مسیرساز
از مسكن ملی در استان تهران چه خبر؟

تهدید تورم بالای سر مسكن ملی استان تهران

تهدید تورم بالای سر مسكن ملی استان تهران

مسیرساز: از 73 هزار واحد اقدام ملی مسکن در استان تهران 27 هزار واحد در شهرهایی بجز شهرهای جدید اجرا می شود اما به دلایلی همچون واجد شرایط نبودن خیلی از متقاضیان، عدم واریز آورده، تورم نهاده های ساختمانی، ابهام در بازده سرمایه توسط سازندگان و چانه زنی یک ساله بین دولت و بخش خصوصی بر سر قیمت ساخت، آنچه عملا در مرحله اجرا قرار دارد 3150 واحد است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، برمبنای نیازسنجی اولیه ۷۳ هزار واحد اقدام ملی مسکن در استان تهران تعریف شد. قرار بود ۴۶ هزار واحد در شهرهای جدید و ۲۷ هزار واحد در دیگر شهرها ساخته شود. برای ۶۶ هزار واحد نیز تامین زمین شد. اما بنظر می رسد استقبال عمومی از مسکن ملی پایین است و بنا بر این در شهرهای جدید پردیس، پرند، هشتگرد و ایوانکی، پروژه ها بصورت مشارکتی و واگذاری گروهی با تعهد ساخت عموما به شکل تفاهم نامه با دستگاههای دولتی پیش می رود. در سایر شهرها نیز با آنکه از ابتدا در ۱۳ شهر ثبت نام صورت گرفت اکنون فقط در پنج شهر رباط کریم، اسلامشهر، شهریار، پاکدشت و قرچک، پروژه ها به شکل نصفه و نیمه برمبنای تقاضای موثر در حال اجراست.
کلنگ مسکن ملی در رباط کریم، اسلامشهر، شهریار، پاکدشت و قرچک زمین زده شد
طبق اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان تهران تا کنون در رباط کریم ۸۰۰ واحد، در اسلامشهر ۸۰۰ واحد، شهریار ۵۰۰ واحد، پاکدشت ۶۳۰ واحد و قرچک ۴۲۰ واحد به مرحله ساخت رسیده که مجموع واحدهای در حال اجرا به ۳۱۵۰ می رسد. این در حالیست که هدف اولیه راه اندازی ۲۷ هزار واحد بود و اواخر سال ۱۳۹۸ در شهرهای دماوند، کیلان، فیروزکوه، ورامین، قرچک، پیشوا، شریف آباد، پاکدشت، شهریار، فرون آباد، صفادشت، اسلامشهر و رباط کریم از متقاضیان ثبت نام به عمل آمد.


در تهرانسر نیز ۲۰۰۰ واحد اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده که ۱۰۰۰ واحد از این پروژه به ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است. بگفته خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ـ هر سه انبوه ساز این طرح در پاییز و زمستان گذشته بطور کلی در سه شیفت فعال بودند. در بهار ۱۴۰۰ مقرر است ۱۰۰۰ واحد دیگر از پروژه اقدام ملی مسکن تهرانسر به فراخوان گذاشته شود که مجموع طرح به ۲۰۰۰ واحد خواهد رسید.
پروژه مسکن ملی تهرانسر در زمان فراخوانهای ثبت نام مسکن ملی ۱.۶ میلیون نفر در کل کشور ثبت نام کردند که یا شرایط لازم را نداشته و فرم «ج» آنها قرمز بوده یا اینکه از پرداخت آورده اولیه امتناع می کنند. از ۱.۶ میلیون نفر ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند اما غالب افراد توانایی پرداخت آورده ۴۰ میلیون تومانی را ندارند. بطور مثال در فراخوان مسکن ملی ۸۰۰ واحدی نصیرشهر در استان تهران بیش از ۵۰ هزار نفر اسم نویسی کردند که فقط حدود ۶۰ نفر آنها متقاضی موثر هستند.
آغاز اجرای ۴۷ هزار مسکن ملی در شهرهای جدید تهران و البرز
در شهرهای جدید استان تهران اما با بهره گیری از منابع پیمانکاران، دستگاههای دولتی و تسهیلات اختصاص یافته به کارمندان دولت، پروژه ها تا حدودی فعال است. برخی از واحدهای نیمه کاره مسکن مهر نیز در پرند و هشتگرد به پروژه اقدام ملی مسکن اختصاص یافت.
طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید استانهای تهران، البرز و سمنان با هدف اولیه راه اندازی حدود ۷۴ هزار واحد شامل ۲۵ هزار در پرند، ۱۳ هزار در پردیس، ۲۱ هزار در هشتگرد و ۱۵ هزار در ایوانکی (سمنان) تعریف شد که ساکنان استان تهران اجازه داشتند در پردیس، پرند، هشتگرد و ایوانکی ثبت نام کنند. در شهر جدید اندیشه در استان تهران نیز ۳۲۲۵ واحد در برنامه گنجانده شد که عمدتاً به شکل مشارکت اجرا می شود و تا زمانی که به حدود ۵۰ درصد پیشرفت نرسد به فراخوان گذاشته نخواهد شد.
اما بر اساس آماری که نیمه بهمن ماه سال قبل ارائه شد برای شهر جدید پرند ۲۵ هزار و ۱۵۰ واحد مسکن ملی هدف گذاری شده است. ۲۸۴۴ واحد در بخش مشارکت، ۹۲۴ واحد در تفاهم نامه بنیاد شهید، ۳۸۳۲ واحد در قالب تفاهم نامه نیروهای مسلح، ۴۹۶ واحد مربوط به وزارت آموزش و پرورش، ۵۰۴۳ واحد نیز با تعهد ساخت در حال اجراست که مجموع واحدهای شروع شده را به ۱۵ هزار و ۴۵۵ واحد رسانده است. بررسی ها نشان میدهد پروژه های شروع شده به پیشرفت ۳۰ تا ۵۰ درصد رسیده است. همین طور ۵۰۰۰ واحد از پروژه های مسکن مهر در پرند به طرح اقدام ملی مسکن اختصاص یافته که یا به پایان رسیده یا در مرحله نازک کاری قرار دارد.
پروژه مسکن ملی شهر جدید پرند


منبع:

1400/02/12
20:57:19
5.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی