مسیرساز
روز جهانی كارگر،

حقوق كارگر را بدهند هم كافی است

حقوق كارگر را بدهند هم كافی است

خوزستان یک فعال کارگری با انتقاد از پرداخت نشدن بموقع حقوق کارگران اظهار داشت: همین که کارفرما حقوق کارگر را بدهد کافی است اما اینکه کارفرما پرداخت حقوق را ماه ها به تعویق بیاندازد مسئله ای است که معیشت کارگر و خانوار کارگری را به صورت جدی به خطر می اندازد.هوشنگ درویش در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به ۱۱ اردیبهشت ماه روز جهانی کارگر اظهار نمود: یکی از اشکالات اساسی کارگران، نوع قراردادهای آنها است و این مسئله سبب شده کارگران در خیلی از شرکت ها و بخش ها، ثبات شغلی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: کارگرانی که دارای مشاغل ماهیت دار هستند و در شرکت ها زیر نظر پیمانکار فعالیت می نمایند، باید نوع قراردادشان تغییر کند و تبدیل وضعیت شوند و با کارفرمای اصلی قرارداد منعقد کنند چونکه ماهیت کار این نوع کارگران مشخص است و نیازی نیست که زیر نظر پیمانکار فعال باشند.

قرارداد پیمانکاری برای کارگران مشاغل ماهیت دار بی مفهوم است

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان اظهار داشت: کارگری که در مشاغل ماهیت دار مشغول به فعالیت است، کار پیمانکاری برای آن کارگر بی مفهوم است چونکه کار پیمانکاری، کاری پروژه ای و موقت است اما اغلب کارگرانی که در شرکت ها مشغول به کار هستند، دارای مشاغل ماهیت دار هستند و شغل شان استمرار دارد.

درویش افزود: گاه در بعضی شرکت ها کارگرانی مشغول به کار هستند که بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ سال است که در وضعیت پیمانکاری هستند و وضعیت شغلی آنها مشخص نمی باشد. از مسؤلان و واحدهای مرتبطی که زیر پوشش قوانین کار هستند انتظار داریم نسبت به تبدیل وضعیت قراردادهای کارگری اقدام نمایند تا کارگران، استرس و دغدغه کمتری نسبت به آینده شغلی خود داشته باشند.

وی ضمن اشاره به وضعیت کارگرانی که در پروژه های پیمانکاری مشغول به کار هستند، اضافه کرد: پیمانکاران و کارفرمایان نباید در پروژه های چندساله، کارگران را بعد از اتمام پروژه اخراج و رها کنند چونکه در طول چند سال فعالیت پروژه، این کارگران کارآموخته و با تجربه شده اند و باید از ظرفیت آنها در آن شرکت و یا طرح های دیگر استفاده گردد.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه کارگر ثبات شغلی می خواهد، اظهار داشت: در این شرایط اقتصادی که کارگران با وضعیتی دشوار مواجهند، بیکار شدن بدترین چیزی است که می تواند برای یک کارگر اتفاق بیافتد؛ کارگران باید ثبات شغلی داشته باشند تا بتوانند برای آینده زندگی خود و خانواده برنامه ریزی کنند.

کارفرما حقوق کارگر را بدهد، کافی است

درویش با انتقاد از پرداخت نشدن بموقع حقوق کارگران خاطرنشان کرد: همین که کارفرما حقوق کارگر را بدهد کافی است اما اینکه کارفرما پرداخت حقوق را ماه ها به تعویق بیاندازد مسئله ای است که معیشت کارگر و خانوار کارگری را به صورت جدی به خطر می اندازد.

وی ضمن اشاره به وضعیت سخت زندگی خانواده های کارگری اظهار داشت: شرایط تورم و وضعیت دشوار اقتصادی، روی همه اقشار بخصوص خانواده های کارگری فشار وارد کرده است. در این حوزه مسؤلان دولت باید شرایط تورم کشور را به شکلی کنترل کنند که شکاف میان حقوق کارگران و تورم روز به روز بیشتر نشود.

تعاونی های شرکت ها فعال شوند

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان افزود: تعاونی های موجود در شرکت ها باید مانند گذشته فعال شود چونکه فعالیت این تعاونی ها می تواند به معیشت خانوارهای کارگری کمک نماید. در گذشته بیشتر شرکت ها دارای تعاونی بودند اما حالا اکثرا راکد یا تعطیل هستند.

درویش اضافه کرد: بر مبنای قانون هر شرکتی باید یک تعاونی مسکن و یک تعاونی مصرف داشته باشد و اگر شرایط به شکلی باشد که این تعاونی ها در شرکت ها فعال شوند بطور قطع وضعیت معیشتی خانوارهای کارگری بهبود پیدا می کند.

کرونا را کارگران نیاورده اند که بخواهند تاوان آنرا بدهند

وی ضمن اشاره به وضعیت کارگران روزمزد در شرایط کرونا اظهار داشت: انتشار کرونا و تعطیلی ها سبب شده تا کارگران روزمزد شرایط دشواری را تجربه کنند. در این خصوص مسؤلان باید این کارگران را شناسایی کنند و از راه سازمان تأمین اجتماعی و دولت مورد حمایت قرار بگیرند چونکه کرونا را کارگران نیاورده اند که بخواهند تاوان آنرا بدهند.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه شرکت ها باید مزایای کارگرانی که کرونا می گیرند را در دوران قرنطینه حفظ کنند، تصریح کرد: وقتی کارگری کرونا می گیرد، شرکت مربوطه باید کارگر را مراعات کند و با او همکاری لازم را در دوران قرنطینه داشته باشد. باید شرایطی از جانب شرکت فراهم گردد تا کارگر بتواند در قرنطینه بماند و پروتکلهای بهداشتی را رعایت کند.
1400/02/11
23:07:48
5.0 / 5
569
تگهای خبر: شركت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی