مسیرساز

چه مواردی آینده کار را رقم می زنند؟

چه مواردی آینده کار را رقم می زنند؟

خراسان رضوی ۷۰ درصد از کارکنان اعتقاد دارند که محدودیت های کرونایی منجر به استرس آورترین دوره حرفه ای آنان شده است و خیلی از افراد درباره موارد مهم در محل کار تجدیدنظر کردند همینطور فناوری هم نقش مهمی در مدلهای جدید کاری خواهد گذاشت.


به نقل از ویفروم، بیماری همه گیر کووید- ۱۹ درس های مهمی برای همه چیز و حتی دنیای کار به افراد عرضه کرده است. برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) در گزارش جدیدی با عنوان تغییر ماهیت کار بررسی نموده است که چگونه پیشرفت های محل کار بر نحوه فعالیت ما بعنوان یک جامعه تأثیر می گذارد. شغل های عالی (نقش هایی که مهارت های انسانی و ماشینی را با هم ادغام می کنند) مستلزم توجه دقیق به دستورالعمل ها و اخلاق تعامل انسان و ماشین و اطمینان از عدم تعصب در مورد سیستم های هوش مصنوعی بعنوان یک مثال در این حوزه است.
اهمیت موارد مهم برای رفاه
همه گیری همه تاکیدهایی را که باید بر رفاه داشته باشیم، برجسته کرده است. کار از راه دور، مرز بین کار و زندگی، تشدید بحث ها در مورد تعادل بین کار و زندگی و افزودن استرس به زندگی روزمره را برای خیلی از افراد محو کرده است. مجمع جهانی اقتصاد در چشم انداز صدمه های بیماری کووید- ۱۹ در ماه مه ۲۰۲۰ اظهار نمود: حدود ۷۰ درصد از افراد اعتقاد دارند که محدودیت های در رابطه با بیماری کووید تنش زاترین دوره حرفه ای را برای آنان بوجود آورده است در نتیجه خیلی از افراد درباره موارد مهم کاری تجدید نظر خواهند کرد. در همین حال، همه گیری نابرابری های اجتماعی موجود را هم تشدید کرده و دسترسی جوامع حاشیه نشین به مراقبت های بهداشتی، آموزشی و فرصت های کاری را دشوار کرده است.
مجمع جهانی بهداشت در مه ۲۰۲۱ به دولت ها سفارش کرد که در آمادگی برای شرایط اضطراری مانند همه گیری برنامه های پشتیبانی از سلامت روان را در نظر داشته باشند همینطور کارفرمایان در زمان تصور مجدد مدلهای کاری آینده به تاثیرات جسمی و روانی همه گیری توجه نمایند.


تغییر همیشگی شیوه کار با فناوری دیجیتال
فناوری دیجیتال شیوه کار را برای همیشه تغییر خواهد داد. ما هم اکنون در انقلاب صنعتی چهارم با فناوری های پیشرفته مانند رباتیک، هوش مصنوعی و اینترنت سروکار داریم که تعادل شیوه کار را تغییر داده است. طبق گزارش آینده مشاغل مجمع جهانی اقتصاد، انسان و ماشین تا سال ۲۰۲۵ حدودا زمان مساوی برای انجام وظایف در محل کار صرف خواهند کرد.
این با گزارش UNDP مطابقت دارد که نشان می دهد، شغل های عالی (نقش هایی که مهارت های انسانی و ماشینی را با هم ادغام می کنند) مستلزم توجه دقیق به پروتکل ها و اخلاق تعامل انسان و ماشین و اطمینان از عدم تعصب در مورد سیستم های هوش مصنوعی است. از آنجائیکه فعالیتهای فرآیندمحور به صورت فزاینده ای توسط ماشین ها انجام می شود، تقاضا برای انسان ها و توسعه مهارت های نرم جدید مانند همدلی و خلاقیت به منظور سازگاری با افزایش بخش های دانش بیشتر مانند خدمات مالی و توسعه محصول وجود خواهد داشت.
پیداکردن مسیر فعالیت در مدلهای جدید کاری
وقتی صحبت از مدلهای جدید کار می شود، راه خویش را پیدا می نماییم اما دنیای کار بر الگوهای اشتغال سنتی متمرکز نیست. پلت فرم انجمن اقتصاد دیجیتال و ایجاد ارزش جدید برآورد می کند که طی دهه آینده ۷۰ درصد از ارزش جدید بوجود آمده در اقتصاد بر مبنای مدلهای تجاری پلت فرم دارای قابلیت دیجیتالی خواهد بود با این وجود حدودا نیمی از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی ندارند و بسیاری هم مسیر کار مرحله به مرحله را طی می کنند.
پیشبینی می شود فقط در ایالات متحده، ارزش اقتصاد بزرگ تا سال ۲۰۲۳ به بیشتر از ۴۵۵ میلیارد دلار برسد و این مورد با چالش های خاص خود مانند عدم امنیت شغلی و حمایت اجتماعی همراه می باشد. برنامه توسعه ملل متحد اعتقاد دارد که در آینده شاهد تلفیقی از بهترین شیوه ها در بخش خصوصی و عمومی با شبکه های حفاظت اجتماعی جدید خواهیم بود که دارای مدلهای کاری نوظهور سازگار و زیرساخت های دیجیتالی بهبود یافته است.


تقویت مشارکت با شرایط مناسب محل کار
شرایط مناسب در محل کار به تقویت مشارکت کمک می نماید. طبق گزارش UNDP، یک نقطه ضعف مهم پیشرفت در فناوری این است که می تواند نابرابری ها را تشدید کند. بعنوان مثال، زنان زمان کمتری برای استخدام مجدد، مهارت آموزی و جستجوی شغل دارند چونکه زمان بیشتری را نسبت به مردان در کارهای مراقبت بدون دستمزد صرف می کنند. آنان خواهان بهبود خلاءهای مهارت و نوآوری از راه فرآیند یادگیری مادام العمر، تجربه در محل کار و مشارکت کارکنان در شکل دادن به ارزش سازمان ها در کنار مدارک رسمی بیشتر هستند. وضعیت کار فراگیر (از راهروهای وسیع تر، مناطقی که برای کارهای خاص طراحی شده اند و حتی فضاهای حقیقت مجازی برای کاهش انزوا در میان کارگران دورافتاده) با سازگاری زندگی به دنبال شیوع بیماری همه گیر تنظیم خواهد شد.
تحول در شیوه کار به کمک کارآفرینی
کارآفرینی شیوه کار را متحول می کند. UNDP اظهار داشت: حالا با استفاده از فناوری هایی مانند سرمایه گذاری جمعی، بلاک چین و بانکداری آنلاین، فرصت بیشتری برای ریشه دار شدن ایده های مخرب وجود دارد و پیشبینی می شود که شرکتهای نوپا در اتخاذ ساختارها و شیوه های جدید سازمانی پیشرو خواهند بود، همان گونه که قبلا با ابزارهای همکاری دیجیتالی این کار را انجام دادند.
این سازمان همینطور نقش موثر کارآفرینی را در شرکتهای بزرگتر و سنتی تر پیشبینی و از فرهنگ نوآوری حمایت می کند که تفکر جانبی، خودمختاری، فعالیت، آگاهی از بازار و ریسک پذیری را در خود جای می دهد. آینده کار هرچه باشد به نظر می آید که مداخلات باید بر مبنای آینده نگری بر حل مشکلات فردا متمرکز باشد و انسان ها در مرکز تحول قرار گیرند.
منبع:

1400/06/17
11:53:17
5.0 / 5
198
تگهای خبر: ابزار , بازار , خدمات , زیرساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی