مسیرساز

ایرانیها پیش از كرونا چقدر سفر خارجی رفتند؟

ایرانیها پیش از كرونا چقدر سفر خارجی رفتند؟

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود بیش از 9 میلیون و 500 هزار نفر در سال 98 به خارج از ایران سفر کرده اند که جمعیت مردان بیشتر از زنان بوده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، سفرهای خارجی ایرانیها در سال ۹۶ به بالاترین حجم خود رسیده بود؛ جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون و ۵۴۲ هزار و ۹۵۲ نفر در آن سال به خارج از کشور سفر کردند که توجه دولتمردان و نمایندگان مجلس را برانگیخت. در سال ۹۷ با افزایش هزینه عوارض خروج از کشور، حذف ارز مسافرتی، افزایش قیمت ارزهای خارجی و متعاقب آن افزایش هزینه بلیت هواپیما، به سفرهای خارجی شوک وارد شد و آمار آن ریزش پیدا کرد؛ در آن سال هفت میلیون و ۲۴۲ هزار و ۶۶۷ نفر به خارج از کشور سفر کردند. بنابر نظر آژانس داران و فعالان گردشگری، در سال ۹۷ سفرهای خارجی از سبد قشر متوسط جامعه و بیشتر دانشجویان حذف شد.
سالنامه آماری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نشان میدهد آمار سفرهای خارجی ایرانیها در سال ۹۸ تا قبل از انتشار ویروس کرونا، باردیگر روند افزایشی را در پیش گرفته بود. ۹ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۱۱ نفر در آن سال به خارج از کشور سفر کرده اند که در قیاس با سال ۹۷ این سفرها مجموعا ۳.۴۹ درصد بیشتر بوده است. نظر برخی کارشناسان گردشگری بر این است که این آمار در نسبت جمعیت ۸۵ میلیون نفری ایران، عدد بزرگ و قابل توجهی نیست.


جدول آماری منتشرشده در سالنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز نشان می دهد، بااینکه سفر مردم ایران به خارج از کشور در سال ۹۸ روند افزایشی را شروع کرده، اما در بیشتر ماه ها تراز آن منفی بوده است و فقط در چندماه خرداد، تیر، مرداد، شهریور و مهر درصد تغییرات آمار سفر به خارج از کشور در قیاس با سال ۹۷ مثبت و افزایشی بوده است. این روند از آبان ماه سال ۹۸ با افزایش نرخ بنزین و وقایع داخلی و بین المللی رو به افول رفته و در اسفندماه با انتشار ویروس کرونا، سفرهای خارجی تا بیش از ۸۹ درصد کاهش داشته است.
آمار سفرهای خروجی در سال ۹۸ به تفکیک ماه

1400/01/29
21:17:58
5.0 / 5
867
تگهای خبر: سفر , هزینه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی