساز مبحث صیانت از نیروی انسانی یکی از دغدغه های مهم وزارت کار به حساب می آید و وزارت کار تاکید دارد که کاهش حوادث شغلی و صیانت از نیروهای انسانی باید از نگاههای مهم بازرسان کار باشد.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بی شک نقش بازرسان کار در ضرورت توجه به اجرای قوانین کار در محیط های کارگری و پیش گیری از وقوع حوادث حیاتی و ضروری می باشد. امروز بحث پیش گیری از حوادث کار و پیروی از بخشنامه های قانونی همچون اهداف بازرسان کار بشمار می رود که در کاهش هزینه های اضافی ناشی از حوادث موثر است.

طبق استانداردهای جهانی به ازای هر ۱۰ هزار نفر وجود یک بازرس کار نیاز است این در حالیست که در کشور ما به ازای هر ۱۵ هزار نفر یک بازرس کار وجود دارد.

تازه ترین گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان میدهد که تعداد بازرسان کار آموزش دیده مرد و زن در سال قبل نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش داشته و به همین دلیل عرضه دوره های آموزشی هم بیشتر شده است.

علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبحث صیانت از نیروی انسانی را یکی از دغدغه های مهم وزارت کار می داند و می گوید: صیانت از نیروهای انسانی و کاهش حوادث شغلی باید از مهم ترین رویکرد های بازرسان کار باشد.

وی ضمن تاکید بر تعهدات حوزه بازرسی کار برمبنای فاکتورهای تخصصی می گوید: بازرسان کار باید با برنامه ریزی منسجم، اولویت بندی امور محوله ونظارت همه جانبه از کارگاههای فعال کشور بازدید کنند.

رعیتی فرد به تصویب الحاق ایران به مقاوله نامه های بازرسی کار و ایمنی و بهداشت کار اشاره کرده و می افزاید: با تصویب این لایحه می توانیم از ظرفیت های بالقوه در زمینه ارتقاء آموزش و فرهنگ ایمنی کار استفاده نمائیم.

معاون روابط کار وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره ای هم به ماده ۹۵ قانون کار دارد و می گوید: در مورد مسئولیت کارفرمایان در اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار، باید نشستهای مشترک توجیهی و تشریحی استانی تشکیل گردد چون که با برگزاری نشست های منظم، حوادث ناشی از کار و بیماریهای شغلی به حداقل می رسد.بسیاری از کارشناسان و فعالان کارگری براین باورند که بمنظور تقویت حوزه بازرسی کار باید از ظرفیت تشکلهای کارگری در امر نظارت و بازرسی از کارگاهها و آموزش نیروهای کار در محیط های کاری استفاده گردد.

علی اصلانی عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفتگو با ایسنا، بر لزوم افزایش بازرسی از محیط های کاری تاکید کرده و می گوید: باوجود آنکه در بحث کاهش حوادث کار عرضه آموزش ها در محیط کار موفق و عملکردها قابل قبول بوده است اما همچنان با کمبود بازرسان کار مواجه هستیم و این امر سبب شده تا بازرسان کار بتوانند حداکثر شش ماه یکبار از کارگاهی بازدید کنند و در جریان روند اجرای دستورالعمل های ایمنی در کارگاهها قرار گیرند.

وی با تاکید بر تقویت بازرسان کار می گوید: در امتداد کاهش تصدیگری ها می توانیم از ظرفیت انجمن ها و تشکل های کارگری استفاده و حتی بحث آموزش را به آنها واگذار نماییم.

به گفته عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار، در دوران کرونا بازرسان کار با حضور مستمر خود در پیش گیری از شیوع کرونا، تأمین وسایل حفاظت فردی، فاصله گذاری های اجتماعی و نظارت نقش موثری از خود نشان دادند.

در حال حاضر مبحث صیانت از نیروهای کار از وظایف اصلی بازرسان کار بشمار می رود و وزارت کار مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آنرا بر عهده دارد. برابر ماده ۹۶ قانون کار، بازرسان کار بعنوان ضابطین قضایی وظیفه دارند بر مبنای بخشنامه ها و مقررات مربوطه به وظایف خود عمل کنند.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، کارشناسان به سبب آمار بالای کارگاهها و تعداد اندک بازرسان کار و همینطور نظارت بهینه بر تمام کارگاهها پیشنهاد می کنند که ظرفیت تشکل های کارگری و کارفرمایی و انجمن های صنفی برای شناسایی نواقص، شناسایی کارگاههای غیرمجاز، آموزش نیروهای انسانی و اطلاع رسانی به بازرسان کار و ادارات کار مورد بهره برداری قرار گیرد.

منبع:

1400/09/03
13:57:09
5.0 / 5
247
تگهای خبر: استاندارد , هزینه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی