مسیرساز

اختلاف بر سر معرفی خانه های خالی!

اختلاف بر سر معرفی خانه های خالی!

درحالیکه معاون وزیر راه و شهرسازی از ˮمعرفی 1.3 میلیون واحد مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتیˮ خبر می دهد، معاون سازمان امور مالیاتی می گوید ˮهیچ اطلاعاتی دراین زمینه به سازمان ارسال نشده و تا آن زمان که اطلاعات خانه های خالی بوسیله سامانه املاک و اسکان دریافت نشود، امکان گرفتن مالیات هم وجود نداردˮ.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، قانون مالیات خانه های خالی در اوایل آذر پارینه توسط مجلس به تصویب رسید و در اواخر این ماه نیز به تایید شورای نگهبان رسید، اما تا حالا خبری از اجرای این قانون و گرفتن مالیات از خانه های خالی نیست.
مطابق قانون، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی برمبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.
در این حوزه، قانون، وظیفه شناسایی خانه های خالی را برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته است و بدین منظور، سامانه املاک و اسکان در مردادماه سال قبل شروع به کار و مردم را ملزم کرد که اطلاعات سکونت خودرا در این سامانه اعلام کنند.
در این حوزه طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، اعداد و ارقامی از میزان واحدهای مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی اعلام شده اما این سازمان ارقام اعلامی را رد و اعلام نموده که هیچ خانه خالی در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نشده است.
این در شرایطی است که بگفته معاون وزیر راه و شهرسازی، گروه اول خانه های خالی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد است که شهریور سال قبل مطابق قانون سال ۱۳۹۴ و ابلاغیه ۱۳۹۵ شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است. طبق این قانون، اگر واحدها یک سال خالی بمانند مشمول مالیات می شوند.
محمودزاده اعلام نموده که مالیات این ۱.۳ میلیون واحد، قطعی است و باید گرفتن شود. فقط بحث بر سر نحوه معرفی است که سازمان امور مالیاتی معتقد می باشد "باید برمبنای سیستم MPLS و طبق سند دولتی، این معرفی صورت گیرد. بدین صورت که این سیستم بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی با محوریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود".
در این حوزه محمود علیزاده - معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی - در گفت و گو با ایسنا توضیحاتی درباب گفته های معاون وزیر راه و شهرسازی برای گرفتن مالیات از خانه های خالی ارائه کرده است.
علیزاده تصریح کرد که ۱.۳ میلیون واحد مسکونی خالی که معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده " اطلاعات آنها به سازمان امور مالیاتی اعلام شده است"، در سیستم سازمان امور مالیاتی وجود ندارد، برای اینکه به سبب ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم پیش از اصلاحیه سال ۱۳۹۹ باید یک واحد مسکونی حداقل یکسال خالی مانده باشد و از سال دوم به میزان ۵۰ درصد اجاره بها مشمول مالیات شود و مدت زمان خالی بودن خانه مورد نظر باید به سازمان امور مالیاتی با اطلاعات مربوطه اعلام گردد.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: هیچ اطلاعاتی از سامانه مؤدیان در خصوص این که واحد مسکونی از چه زمانی خالی بوده، از طرف سامانه املاک و اسکان دریافت نشده است و زمانی که سازمان امور مالیاتی چنین خروجی را نداشته باشد، امکان مطالبه مالیات از خانه های خالی برای پیش از اصلاح قانون وجود ندارد.
علیزاده در پاسخ به این که گفته می شود "سازمان امور مالیاتی درخواست کرده اطلاعات واحدهای مسکونی خالی یکبار دیگر بوسیله سامانه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال شود"، اظهار داشت: چنین چیزی وجود ندارد و ملاک تشخیص، ماخذ و مطالبه مالیات، خروجی و اعلام دقیق سامانه املاک و اسکان است.
این در شرایطی است که رییس سازمان امور مالیاتی گفته است که دی امسال نخستین سری برگه تشخیص مالیاتی برای مالکان خانه های خالی ارسال خواهد شد تا خانه هایی که از شروع سال جاری تا مرداد ماه خالی مانده باشند، مشمول این قانون می شوند. پس باید منتظر ماند و دید چه تعداد خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود و این سازمان برای گرفتن مالیات اقدام می کند یا خیر، برای اینکه تا حالا در جهت شناسایی خانه های خالی و معرفی به سازمان امور مالیاتی ابهاماتی وجود دارد و وزارت راه و شهرسازی از معرفی بیش از یک میلیون خانه خالی خبر می دهد و سازمان امور مالیاتی این مساله را رد می کند.
بنابراین، وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی باید به اذهان عمومی پاسخگو باشند که آیا تا حالا خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده و اطلاعات این خانه ها دریافت شده است یا خیر؟1400/07/20
22:47:49
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی